واکنش روزنامه های لبنانی به تحریم دو وزیر پیشین لبنان

تهران - ایرنا - آمریکا دیروز(سه شنبه) دو وزیر پیشین لبنانی به نام های "یوسف فنیانوس" و "علی حسن الخلیل" را با ادعای اتهام به فساد و حمایت مالی از جنبش حزب‌الله مورد تحریم قرار داد، اقدامی که با واکنش های مختلفی در روزنامه های امروز لبنان روبه رو شد.

روزنامه الاخبار در واکنش به این اقدام نوشت: تحریم های ایالات متحده  در حالی لبنان را هدف قرار گرفته که این کشور در بدترین شرایط اقتصادی خود به سر می برد و این اولین بار است که سیاستمداران عالی رتبه ای که متحدان حزب الله هستند تحریم می شوند.

این روزنامه می نویسد، جنگ علنی آمریکا علیه گروههای مقاومت زمانی آغاز شد که این کشور تعدادی از کشورهای اروپایی مانند آلمان را برای نامگذاری حزب الله به عنوان  یک سازمان تروریستی تحت فشار قرار داد و نیز توافق نامه عادی سازی روابط بین صربستان و کوزوو که دو کشور جمعه گذشته در کاخ سفید امضا کردند و دولت آمریکا توانست بندی را به آن اضافه کند که رئیس جمهور دو کشور مجبور شدند تا حزب الله را به عنوان یک سازمان تروریستی بشناسند!

الاخبار می افزاید، تصمیم آمریکا در تحریم سیاستمداران لبنانی به نوعی همراهی با  سیاست پاریس در قبال حزب الله است. هرچند این دو کشور (فرانسه و آلمان) در سیاست اختلاف نظرهایی با یکدیگر دارند، اما یک هدف را دنبال می کنند و آن تضعیف حزب الله و هم پیمانان آنان است.

روزنامه اللواء نیز در واکنش به این اقدام آمریکا، فشارهای فرانسه را عامل اساسی این تحریم برشمرد و نوشت: وزارت خزانه داری آمریکا دو وزیر پیشین لبنان را در حالی تحریم کرد که تنها مدت زمان کوتاهی از اعلام نتایج دیدار «میشل عون» رئیس جمهور و «مصطفی ادیب» گزینه انتخابی برای سمت نخست وزیری لبنان، در مورد تشکیل کابینه جدید می گذرد.

روزنامه النهار نیز در گزارشی با عنوان «تشکیل دولت جدید بین سیاست چماق آمریکایی و هویچ فرانسوی» به جریان حکومت جدید لبنان و نیز تحریم آمریکا علیه دو وزیر پیشین لبنان پرداخت و نوشت:  «پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در حالی گفته است که این تحریم مجازات همکاری با حزب الله است که سیاست های واشنگتن در قبال این جنبش و اعمال فشار آمریکا بر کشورهای دیگر برای دشمنی با این نهاد بر کسی پوشیده نیست.

این روزنامه لبنانی تاکید کرده که رایزنی ها درباره حکومت جدید در لبنان در حالی صورت می گیرد که سایه آمریکا از یک سو و فشارهای فرانسه از سویی دیگر بر آن احاطه شده است.

در همین حال روزنامه النداء الوطن نیز با ارائه فرضیه ای نوشت: احتمالا در ساعات آینده تحریم ها بر شکل گیری دولت جدید لبنان پیامدهای منفی داشته باشد، زیرا «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه در اجرای این تحریمها به موازات آمریکا عمل خواهد کرد.

این روزنامه در تحلیل خود از تحریم دو وزیر پیشین لبنان و نیز اعمال فشار آمریکا بر کشورهای اروپایی برای نام نهادن حزب الله به عنوان یک نهاد تروریستی نوشت: اقدامات آمریکا و در راس آن تحریمهای دیروز نشان دهنده قدرت حزب الله و متحدان او در منطقه است.

آمریکا و متحدان منطقه ای آن در ماه های اخیر برای دستیابی به اهداف شوم خود با تحریم و فشارهای اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی لبنان درصدد برآمده اند تا ملت،  دولت و رئیس جمهوری لبنان را برای خلع سلاح حزب الله با هدف تضمین تامین امنیت اسرائیل و فراهم کردن شرایط عادی سازی روابط با این رژیم تحت فشار قرار دهند.

روزنامه های البناء، الجمهوریة و الدیار لبنان نیز امروز فقط به انتشار خبر تحریم دو وزیر مزبور از سوی امریکا اشاره کرده و تحلیلی در خصوص آن ارائه نکردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =