۱۹ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۵۶
کد خبرنگار: 1827
کد خبر: 84033082
۰ نفر

برچسب‌ها

دولت برای اجرای طرحهای نوین آبیاری کمک بلاعوض می‌کند

کرمان - ایرنا - به گفته رئیس جهاد کشاوزی رفسنجان دولت برای اجرای طرحهای نوین آبیاری ( قطره ای و زیرسطحی) به ازای هر هکتار ۱۷۵ میلیون ریال کمک بلاعوض اعطا می‌کند.

به گزارش ایرنا ، عباس حاج عبداللهی  روز چهارشنبه در نشست خبری افزود: افزایش سطح علمی فعالیت های کشاورزی موجب کاهش هزینههای تولید و افزایش بهره وری میشود، و این امر جزو برنامه های جهاد کشاورزی است و از طریق ابزار اطلاع رسانی چون رسانه ها و فضاهای مجازی باید صورت بگیرد.

حاج عبداللهی با اشاره به وضعیت خشکسالی حاکم بر منطقه و ضرورت استفاده بهینه از آب از کشاورزان خواست تا نسبت به اجرای طرح هاینوین آبیاری اقدام کنند.

وی همچنین در خصوص وضعیت محصول پسته رفسنجان، تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد درآمد و پایه اقتصاد رفسنجان وابسته به پسته است،  در سال ۹۷ از هر هکتار ۳۵ کیلوگرم و در سال گذشته از هر هکتار ۲۶۰ کیلوگرم میانگین محصول پسته برداشت شد و عملاً در سال ۹۷ در رفسنجان محصولی نداشتیم.

حاج عبدالهی بیان کرد: امسال هم اوایل سال پیش بینی های خوبی داشتیم اما گرمازدگی و دمای بالای ۳۷ درجه مردادماه موجب شد به ۵۰ درصد محصول پسته خسارت وارد شود به طوری که بیشترین خسارت پسته در منطقه کشکوئیه و بخش فردوس و بعد از آن حومه است و بیشترین رقمی که خسارت دیده رقم کله قوچی است.

وی به آغاز برداشت پسته در رفسنجان از بیستم شهریورماه توسط عمده مالکین و از اوّل مهرماه توسط خرده مالکین اشاره کرد و افزود: ۲۵ هزار نفر کارگر به مدت ۴۵ روز کار برداشت محصول را انجام می دهند و به کشاورزان توصیه می شود برداشت پسته را در زمان خود و هر چه سریعتر و تا خنک شدن هوا انجام دهند که این کار هم از نظر بهداشتی و هم از نظر اینکه درخت آزاد می شود و شرایط مطلوب تری برای رشد در سال آینده پیدا خواهد کرد موثر است.

حاج عبداللهی تصریح کرد:  ۸۶ هزار هکتار سطح زیرکشت پسته در شهرستان  وجود دارد که در حومه شهرستان ۳۱ هزار هکتار، در منطقه نوق با ۲۸ هزار هکتار و بقیه اراضی پسته در کشکوئیه و کبوترخان است؛ همچنین بیشترین ارقام پسته در رفسنجان شامل اوحدی، احمد آقایی، کله قوچی و اکبری است.

وی با اشاره به وجود  ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار ارقام متفرقه پسته مانند ممتاز در این شهرستان ادامه داد:‌ همچنین برخی کشاورزان در یک هزار هکتار محصولاتی مانند بادام و گردو، زردآلو و میوه های سر درختی کوهستانی در منطقه راویز، خنامان و داوران کاشته و برداشت می کنند.

حاج عبداللهی در رابطه با ساماندهی کارگران فصلی هم گفت: امسال اگر بخواهیم کارگران فصلی که از شهرهای اطراف برای برداشت پسته به رفسنجان می آیند توسط شرکت های مربوطه ساماندهی کنیم با مشکل بیمه و دارایی مواجه خواهیم بود و برای رفع این مشکلات هم از سال آینده شرکت هایی را جهت ساماندهی کارگران فصلی در این شهرستان ایجاد خواهیم کرد.

وی با اشاره به پلمب ۱۵ فروشگاه غیرمجاز سموم کشاورزی به علت عرضه سموم نامرغوب در رفسنجان؛ به ترویج کشت های گلخانه ای کم آب اشاره کرد و افزود:‌ کشت های گلخانه ای و هیدروپونیک بهترین جایگزین محصول پسته هستند کشت های گلخانه ای به علت مصرف کم آب، بازدهی بالا و ارزش افزوده ای که دارند می تواند در کنار کشت پسته به این امر هم روی آورد.

حاج عبدالهی بیان کرد: ۱۵ هزار هکتار در رفسنجان به سطح زیر کشت زعفران اختصاص دارد که از اواخر مهرماه تا اوایل آبان ماه کار برداشت این محصول آغاز می شود.

وی به کشاورزان اظهار کرد:‌ کشاورزان در راستای آبیاری قطره ای اقدام کنند که این روش بهتر از آبیاری غرقابی است ضمن اینکه در مصرف آب صرفه جویی می شود میزان محصول هم افزایش می یابد، دولت هم طرح های آبیاری نوین را حمایت می کند که برای هر هکتار اجرای طرح، مبالغ بلاعوضی را در نظر می گیرد تا کشاورزان ترغیب شوند؛ برای اجرای این طرح به کشاورزان هر هکتار ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات بلاعوض داده می شود و همه مراحل اخذ وام آسان و بدون وثیقه است.

مدیرجهاد کشاورزی رفسنجان یکپارچگی اراضی پسته را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: ۱۸۰ موتورپمپ کشاورزی شناسایی شده اند که تعداد مالکان آن کمتر از ۵۰ نفر است و بعد از برداشت محصول پسته با آن ها صحبت می شود که آبیاری تحت فشار را انجام دهند و در قدم دوم کارشناس کشاورزی داشته باشند و در مرحله سوم عملیات مبازره با آفات باغات پسته به صورت یکپارچه انجام می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =