دختر مهابادی به دومین قله مرتفع ایران صعود کرد

مهاباد- ایرنا- رییس هیات کوهنوردی مهاباد گفت: "طلا مهدی‌زاده" دختر نوجوان ۱۷ ساله اهل این شهرستان توانست به قله علم کوه دومین قله مرتفع ایران صعود کند.

دیاکو افشردل روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این کوهنورد نوجوان در قالب یک گروه کوهنوردی ۱۳ نفره پس از سه روز تلاش به قله چهار هزار و ۸۵۰ متری علم‌کوه صعود کرد.  

وی ادامه داد: "طلا مهدی زاده" از کوهنوردان باشگاه "هلگورد" مهابادی پس از ۲ ماه تمرین فشرده و مرتب دومین کوه مرتفع کشور را فتح کند.

رییس هیات کوهنوردی مهاباد با اشاره به اینکه علم‌کوه دارای فنی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در کشور است، ادامه داد: «بریتان سلیمانی» دختر هشت ساله و "مقبل پهنایی" پسر ۹ ساله این شهرستان نیز سال گذشته برای اولین بار در تاریخ کوهنوردی ایران موفق شدند همراه با سایر کوهنوردان به نوک قله صعود کنند.

وی با بیان اینکه این نونهالان از ورزشکاران توانمند در بخش کوهنوردی هستند، اضافه کرد: صعود و فتح قله های بالای چهار هزار متر نیز به آمادگی جسمانی تجربه صعودهای ورزشی و سازگاری با شرایط سخت آب و هوایی فشار در ارتفاع را دارد که این نوجوان شایسته به این افتخار دست یافته است. 

افشردل اظهار داشت: هم‌اکنون ۸۰۰ ورزشکار عضو تیم‌های مختلف هیأت کوهنوردی این شهرستان هستند و کوهنوردی از رشته‌های محبوب ورزشی در بین شهروندان به‌ویژه خانواده‌های مهابادی است.

وی بیان کرد: هم‌اکنون ۸۰۰ ورزشکار عضو تیم‌های مختلف هیأت کوهنوردی این شهرستان هستند و کوهنوردی از رشته‌های محبوب ورزشی در بین شهروندان به‌ویژه خانواده‌های مهابادی به‌شمار می‌رود.

علم‌کوه در استان مازندران واقع در شمال ایران قرار دارد و دومین قله مرتفع ایران پس از دماوند است.

مهاباد از دیرباز به عنوان یکی از قطب‌های مهم رشته کوهنوردی در کشور مطرح بوده و کوهنوردان این شهرستان در عرصه‌های داخلی و خارجی تاکنون موفق به فتح قله‌های مشهوری در جهان شده‌اند.

شهرستان ۲۴۰ هزار نفری مهاباد دارای ۹ هزار ورزشکار در قالب ۴۳ هیأت، ۷۰ باشگاه خصوصی و ۲۰ باشگاه دولتی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha