لاوروف: مقدمات اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر آماده می‌شود

مسکو - ایرنا- وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه با تاکید بر اینکه امنیت منطقه خزر جز از سوی کشورهای ساحلی آن امکان پذیر نیست، اعلام کرد که مقدمات ششمین اجلاس سران پنج کشور ساحلی دریای خزر فراهم می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سرگئی لاوروف روز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با مختار تیلوبردی وزیر خارجه جمهوری قزاقستان در مسکو گفت: در مذاکرات امروز به همکاری برای حل مسائل دریای خزر توجه خاص کردیم.

وی افزود: سال آینده اجلاس دوم اقتصادی دریای خزر در مسکو برگزار خواهد شد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: بطور همزمان مقدمات برای برگزاری ششمین اجلاس سران پنج کشور ساحلی دریای خزر فراهم می شود.

لاوروف گفت: بسته بزرگی از اسناد همکاری برای نهایی شدن در اجلاس سران دریای خزر در حال تنظیم است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه خاطرنشان کرد: ما با دوستان قزاقستانی در مورد ضرورت تقویت همکاریها بین پنج کشور ساحلی دریای خزر هم عقیده هستیم.

وی ادامه داد: معتقدیم که مسئولیت اصلی امنیت منطقه خزر، حمل و نقل، حفظ محیط زیست، توسعه گردشگری و روابط انسانی و علمی برعهده کشورهای ساحلی خزر قرار دارد. 

لاوروف گفت: از این مذاکرات سازنده (با وزیر خارجه قزاقستان) که در چارچوب اهداف تعیین شده ازسوی روسای جمهوری دو کشور و توافقنامه حسن همجواری بین دو کشور صورت گرفت، رضایت داریم.

توافق روسیه و قزاقستان درمورد واکسن کرونا

لاوروف در بخشی از سخنان خود گفت که با وزیر خارجه قزاقستان درباره همکاری در عرصه واکسن کرونا گفت و گو کرده است وتوافقی بین دو کشور در این عرصه بدست آمده است.

وی افزود: در همکاریهای برای مقابله با کرونا، سازمانهای دولتی و اجتماعی روسیه و قزاقستان و پزشکان و کادر درمانی دو کشور شرکت داشتند.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه کشورش محموله های دارو و تجهیزات پزشکی برای مبارزه با کرونا به قزاقستان تحویل داده است، اظهار کرد: این اقدامات به توسعه روابط پزشکی دو کشور در دوره پساکرونا کمک می کند. 

لاوروف به سفر ماه گذشته معاون نخست وزیر قزاقستان به روسیه اشاره کرد و گفت: در جریان مذاکرات، دو طرف در مورد گامهای معین همکاری در مورد واکسن کرونا توافق کردند.

وی خاطرنشان کرد که روسیه و قزاقستان در مورد مرتبط کردن تحویل واکسن با آزمایش آن بر روی گروهی از اتباع قزاقستانی توافق کردند.

وزیر خارجه قزاقستان هم گفت که تفاهم نامه ای بین کشورش و صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه برای ارسال واکسن کرونا به قزاقستان امضا شده است.

وی گفت: دانشمندان قزاقستانی هم برای تولید واکسن کرونا تلاش می کنند و بزودی مراحل آزمایش بالینی آن آغاز می شود و در ماه فوریه آماده خواهد شد.

استقبال روسیه از مذاکرات ملی در بلاروس 

لاوروف گفت که امکان ایجاد زمینه ای برای گفت وگو میان دولت بلاروس و نیروهای سیاسی و اجتماعی این کشور وجود دارد.

 وی افزود: ما خواهان آن هستیم که گفت وگوهای بین دولت این کشور و نمایندگان محافل اجتماعی، اتحادیه های کارگری و دانشجویان و جنبش های سیاسی و اجتماعی آغاز شود.همچنان معتقدیم که امکان برای چنین گفت وگوهایی وجود دارد.

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس درحالی روز ۱۹ مرداد ماه برگزار شد و الکساندر لوکاشنکو با کسب بیش از ۸۰ درصد آرا به پیروزی رسید و تیخانوفسکایا تنها ۱۰ درصد آرا را بدست آورد و مخالفان دولت بلاروس بلافاصله اعلام کردند که در انتخابات تقلب صورت گرفته و طرفداران خود را به خیابانها کشاندند. 

روسیه موضع آلمان در مساله ناوالنی را غیرقابل قبول می داند

وزیر خارجه روسیه گفت: روسیه از موضع آلمان در مساله الکسی ناوالنی ناراضی است. و لحن و رویکرد برلین در این مساله را غیرقابل قبول می داند.

وی افزود: ما از واکنش به درخواست قانونی، طبیعی برای اجرای تعهدات آلمان در چارچوب توافقنامه بین دولتی برای کمک های متقابل حقوقی راضی نیستیم.

لاوروف گفت:  لحن مقامهای آلمانی که این موضع خود را به اطلاع افکار عمومی می رسانند را نیز غیرقابل قبول می دانیم.

وی خاطرنشان کرد که امروز سفیر آلمان در روسیه برای دادن توضیح در مورد رفتار و اقدامات دولت متبوع خود به وزارت خارجه روسیه احضار شد.

الکسی ناوالنی  18 روز پیش در حالی که از تومسک در سیبری به مسکو پرواز می کرد در هواپیما دچار حمله عصبی شدید شد و در حالی که به کما رفته بود در بیمارستانی در شهر اومسک سیبری بستری شد.

مقام‌های آلمانی به تازگی مدعی شدند که ناوالنی با ماده ای سمی به نام نوویچوک که دو سال پیش در مسمومیت سرگئی اسکریپال سرهنگ سابق روسی پناهنده به انگلیس و دخترش یولیا بکار گرفته شده بود، مسموم شده است.

روسیه علاقه مند بازگشت دانشجویان خارجی است

وزیر خارجه روسیه گفت که روسیه علاقه مند است که وضع در مورد کرونا هر چه زودتر به حالت عادی بازگردد و دانشجویان خارجی چه آنهایی که در سال های اول یا دوم یا سوم در دانشگاههای روسیه درس خوانده اند و چه آنهایی که می خواهند وارد دانشگاه شوند بتوانند هرچه زودتر به روسیه بازگردند.

وی افزود: در این مورد علاقه مندیم که هر چه زودتر دانشجویان خارجی به روسیه بازگردند و بدیهی است می خواهیم دانشجویان کشورهای همسایه ازجمله قزاقستان در وهله اول به روسیه بیایند.

لاوروف خاطرنشان کرد که موضوع بازگشت دانشجویان خارجی ممکن است در طول یک ماه حل و فصل شود. 

انتقاد از مطرح شدن مسائل مربوط به مناقشه اعراب و اسراییل در مذاکرات بین صربستان و کوزوو

لاوروف در ادامه نشست خبری گفت که روسیه از هر گونه توافق صربستان و کوزوو حمایت می کند.

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد که موضع روسیه در مورد سندی که در واشنگتن در این مورد امضا شد صریح است.

وی با اشاره به اینکه در مذاکرات در کاخ سفید با میانجی گری آمریکا در مورد مناقشه فلسطین و اسراییل گفت وگو شده است، افزود: زمانی که مسائلی که هیچ ارتباطی با بلگراد و پریشتینا ندارد در این مذاکرات مطرح می شود، نمی توانیم در صداقت و انصاف طرف میانجی شک نکنیم.

لاوروف تصریح کرد که قطعنامه های شورای امنیت و سازمان ملل در مورد مناقشه اعراب و اسراییل باید اجرا شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =