۱۹ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۶
کد خبرنگار: 1460
کد خبر: 84032816
۱ نفر

برچسب‌ها

فقط هفت درصد اردکانی‌ها عضو کتابخانه هستند

یزد - ایرنا - رییس اداره کتابخانه های عمومی اردکان از پایین بودن آمار عضویت در کتابخانه های شهرستان خبر داد و گفت: از جمعیت ۱۰۵ هزار نفری اردکان، تنها هفت هزار نفر عضو کتابخانه‌ها هستند.

به گزارش ایرنا حسین پایدار روز چهارشنبه در نشستی با حضور اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهر احمدآباد در کتابخانه خودستان این شهر افزود: وجود ۱۴ باب کتابخانه عمومی در اردکان ظرفیت مناسبی برای بهره مندی علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی در این شهرستان است.
وی اضافه کرد: علت عدم مراجعه به کتابخانه ها را می توان نداشتن منابع مناسب دانست که با تامین آن می توان مردم را جذب کرد .

رییس اداره کتابخانه های عمومی اردکان با بیان اینکه  بازگشایی مدارس و شیوع ویروس کرونا را می توان  به عنوان فرصتی جهت رونق کتابخانه ها و عضویت دانش آموزان در کتابخانه ها قلمداد کرد تا در ایام فراغتشان از محیط کتابخانه ها استفاده کنند، تصریح کرد: بهتر است دبیران و معلمان مدارس، دانش آموزان را تشویق کنند که تحقیقات و پژوهش های خود را در بین کتاب های کتابخانه جستجو کنند. 
پایدار اظهار داشت: معلمان کتاب خواندن و مطالعه را ملاک کار خود قرار دهند تا دانش‌آموزان صرفا به کتاب های درسی خود بسنده نکنند .
وی یادآور شد:‌ باید تلاش کنیم بچه ها همزمان که در فضای مجازی کار می کنند به کتابخانه ها نیز مراجعه نمایند .

رییس اداره کتابخانه های عمومی اردکان افزود: عضویت خانوادگی کارمندان ادارات در کتابخانه های عمومی طرحی خوب است که ضمن بهره‌مندی از عضویت نیم بها می تواند به عنوان حرکتی فرهنگی زمینه ساز ارتقای فرهنگ کتابخوانی در این شهرستان شود.

پایدار با بیان اینکه شهرداری ها براساس قانون، موظف به پرداخت سهم نیم درصدی از بودجه خود به نهاد کتابخانه های عمومی هستند گفت: با تامین این سهم می توان بخش مهمی از مشکلات را رفع و در توسعه و نوسازی کتابخانه های اردکان که از فضای فیزیکی مناسبی برخوردار نیستند اقدام کرد.

رییس اداره کتابخانه های عمومی اردکان با اشاره به نقش خیران در ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی گفت: مشارکت خیران برای توسعه زیرساخت های کتابخانه ها می تواند در ترویج این فرهنگ کمک های شایانی کند.
وی ادامه داد: باتوجه به نداشتن کتابخانه مرکزی در این شهرستان، توسعه این مراکز علمی و فرهنگی نیازمند همدلی و مشارکت نهادها و خیران است.

پایدار در ادامه به بررسی وضعیت کتابخانه های عمومی شهر احمدآباد پرداخت و گفت: احمدآباد با جمعیت تقریبا هفت هزار نفر، از ۲ کتابخانه بسیار خوب برخوردار است که می تواند جوابگوی نیازهای فرهنگی مردم این شهر باشد و لازم است با ارائه برنامه های مناسب فرهنگی و کتابخوانی ، این ظرفیت شهر احمدآباد به مردم شناسانده شود.
وی افزود: عضویت تقریبا یک هزار نفر از مردم احمدآباد در کتابخانه های فاضل خودستان و خاتم الانبیاء احمدآباد نشان از اقبال مردم فرهنگ دوست احمدآباد به کتابخانه هاست و باید این توجه را ارج نهاد و در راستای بهبود منابع کتابخانه ها برای جذب بیشتر مردم و کسب رضایت آنان تلاش نمود.
پایدار ضمن تشکر از همکاری شهرداری احمدآباد در پرداخت به موقع سهم نیم درصدی، از اجرای اکثر مصوبات قبلی جلسه انجمن خبر داد و عنوان کرد: انجمن شهر احمدآباد همیشه حامی برنامه های فرهنگی کتابخانه های عمومی بوده است و این امر جای تقدیر و تشکر دارد.
در ادامه این جلسه اعضای انجمن احمدآباد با تشکر از رییس کتابخانه های عمومی اردکان جهت اجرای به موقع و منظم جلسه های انجمن، به ارائه پیشنهاد های خود در زمینه برنامه های هفته دفاع مقدس و همچنین برنامه ویژه بازگشایی مدارس پرداختند. 
معرفی خیرین احمدآبادی جهت جذب کمک های خیری برای خرید منابع، همکاری کتابداران احمدآبادی با مدارس و کمک به آشنایی معلمان از ظرفیت های کتابخانه های عمومی این شهر، استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای معرفی بهتر کتابخانه های عمومی به مردم و تبلیغ امکان استفاده از وای‌فای رایگان کتابخانه خودستان احمدآباد برای انجام فعالیت های مجازی درسی از جمله مصوبات این جلسه از انجمن بود.

هم اکنون ۱۴ باب کتابخانه عمومی با بیش از ۱۵۰ هزار نسخه کتاب در اردکان فعال است و مرکز این شهرستان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =