گنجینه‌ای از مستندات فرهنگی به کانون پرورش فکری در خراسان ‌رضوی اهدا شد

مشهد- ایرنا- مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان‌رضوی گفت: گنجینه‌ای از مستندات و مواد فولکلوریک توسط جواد رسولی، پژوهشگر فرهنگ‌ عامه به این کانون اهدا شد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان ‌رضوی، ابراهیم زره‌ساز افزود: چندی پیش و در وبینار تخصصی ادبیات کودک و نوجوان و فرهنگ‌عامه که با حضور اساتید دانشگاه برگزار شد، جواد رسولی، مدرس دانشگاه و پژوهشگر فولکور کودکان، پیشنهاد گردآوری گنجینه‌ای از فولکلور کودک و نوجوان را در این کانون مطرح نمود.

وی ادامه داد: با توجه به جایگاهی که خراسان رضوی در حوزه‌ فرهنگ مردم دارد، برپایی چنین مکانی با رویکرد کودک و نوجوان به عنوان یک نمونه اجرایی و آزمایشی می‌تواند مورد توجه قرار گرفته و ارزشمند باشد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی گفت: نظر مساعد به این پیشنهاد و تخصیص بخش ویژه‌ای به منظور جانمایی و ارائه‌ آن به پژوهشگران و مخاطبان خاص، تکمیل‌ کننده این رویداد ارزشمند بود.

وی افزود: این گنجینه ارزشمند می‌تواند علاوه‌ بر رفع نیاز علمی پژوهشگران، به خاطر جایگاه مستند، برای تولید محتوا در حوزه‌ بازنویسی و بازآفرینی مواد فرهنگی و در قالب‌های شعر، داستان، نمایشنامه و اجرای تئاتر کاربرد موثر داشته باشد.

زره‌ساز ادامه داد: طی چند روز گذشته، مقادیر فراوان و ارزشمندی از موارد فرهنگ مردم به دست ما رسیده و در این مستندات، تعداد بسیاری فیش تحقیق، لوح‌های فشرده، عکس و فایل‌های ویدئویی و نشریات فرهنگ مردم وجود دارد که در ۳۰ بسته محتوای مواد فرهنگ عامه طبقه بندی شده است.

وی گفت: قصه‌ها، لالایی‌ها، چیستان‌ها، بازی‌ها، ترانه‌ها، باورهای کودکانه و لطایف از جمله این موارد است که توسط این پژوهشگر به این کانون اهدا شده است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان‌ رضوی افزود: اهدا کننده این مجموعه ارزشمند، همچنین آمادگی خود را مبنی بر ارائه مشاوره‌های علمی و تخصصی برای راه‌اندازی این مرجع پژوهشی و گنجینه فرهنگی اعلام نموده و واحد آفرینش‌های ادبی نیز به عنوان مرجع اصلی پذیرش این پیشنهاد متعهد شده است با شیوه‌ای علمی و به دور از سلایق شخصی، نسبت به طبقه‌ بندی علمی آنها اقدام کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =