سرقت اشیای تاریخی از مسجد دومناره سقز صحت ندارد

سنندج - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز با تکذیب خبر سرقت اشیای تاریخی از مسجد دو مناره این شهر گفت: سارق به صندوق نذورات مردمی این مسجد دستبرد زده و هیچ شی تاریخی و با ارزشی سرقت نشده است.

صلاح نصراللهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دیروز یک سارق با شکستن شیشه پنجره ضلع جنوبی وارد مسجد دو مناره شد و به صندوق جمع آوری نذورات مردمی دستبرد زد ولی در فضای مجازی خبر سرقت اشیای تاریخی این مسجد بازنشر شد که به هیچ عنوان تایید نمی‌شود و صحت ندارد.

وی با بیان اینکه هیچگونه اشیای تاریخی و باستانی در این مسجد نگهداری نمی‌شود، افزود: این سرقت آسیب جدی به بنا و بنیه مسجد تاریخی و باستانی دو مناره نزده فقط پنجره بالکن ضلع جنوبی آن آسیب جزیی دیده که آن را مرمت خواهیم کرد.

نصراللهی به مرمت و نگهداری مسجد تاریخی دومناره سقز نیز اشاره کرد و یادآور شد: این بنای تاریخی نسبت به بناهای تاریخی دیگر شهرستان وضعیت نگهداری و مرمت بهتری دارد و هر سال با در نظر گرفتن اعتباری مرمت می‌شود.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز با اشاره به اینکه بناهای تاریخی باید بصورت مرتب مرمت و بازسازی شوند، اضافه کرد: در حال حاضر مسجد تاریخی روستای سرا نیاز به مرمت دارد و منتظر تخصیص اعتبار آن هستیم.

مسجد دو مناره سقز طبق روایات به زمان شیخ حسن مولان‌آباد از عرفای حکیم و ریاضیدان مشهور عصر افشاریه بر می‌گردد و در سال ۱۳۷۸ با شماره ثبتی ۲۶۰۰، در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha