۱۹ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۲۸
کد خبرنگار: 1451
کد خبر: 84033107
۰ نفر

برچسب‌ها

طرح "شمیم خدمت" در یزد آغاز شد

یزد- ایرنا- طرح "شمیم خدمت" با رویکرد توانمندسازی و اشتغال خانواده‌ها و تحقق شعار سال با استفاده از ظرفیت امامزادگان و موقوفات در یزد آغاز شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان یزد روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا با اعلام این خبر افزود: در راستای عملیاتی کردن رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب، سازمان اوقاف برنامه‌های متعددی را در دستور کار خود قرار داده که طرح «شمیم خدمت» یکی از برنامه‌هایی است که در این خصوص طراحی و برای اجرا به تمامی شهرستان‌ها ابلاغ شده است. 

وی هدف مهم اجرای این طرح را ایجاد اشتغال پایدار عنوان کرد و گفت: در این طرح سه گام مهم و اساسی مد نظر بوده است که در گام نخست با بهره‌گیری از تجربیات کارآفرینان موفق و تعامل با سازمان‌ها، نهادها، موسسات و گروه‌هایی که در زمینه آموزش حرفه و صنعت عملکرد مناسب و قابل قبولی دارند، به آموزش متقاضیان کار پرداخته می‌شود.

حجت‌الاسلام کرمی ادامه داد: در گام دوم تلاش می‌شود با استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه و موقوفات مرتبط و همچنین استفاده از ظرفیت خیرین، زمینه کار و درآمد برای کارآموزان مهیا شود و در گام سوم نیز با راه اندازی بازارچه‌های خیریه و فروشگاه‌های ویژه، محصولات تولید شده توسط جامعه هدف در معرض فروش قرار می‌گیرد. 

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان افزود: در خصوص آموزش، محدودیتی بین خواهران و برادران و همچنین گروه‌های سنی وجود ندارد و هر کسی که توان یادگیری و استفاده از آموزش‌ها را داشته باشد، می‌تواند در کلاس‌های آموزشی که توسط اساتید مجرب و خبره در بقاع متبرکه برگزار می‌شود، شرکت کند.

وی افزود: نوع آموزش نیز بستگی به منطقه پیرامونی بقعه و همچنین توانایی و ظرفیت کارآموزان دارد و مشاغل مختلفی از جمله، فرشبافی، صنایع دستی، پرورش گیاهان دارویی و... در دستور کار قرار دارد. 

حجت الاسلام کرمی با اشاره به نقش اجتماعی بقاع متبرکه اظهار داشت: بقاع متبرکه از دیرباز ملجاء بی پناهان بوده و در این طرح تلاش می‌شود تا با اجرای مناسب دستورالعمل ابلاغی شمیم خدمت، به خانواده‌های کم برخوردار توجه ویژه ای صورت گیرد و در مسیر کاریابی و اشتغال آنان قدمی برداشته شود.

وی گفت: در این راستا، مراکز افق در تعامل با صاحبان مشاغل، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، به شناسایی فرصت‌های شغلی و معرفی نیروهای مستعد پیرامون بقاع متبرکه به این اماکن  پرداخته و به بیانی شیواتر می‌توان گفت که بنگاه کاریابی یکی از بندهای این دستورالعمل است.

یزد افزون بر ۱۴ هزار موقوفه و ۳۶ هزار رقبه دارد و از استان های مطرح کشور در مورد وقف است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =