۱۹ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۵۹
کد خبرنگار: 2473
کد خبر: 84032517
۰ نفر

برچسب‌ها

دیابت عامل تغییر الگوی مصرف خون در مغز زنان سالمند

تهران- ایرنا- محققان دریافتند مغز زنان سالمند مبتلا به دیابت نوع ۲ کمتر از مغز افراد سالم، خون حاوی اکسیژن مصرف می‌کند و این وضعیت می‌تواند موجب اختلال در کارکردهای حرکتی بدن شود.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری مدیکال نیوز، معمولا زمانی که شخص مبتلا به دیابت نوع ۲ دچار مشکلات حسی یا حرکتی می‌شود، فرض این است که به عصب‌های محیطی دست و پا آسیب وارد شده و این وضعیت ارتباطی با مغز ندارد.

در این تحقیقات دانشگاه هیوستون در آمریکا، ۴۲ زن بالاتر از ۶۰ سال که نیمی از آن‌ها به دیابت نوع دو مبتلا بودند با استفاده از یک تکنیک جدید طیف سنجی موسوم به functional near infrared spectroscopy یا  (fNIRS) مورد آزمایش قرار گرفتند تا میزان خون حاوی اکسیژن و خون بدون اکسیژن مورد استفاده در مغز آن‌ها مشخص شود. در جریان آزمایش از داوطلبان خواسته شد عملکردهای مختلفی را با دستان خود انجام دهند.

در نتیجه این آزمایش مشخص شد تغییرات حرکتی در افراد دیابتی، به طور مستقل از اختلالات حسی رخ می‌دهد و این تغییرات با مدت و شدت بیماری ارتباط ندارد. در واقع این داده‌ها نشان می‌دهد عوامل دیگری مانند تغییر در عضلات و کاهش عملکرد قشر مغز، مکانیزم‌های اساسی عامل بروز این مشکلات هستند.

دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می‌آید. انسولین ماده‌ای است که توسط لوزالمعده تولید می‌شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم‌ترین منبع انرژی بدن است.
قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان‌های بدن تاثیر می‌گذارد و به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت‌های منتهی به نقص عضو منجر می‌شود.

آخرین آمار منتشر شده از سازمان جهانی بهداشت در مورد دیابت:
- تعداد افراد مبتلا به دیابت از ۱۰۸ میلیون در سال ۱۹۸۰، به بیش از ۴۲۵ میلیون نفر رسیده است.
- شیوع جهانی دیابت در افراد بالای ۱۸ سال، از ۴.۷ درصد در سال ۱۹۸۰، به ۸.۵ درصد در سال ۲۰۱۴ میلادی رسیده است.
- سرعت شیوع دیابت در کشورهای فقیر و کم درآمد بیشتر است.
- دیابت عامل اصلی نابینایی، نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع اعضای تحتانی است.
- در سال ۲۰۱۶میلادی، ۱.۶ میلیون مرگ، به طور مستقیم به دیابت مربوط بود  و ۲.۲ میلیون مرگ دیگر به گلوکز بالای خون منتسب بود. حدود نیمی از آمار مرگ و میر ناشی از گلوکز بالای خون، در افراد کمتر از ۷۰ سال   گزارش شده است.
- بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۶ میلادی، دیابت هفتمین عامل مرگ و میر گزارش شده است.
- رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، حفظ وزن بدن و اجتناب از مصرف دخانیات مهمترین عوامل در پیشگیری از دیابت نوع ۲ هستند.
- بیش از ۴۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع ۲ اختصاص دارد که به‌راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است.
- از هر دو بیمار مبتلا به دیابت، یک مورد هنوز تشخیص داده نشده است که به سادگی با تشخیص اولیه و رعایت موارد ساده مربوط به سبک زندگی قابل کنترل است.
- از هر چهار خانواده، کمتر از یک مورد به برنامه‌های آموزشی کاربردی در زمینه دیابت دسترسی دارند. در حالی که آموزش‌های اولیه نقش مهمی در کنترل بیماری، بهبود نتایج و کاهش هزینه ها دارد.


دیابت و کمبود انسولین
دیابت هزینه سنگینی را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند. در بسیاری از کشورها، هزینه تزریق انسولین و نظارت روزانه قند خون، نیمی از درآمد خانواده را صرف می‌کند. از طرفی نیروی کار مفید خانواده را متوقف می‌کند.
مطالعات جدید محققان دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ‌نیمی از  بیماران مبتلا به دیابت با کمبود انسولین مواجه می‌شوند و به این دارو دسترسی نخواهند داشت.
این مطالعه بر قیمت و کاهش منابع داروهای مورد نیاز تمرکز دارد و نشان می‌دهد بیماران مبتلا به دیابت در آینده‌ای نزدیک برای تامین انسولین با مشکل مواجه می‌شوند. محققان احتمال می‌دهند بزرگترین کمبود انسولین در آفریقا خواهد بود.


دیابت در آسیا
مطالعات محققان دانشگاه وندربیلت نشان می‌دهد گسترش بیماری دیابت در آسیا به حد شیوع رسیده است و این وضعیت موجب افزایش خطر مرگ زودهنگام به ویژه در میان زنان و افراد میانسال شده است.
بر اساس این تحقیقات بیماران مبتلا به دیابت در معرض خطر بالای مرگ زودرس هستند و خطر ابتلا به دیابت در آسیا بسیار بالاتر از چیزی است که در تحقیقات انجام شده در آمریکا و اروپا وجود دارد. چین و هندوستان بیشترین میزان ابتلا به دیابت را در جهان دارند.
در قاره آسیا بیش از ۲۳۰ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند. با توجه به شیوع چاقی و سازگاری سریع با سبک زندگی غربی در آسیا پیش‌بینی می‌شود، تعداد افراد مبتلا به دیابت تا سال ۲۰۴۰ میلادی به بیش از ۳۵۵ میلیون نفر برسد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Neurophotonics منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha