هیاهوی تبلیغاتی حوزه جنوب ایلام در سایه محدودیت های کرونا

ایلام - ایرنا - محدودیت های شیوع کرونا هر چند باعث شده است تبلیغات انتخاباتی به شکل مرسوم آن، دست کم مشابه آنچه در دور اول انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اواخر بهمن ماه سال گذشته مشاهده شد انجام نگیرد اما نامزدها و هواداران آن ها در حوزه جنوب استان ایلام به روش های مختلف از تبلیغ در فضای مجازی گرفته تا دیدار چهره به چهره با رعایت پروتکل ها، سعی در جلب آرای مردم دارند.

به گزارش ایرنا، این روزها خبری از برپایی ستادهای انتخاباتی، ازدحام هواداران، سخنرانی افراد بانفوذ در حمایت از نامزدها، توزیع شیرینی و شربت، تجمع های نمادین و برپایی همایش های مردمی در تالارها و مجتمع ها نیست اما در حالی که زمان مجاز تبلیغات رسمی نامزدها هر لحظه کمتر می شود فعالیت های انتخاباتی در فضای مجازی بیشتر و بیشتر می شود.

نامزدهای مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه جنوب ایلام بر خلاف دور اول، از امکانات صدا و سیمای مرکز استان برای تبلیغات استفاده کردند و ۲ نامزد راه یافته به دور دوم هر کدام برنامه ای را به مدت ۳۰ دقیقه (۵ دقیقه تیزر و ۲۵ دقیقه فیلم انتخاباتی) تهیه و تنظیم کرده بودند که در صدا و سیمای مرکز استان پخش شد.

تبلیغات نامزدهای دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی به خاطر شیوع کرونا از طریق فضای مجازی و همچنین رسانه ملی و رسانه استانی انجام شد و هیچگونه فعالیت انتخاباتی در سطح شهرها از جمله تجمعات انتخاباتی وجود نداشت.

فعالیت های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات هشت از روز قبل از روز اخذ رای (پنجشنبه ۱۳ شهریور) شروع شده است و تا ۲۴ ساعت قبل از اخذ رای (ساعت ۸ صبح فردا پنجشنبه ۲۰ شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

هر چند تا پیش از آغاز زمان رسمی تبلیغات، تحرکات تبلیغاتی از سوی نامزدها و هواداران آن ها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دیده می شد و کانال ها و گروه های متعددی در هواداری از نامزدها تشکیل شده بود اما تبلیغات انتخاباتی و شور و هیجان انتخابات از زمان آغاز مهلت قانونی شکل جدی تری به خود گرفته است.

تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی این امکان را به هواداران نامزدها داده است که کلیپ های متعدد شامل تصاویر و صحبت های نامزد مورد نظر خود را تولید کرده و در گروه های پرشمار تلگرامی بازنشر کنند.

۲ نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه جنوب ایلام شامل بهزاد علیزاده و صادق کرمی با بیان  برنامه های خود و از طرفی پخش کلیپ و تیزر تبلیغاتی در فضای مجازی و سخنرانی رسمی در صدا و سیمای استان سعی دارند تا مردم و هواداران خود را تشویق به حضور در پای صندوق های رای کنند و از این طریق آرای مردم را جلب کنند.

آنچه از صحبت های مردم در این حوزه انتخابیه می توان فهمید این است که مردم قصد دارند در دور انتخابات نیز حضور پیدا کنند اگر چه با توجه به کرونا احتمالا حضور مثل دور اول نخواهد بود ولی آنچه بررسی های میدانی نشان می دهد این است که در همه شهرستان های حوزه جنوب شامل دهلران، آبدانان، دره شهر و بدره مردم آماده حضور در انتخابات هستند.

از آنجائیکه دو نامزد راه یافته به دور دوم ساکن شهرستان آبدانان هستند به نظر می رسد اوج مشارکت مردم در شهرستان آبدانان باشد و شهرستان های دهلران، دره شهر و بدره در مراحل بعدی قرار دارند.

طرفداران نامزدها در فضای مجازی نیز بصورت شبانه روز مشغول تبلیغات هستند تا هیچ کدام از قافله عقب نمانند و سهم خود در فضای مجازی در خصوص تبلیغات را ایفا کنند و از این بستر استفاده لازم را داشته باشند.

تشکیل گروه های مختلف در فضای مجازی توسط طرفداران نامزدها نشان از آن دارد که مردم بخوبی به این امر واقفند که در این شرایط کرونایی باید از فضای مجازی بهره گرفت و رعایت فاصله گذاری های اجتماعی و پروتکل های بهداشتی را مد نظر داشت.

در داخل شهرها ، بخش ها و روستا ها نیز هواداران نامزدها با نصب پوستر سعی دارند تا به نوعی برای نامزد خود تبلیغ کنند و عکس نامزد مورد نظر خود را در معرض دید مردم قرار دهند.

دیدارهای چهره به چهره و محدود با توجه به شرایط کرونا و حضور کاروان های خودرویی نیز از دیگر رویه های تبلیغاتی است که این روزها نامزدها و هوادارانشان به آن روی آورده اند.

مردمان شهرستان های دهلران،آبدانان، دره شهر و بدره در این ایام تبلیغات سعی دارند تا به هر نحوی با دنبال کردن تبلیغات نامزدها و برنامه هایشان برای رای خود تصمیم گیری کنند و روز رای گیری با حضور خود به نامزد مورد نظرشان رای دهند.

ساعت ۸ صبح روز پنج شنبه ۲۰ شهریور یعنی ۲۴ ساعت قبل از فرایند رای گیری پرونده تبلیغات نامزدها در حوزه جنوب بسته می شود و در روز جمعه ۲۱ شهریور نوبت مردم است که با انداختن تعرفه های رای به داخل صندوق ها نامزد مورد نظر خود را راهی بهارستان کنند.

مسئولان و متولیان انتخابات در حوزه جنوب نیز این روزها در تکاپو هستند تا همه تمهیدات و شرایط لازم برای برگزاری انتخاباتی با شکوه فراهم کنند.

۱۳۳ هزار نفر در حوزه انتخابیه دهلران واجد شرایط رای هستند

فرماندار و رئیس مرکز حوزه انتخابیه دهلران گفت: ۱۳۳ هزار نفر در حوزه انتخابیه دهلران، آبدانان، دره شهر و بدره واجد شرایط رای در مرحله دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی هستند.

مجید عسگری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این حوزه انتخابیه به مرحله دوم کشیده شده است، اظهار داشت: ۲۰۷ شعبه شامل ۱۴۱ شعبه ثابت شهری و روستایی و ۶۶ شعبه سیار شهری و روستایی در چهار شهرستان دهلران، آبدانان، دره شهر و بدره و بخش ها مستقر خواهند شد.

وی به تبلیغات انتخابات این دوره از ۱۳ شهریور ماه جاری اشاره کرد و افزود: تبلیغات در بستر فضای مجازی و صدا و سیما از هشت صبح ۱۳ شهریور تا ۲۴ ساعت قبل از روز اخذ رای یعنی ساعت هشت صبح روز پنجشنبه ۲۰ شهریور ماه ادامه دارد.

رئیس حوزه انتخابیه دهلران تعداد واجدین شرایط رای دادن در مرحله دوم انتخابات در این حوزه را ۱۳۳ هزار نفر برشمرد و یادآور شد: ساعت رای گیری در این حوزه انتخابیه از ساعت هشت صبح لغایت ۱۸ روز جمعه ۲۱ شهریور به مدت ۱۰ ساعت می باشد و به احتمال زیاد زمان رای گیری تمدید نمی شود.

عسگری با اشاره به شیوع کرونا و محدودیت های تبلیغات و فراهم بودن تمهیدات لازم برای برای برگزاری مرحله دوم انتخابات در این حوزه گفت: تمهیدات لازم برای حضور دو نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات در صدا و سیمای استان فراهم است تا برنامه های خود را ارائه کنند.

وی از آمادگی همه عوامل دست اندر کار انتخابات در این حوزه انتخابیه خبرداد و اضافه کرد: مجریان و دست اندرکاران، اعضای شعب، هیات های نظارت و بازرسی همه تلاش خواهند کرد بر مبنای اینکه میزان رای ملت است با مشارکت مردم، انتخاباتی سالم و باشکوه برگزار کنند.

به گزارش ایرنا، حوزه انتخابیه دهلران دارای ۲۰۷ شعبه شامل ۱۴۱ شعبه ثابت و ۶۶ سیار است و در این دوره از انتخابات واجدانان شرایط ۱۳۳ هزار و ۵۴۲ نفر متشکل از ۶۸ هزار نفر مرد و ۶۵ هزار و ۵۴۷ نفر زن هستند.

با توجه به اطلاعیه شورای نگهبان برگزاری دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی ۲۱ شهریورماه خواهد بود و در استان ایلام هم ۲ نامزد حوزه انتخابیه دهلران به دور دوم راه یافته‌اند.

دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه جنوب قرار بود فروردین‌ماه برگزار شود که بدلیل شیوع کرونا به شهریورماه موکول شد.

در حوزه جنوب هیچکدام از نامزدها موفق به اخذ ۲۰ درصد آرای ماخوذه و ورود مستقیم به مجلس نشدند و بهزاد علیزاده با ۱۸ هزار و ۵۰۵ رای و صادق کرمی با ۱۶ هزار و ۳۷۲ رای به دور دوم انتخابات راه یافتند.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه همزمان با سراسر کشور در ۵۵۴ شعبه ثابت و سیار شهری و روستایی در نقاط مختلف استان ایلام در هر دو حوزه انتخابیه ایلام و دهلران برگزار شد.

استان ایلام دارای سه کرسی در مجلس شورای اسلامی است که ۲ کرسی آن متعلق به حوزه شمالی شامل شهرستان های ایلام، سیروان، چرداول، هلیلان، ایوان، مهران و ملکشاهی  است و یک کرسی متعلق به حوزه جنوبی شامل شهرستان های دهلران، دره شهر، بدره و آبدانان است.

در حوزه شمال استان علی‌اکبر بسطامی با ۴۲ هزار و ۲۹۶ رای و سارا فلاحی با ۳۶ هزار و ۹۰۹ حائز بالاترین رای شدند که با تایید صحت انتخابات توسط شورای نگهبان، به طور مستقیم به مجلس راه یافتند.

۴۵۱ هزار نفر از مردم استان واجد شرایط شرکت در انتخابات دوم اسفند ماه امسال بودند که این از این تعداد ۳۱۷ هزار نفر در حوزه شمالی و ۱۳۴ هزار نفر نیز مربوط به حوزه جنوبی استان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =