پکن: آمریکا از خبرنگاران چینی به عنوان «گروگان» استفاده می کند

پکن- ایرنا- وزارت خارجه چین روز چهارشنبه اعلام کرد: ایالات متحده آمریکا بارها سعی کرده است از خبرنگاران چینی به عنوان «گروگان» استفاده کند و از این طریق به چین فشار وارد کند.

به گزارش ایرنا «جائو لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در پکن درباره اتهام سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به پکن مبنی بر تهدید خبرنگاران خارجی مقیم چین گفت: آنها درست و نادرست را خلط می کنند و موجب ایراد اتهامات بی اساس می شوند.

وی خاطر نشان کرد: تاریخچه تنش میان چین و ایالات متحده در حوزه رسانه ها و درست و نادرست آن روشن است همیشه ایالات متحده اقدام به سرکوب بی دلیل رسانه های چین کرده است و پکن ناچار به واکنش شده است مقامات آمریکا باید این موضوع را صادقانه توضیح دهند.

جائو از ثبت خبرنگاران چین به عنوان «نماینده خارجی»، قراردادن آنها در فهرست «مامور خارجی»، تاخیر بی دلیل و رد درخواست روادید بیش از ۲۰ خبرنگار چینی،  اخراج بیش از ۶۰ خبرنگار چینی در ایالات متحده و کاهش مدت روادید اقامت خبرنگاران چینی به سه ماه از جمله اقدامات آمریکا علیه خبرنگاران چینی نام برد.

سخنگوی وزارت خارجه چین ادامه داد: شدن اقدامات سرکوبگرانه ایالات متحده باعث تداخل جدی در کار و زندگی عادی خبرنگاران رسانه های چین در ایالات متحده شده و زیان جدی به تبادلات عادی مردم دو کشور وارد کرده است.

جائو لی جیان گفت که محیط فعالیت رسانه های خارجی در چین آزاد و گشوده است و حق آنها در فعالیتشان کاملاً تضمین شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه گفت: مقامات استرالیا خانه چهار روزنامه نگار چینی از جمله گزارشگران خبرگزاری دولتی شینهوا و سرویس خبری چین را بازرسی و اموال آنها را توقیف کرده اند.

او اظهار کرد: استرالیا دلیلی برای جستجو منازل یا توقیف اموال آنها اعلام نکرده است.

گزارش مربوط به بازرسی از منازل خبرنگاران چینی در استرالیا پس از آن منتشر شد که استرالیا مدعی شد منزل دو روزنامه نگار استرالیایی در چین مورد بازرسی قرار گرفت، این دو ‌روزنانه نگار روز دوشنبه با کمک مقامات کنسولی در پکن و شانگهای به استرالیا برگشتند.

مخالفت چین با سیاسی کردن المپیک

این مقام چینی در ادامه گفت: چین با تلاش برخی گروه ها برای سیاسی کردن رویدادهای ورزشی مخالف است و درخواست گروه های حقوق بشری از کمیته بین المللی المپیک برای تجدید نظر در میزبانی پکن از بازی های زمستانی ۲۰۲۲ را رد کرد.

واکنش چین به ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی از سین کیانگ به آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی از سین کیانگ به آمریکا به بهانه نقض حقوق بشر هم گفت که این اقدام بهانه ای برای سرکوب مشتریان چینی و تحریک بی ثباتی است.

جائو اظهار کرد که ایالات متحده حق و صلاحیت مداخله در امور چین را ندارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha