فراخوان ارسال عکس‌های قدیمی چغازنبیل و هفت تپه

اهواز - ایرنا - مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه با اشاره به انتشار فراخوان عکس‌های قدیمی از این دو میراث جهانی، از برپایی نمایشگاهی از این آثار عکاسی خبر داد.

به گزارش چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، عاطفه رشنویی با اعلام این خبر اظهار داشت: محوطه‌های تاریخی و بازدید از آن‌ها همواره بخشی از حافظه بازدیدکنندگان خواهد بود؛ محوطه‌هایی که سده‌ها در کنار جوامع انسانی بوده و با آن‌ها معنا پیدا می‌کنند.
 
او ادامه داد: امروز هشتاد سال از کشف محوطه چغازنبیل و پنجاه سال از کاوش‌های هفت‌تپه می‌گذرد و این دو بنای تاریخی در این سده بخشی از هویت تاریخی سرزمین ایران را در ذهن بازدیدکنندگان شکل داده‌اند؛ از سوی دیگر سال ۱۳۹۹ آخرین سال از سده‌ای پرهیاهو است که ایرانیان بیش از پیش با هویت تاریخی خود آشنا شدند، جهانیان را با آن آشنا ساختند و برای انتقال آن به نسل آینده تلاش کردند.
 
مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه افزود: عکس‌های قدیمی این محوطه‌ها جلوه پیوند عمیق مردم با این هویت تاریخی و تلاش برای حفظ آن است؛ پیوندی که بیش از هر لحظه امروز در پایان این سده می‌تواند تکیه‌گاه ما برای ساختن سده‌ای جدید و متفاوت باشد؛ سده‌ای که در آن نسل جدید رشد می‌کند و در بحبوحه هویت‌سازی نیاز به ارزش‌های تاریخی خود دارد. 
 
او گفت: از این‌رو، پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه در نظر دارد نمایشگاهی از عکس‌های قدیمی تهیه‌شده از محوطه‌های چغازنبیل، هفت‌تپه و موزه هفت‌تپه برگزار کند؛ نمایشگاهی که به ما یادآور شود این گنجینه‌های تاریخی چگونه می‌توانند به ما و نسل جدید کمک کنند تا راه آینده را پیدا کنیم.
رشنویی ضمن دعوت از همه علاقه‌مندان برای مشارکت در این نمایشگاه بیان کرد: افراد می‌توانند چنانچه عکس‌های قدیمی حرفه‌ای یا آماتور از چغازنبیل، هفت‌تپه و موزه هفت‌تپه در آلبوم تصاویر خود و یا اطرافیان دارند، برای پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه ارسال دارند.
 
او با اشاره به ویژگی‌های عکس‌های ارسال شونده توسط علاقمندان تصریح کرد: حداقل ۲۰ سال باید از زمان تهیه عکس‌ها گذشته باشد؛ ضمن آن‌که عکس‌ها را می‌توان در قالب سیاه و سفید و یا رنگی ارسال کرد.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه عنوان کرد: همچنین اسکن عکس‌ها باید در فرمت JPG ارسال شود و کیفیت عکس‌ها نیز از ۲۰۰ dpi نباید کمتر باشد.
 
او با بیان این‌که هنگام ارسال عکس، سال تهیه آن نیز باید ذکر شود افزود: علاقه مندان در صورت تمایل می‌توانند نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را نیز ارسال کنند.
 
رشنویی مهلت ارسال عکس‌ها را ۱۰ آبان‌ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد و افزود: علاقمندان عکس های خود را بدون محدودیت در تعداد به آدرس پست الکترونیکی choghazanbil.worldheritage@gmail.com و یا شماره واتس‌اپ ۰۹۳۷۳۴۴۱۳۳۷  ارسال کنند.
 
او اظهار کرد: «عکس های برتر در کتاب "عکس‌های قدیمی چغازنبیل و هفت‌تپه" منتشر خواهند شد.»
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =