طغیانی: طرح‌های اقتصاد مقاومتی مجلس، تحول ایجاد می‌کند

تهران – ایرنا- سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح‌هایی در مجلس یازدهم در قالب بسته‌ها اقتصاد مقاومتی در دست بررسی است، گفت: این طرح‌ ها تحول اقتصادی در کشور ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «مهدی طغیانی» ‌ روز چهارشنبه در نطق میان دستور خود در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اظهارکرد:‌ مجلس یازدهم در شرایطی کار خود را آغاز کرده است که امواج جنگ اقتصادی دشمن کشتی اقتصاد کشور را بر گرفته است. همان کشتی که حتی در شرایط عادی هم بی عیب و نقص نبود و انواع نارسایی‌ها و زیرساخت‌های غلط در آن وجود داشت.

وی اضافه کرد: وابستگی به نفت سبب شد تا همواره تعمیر و نوسازی اساسی این کشتی به تاخیر بیفتد. امروز مردم از ما نمایندگان می‌پرسند علت گرانی‌های اخیر، اتفاقات بازارهای مسکن، ارز و خودرو و همچنین علت ریزش‌های اخیر در بازار بورس چیست. چه‌طور قیمت‌هایی که دو تا سه سال قبل بیشتر به شوخی شبیه بود امروز باورپذیر شده است.

نماینده مردم اصفهان گفت: به عنوان متخصص حوزه اقتصاد می‌گویم این موضوع ثمره تلخ بی‌توجهی به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، عدم تمرکز به اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور و هفت سال جست‌وجوی حل مسائل و مشکلات اقتصادی کشور در خارج از مرزها است.

وی افزود: این ثمره تلخ عدم توجه به تامین داخلی نیازهای کشاورزی و کاهش ارزبری واردات نهادهای کشاورزی به دامی است که نتیجه آن هم افزایش قیمت محصولات دامی و کشاورزی است. وزارت جهاد کشاورزی و دولت به مردم گزارش دهند در این هفت سال در بحث کاهش ارزبری این محصولات چه کرده‌اند.

طغیانی گفت: این ثمره تلخ عدم مهار سیل نقدینگی سرگردان در اقتصاد کشور است. بانک مرکزی و دولت به مردم گزارش بدهند که برای حل مساله‌ی نقدینگی و رفتارهای بانک‌های دولتی، خصوصی و خصولتی در اقتصاد کشور چه کرده است. این همچنین ثمره عدم توجه به تسهیل تولید و ایجاد زیرساخت‌های صادراتی و ارزآوری است که یک شبه حل نمی‌شود ولی هفت ساله می‌توانست حل شود.

وی اضافه کرد: عدم توجه به خام‌فروشی و ایجاد ظرفیت پالایش نفت و تولید فرآورده در داخل این نتایج را به همراه داشت درحالی که در هفت سال گذشته غیر از پالایشگاه ستاره خلیج فارس که میراث دولت قبل است، کاری در این زمینه انجام نشده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه اکنون در جایی قرار گرفته‌ایم که افسوس خوردن دردی از مردم دوا نمی‌کند، خاطرنشان کرد: با این حال قطعاً گشایش با ایجاد بدهی ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی برای آیندگان هم راه حل مسئله نیست.

نماینده مردم اصفهان تصریح کرد: معتقدیم بیمار کشور با تغییر طبیب و نسخه بهبود نمی‌یابد بلکه با حل مسائل و صرف داروهای تجویز شده اش بهبود می‌یابد که آن هم انجام سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و اصلاح جدی نظام های مالیاتی، بانکی، بودجه‌ای، ارزی، توزیعی و کسب و کار است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مردم بدانند فرزندان متخصص و انقلاب ایشان در مجلس یازدهم حتی لحظه ای از مشکلات آنان غافل نیستند و چشم بیدار آنها ناظر عملکرد فعالیت‌های اقتصادی است و کار مجلس برای حل مسائل اقتصادی کشور شبانه‌روزی است اما حجم مسائل اقتصادی بزرگ است.

ارتقا نرم افزاری مجلس در تحول آیین نامه داخلی است

طغیانی افزود:  طرح‌هایی در مجلس یازدهم در قالب بسته اقتصاد مقاومتی مطرح شده و در حال پیگیری است که ما به این طرح‌ها امید تحول آفرینی داریم.

نماینده اصفهان با بیان اینکه نمایندگان جوان، مدیران اجرایی و افرادی با سابقه تقنینی در مجلس هستند، گفت: اما ارتقای نرم افزاری مجلس در تحول آیین‌نامه داخلی آن است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha