آرامش بازار در پی توقف فروش ارز سهمیه‌ای

تهران- ایرنا- بازار ارز که در روزهای گذشته، شلوغ و ملتهب و همراه با صف‌های طولانی خرید ارز سهمیه‌ای بود، امروز را آرام، بی‌حاشیه و خالی از مشتری سپری کرد، به طوری شمار دلالان بازار غیررسمی ارز از تعداد خریداران بیشتر بود.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزایش قیمت ارز و حضور مردم پشت درهای صرافی ها برای خرید دلار و یورو از اخبار روزهای گذشته بازار ارز بود، که گاهی توسط دلالان و سفته بازان به آن دامن زده می شد تا قیمت ها را در بازار ارز بالا ببرند.

اما اگر امروز سری به میدان فردوسی یا صرافی های سطح شهر می زدید برخلاف شایعات و اخبار منتشر شده در فضای مجازی نه از تشکیل صف های طولانی پشت درهای بسته صرافی ها خبری بود و نه از التهاب در بازار خرید و فروش دلار و یورو و نه حتی از مردمی که برای دریافت ارز سهمیه ای خود آمده باشند. فقط دستفروشان و دلالان بودند که با تجمع و تردد در خیابان ها و اطراف صرافی ها سعی داشتند که بازار را شلوغ و پر رفت و آمد نشان دهند.

اخبار منتشر شده طی روزهای گذشته راهکاری قدیمی از سوی دلالان است تا بتوانند قیمت ارز را بالا نگه دارند و از روند کاهشی آن جلوگیری کنند، اما مشاهدات امروز خبرنگار ایرنا حکایت از آن داشت که نه تنها در صرافی های سطح شهر که حتی در میدان فردوسی و خیابان های اطراف آن کسادی بازار خرید و فروش ارز بیش از هر چیزی به چشم می آید و با توجه به اینکه روز گذشته بانک مرکزی توقف فروش ارز سهمیه ای را اعلام کرد، امروز حتی مردم عادی نیز در این مکان ها به چشم نمی خوردند.

مجوز فروش ارز سهمیه ای نداریم

روز گذشته بانک مرکزی در اقدامی برای کنترل قیمت بازار ارز در ابلاغیه ای توقف فروش ارز سهمیه ای را اعلام کرد و در متن این اطلاعیه آمده است که فروش اسکناس از محل سایر کد (۲۴) تا اطلاع ثانوی از سیستم سنا حذف شد و بدین ترتیب فروش دو هزار یورو و یا معادل آن به هر دارنده کارت ملی در سال منتفی شده است.

بر همین اساس صرافی های دولتی که پیش از این به دلیل فروش سهیمه دو هزار دلاری بسیار شلوغ و پر رفت و آمد بودند،امروز شاهد هیچ ترددی نبودند و حتی کمتر کسی برای خرید ارز آزاد وارد صرافی ها می شد. این کسادی نه فقط در صرافی ها بلهدر میان دلالان نیز دیده می شد.

فروش زیاد نداریم، ارز می خریم

یکی از دستفروشان دلار و یورو با بیان اینکه قیمت ارز هر لحظه در حال نوسان و تغییر است به  خبرنگار ایرنا گفت: این روزها در بازار خرید و فروش کسادی داریم کمتر کسی به سراغ ما می آید و آنچه از التهاب بازار می گویند خیلی دیده نمی شود پیش از این هر روز شاهد حضور بسیاری از خریداران یا فروشندگان بودیم.

وی افزود: افرادی که این روزها به بازار می آیند یا در اینجا تردد می کنند بیشتر قصد فروش ارزهای خود را دارند اما همین موضوع هم امروز کمتر در بازار ارز دیده می شود.

البته باید این موضوع را هم در نظر گرفت که بسیاری از دلالانی که در بازار ارز امروز حضور داشتند کمتر اقدام به فروش ارزهای خود می کردند و می گفتند «فروش نداریم اما اگر دلار دارید می خریم.»

گله‌مندی دلالان از سکون بازار امروز

برخی دلالانی که امروز در خیابان فردوسی و اطراف صرافی ها حضور داشتند به دلیل حضور کم خریداران، بسیار گله‌مند بودند و به محض ورود فرد جدیدی که برای تهیه ارز یا فروش آن دیده می شد به سمتش می رفتند تا بتوانند سود امروز خود را به دست آورند.

یکی از دلالان می گفت: «بسیاری از افرادی که امروز آمدند فقط قصد ارزیابی بازار را داشتند و وقتی با سکون بازار مواجه شدند و ارز سهمیه ای هم نمی توانستند تهیه کنند بدون خرید یا فروشی اینجا را ترک کردند.»

دیگری افزود: فکر می کردیم با توجه به نوسانات قیمت ارز می توانیم فروش بهتری داشته باشیم اما امروز انگار قرار نیست خبری باشد و باید مانند روزهای گذشته دست خالی بمانیم.

تلاش دولت برای ثبات قیمت ارز

دولت طی ماه های گذشته با اعمال تدابیری در تلاش برای ثبات بهای ارز بود و بر همین اساس نیز عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی شامگاه سه شنبه یادداشتی در حساب کاربری اینستاگرام خود منتشر کرد که در آن نوشته بود ارز به عنوان یک متغیر کلان اقتصادی، بی تاثیر از سایر بازارها نیست و اثرات سرریزی در بین بازارها یک اصل اقتصادی است که بانک مرکزی با حضور پرقدرت در بازار پول و ارز، تمام تلاش خود را برای تعادل بازار به کار خواهد بست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =