کشاورزان زنجانی برای کشت گندم و جو از بذر اصلاح شده استفاده کنند

زنجان – ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: با توجه به اهمیت بذر در ارتقای راندمان کمی و کیفی و تاثیر آن در افزایش تولید، کشاورزان استان با مشاوره کارشناسان جهاد کشاورزی برای کشت این محصولات از بذر گندم و جو، بوجاری و ضدعفونی شده باشد، استفاده کنند.

نبی الله بختکی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در آستانه آغاز سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹  کشاورزان در استفاده از ارقام مختلف بذر دقت و بذرهای مورد نیاز خود را از شرکت‌های تولید بذر مطمئن و مورد تایید سازمان جهاد کشاورزی تهیه کنند.

وی اظهار داشت: در غیر این صورت به حتم خود کشاورزان نسبت به بوجاری و ضدعفونی کردن بذر گندم و جو اقدام کنند و توجه داشته باشند سموم مورد نیاز برای ضدعفونی کردن این بذرها را از فروشگاه‌های مجاز و معتبر تهیه کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: با استفاده از دستگاه‌های بوجاری می‌توان بذر گندم را به منظور پاکسازی از بذر علف‌های هرز و مواد خارجی اعم از سنگ، کلوخ و مواد ناخالص دیگر تمیز کرد چنانچه این اقدام انجام نشود، وجود این مواد غیر از بذر گندم موجب مسدود شدن نازل‌های بذر کار شده و ریزش بذر در زمان کاشت با مشکل مواجه می شود و مزرعه تراکم مناسبی نخواهد داشت.

بختکی یادآوری کرد: اگر بذر علف هرز همراه بذر گندم و جو باشد، وجود آن باعث آلودگی مزرعه شده و علف‌های هرز با استفاده از آب و مواد غذایی موجود در خاک، موجب تضعیف گیاه گندم می‌شود که در نهایت منجر به کاهش عملکرد و هزینه مبارزه با علف‌های هرز نیز به سایر هزینه‌های تولید اضافه می شود که ضرورت دارد قبل از کاشت، بذر کاملا پاک و تمیز باشد که بوجاری بذر به خوبی این مهم را محقق می‌کند.

وی اظهارداشت: ضدعفونی اصولی بذور با سموم توصیه شده سبب پیشگیری از آلودگی مزارع به بیماری‌های گیاهی و سیاهک می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =