قوانین مهمی می‌تواند از مسیر شورای عالی استان‌ها تصویب شود

تهران - ایرنا- رییس دیوان عدالت اداری گفت: یکی از وظایف شورای عالی استان‌ها تنظیم طرح‌ها و لوایح و ارسال آن به مجلس است، جایگاه شورای عالی استان‌ها جایگاه مهمی است و نکته مهم‌تر این است که قوانین مهمی را هم می‌توان از این مسیر تصویب کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از  شورای عالی استان ها، حجت الاسلام و المسلمین محمد کاظم بهرامی  در دیدار با علی رضا احمدی رئیس شورای عالی استان ها با تشکر از زحمات چندین ماهه رییس شورای عالی استان ها با اشاره به اینکه در خصوص نحوه انتخاب اعضای شوراها مطالبی مطرح است، افزود: شرایط کاندیداها یکی دیگر از مواردی است که در خصوص آن بحث هایی وجود دارد.

رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: این موضوع زمانی اهمیت می یابد که عزل و نصب شهرداران هم توسط شوراها صورت می گیرد و همین امر هم جای بحث دارد که باید این موضوع نظم بهتری پیدا کند.
بهرامی گفت: بنده معتقد به تعامل با دستگاه‌های اجرائی در راستای حل مشکلات مردم و اجرای صحیح قانون و در جهت رضایت مندی مردم و کاهش پرونده های قضائی هستم، دیوان عدالت اداری می تواند در حوزه فعالیت شورای عالی استان‌ها آگاهی بخش عمل کند.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: ما باید برگزاری جلسات مشترک و بررسی علمی مشکلات مهم شوراها را بررسی کرده و راه حلی همیشگی برای آنها پیدا کنیم. برای مثال در بحث عوارض باید این موضوع را به عنوان یک مطالبه جدی مورد بررسی قرار دهیم، زیرا در دو زمینه آن یعنی میزان عوارض و کیفیت عوارض موضوعاتی مطرح است که باید حل شود.

وی خاطر نشان کرد: باید بررسی کنیم و ببینیم شورای عالی استان ها تا چه اندازه می توانند قوانین مربوط به اخذ عوارض را وضع کند،  زیرا با این مشکل مواجه هستیم که شهرداری ها باید درآمد پایدار داشته باشند.

بهرامی گفت: یکی دیگر از برنامه های مهم در این زمینه این است که شورای عالی استان ها باید سامانه اخذ عوارض مبنی بر مصادیق عوارض محلی و میزان آن را تهیه و براساس مقررات و قوانین و جایگاه نظارت شورای عالی به شوراهای استانی سراسر کشور ابلاغ و بر اجرای صحیح آن تأکید و نظارت مستمر صورت داشته باشد.

رئیس دیوان عدالت اداری خاطر نشان کرد: ما خواستار ضابطه مندی امورات شوراها هستیم و آمادگی داریم دست به دست هم دهیم تا کشور را بسازیم و مشکلات مردم را حل کنیم.

هر نهاد و دستگاهی در جهت حل مشکلات مردم به وظایف خود عمل کند

رییس شورای عالی استان ها نیز در این دیدار گفت: هر نهاد و دستگاهی که در نظام جمهوری اسلامی و براساس قانون اساسی تشکیل شده است باید در جهت حل مشکلات مردم به وظایف خود عمل و از کار مردم گره گشایی کند.
 علیرضا احمدی با ارایه گزارش جامعی از اهم اقدامات و فعالیت های دوران مدیریت خود افزود: امروز برای پیشبرد اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یکی از ملزومات کار انعقاد تفاهم نامه و همسو شدن تمام نهادها و دستگاه های دولتی و مجموعه های کشور در جهت خدمات رسانی به مردم است.
احمدی خاطر نشان‌کرد: باید دغدغه های مقام معظم رهبری در حوزه های مختلف در کشور برطرف شود و در این راستا شورای عالی استان ها آمادگی دارد با دستگاه های مختلف در چارچوب اختیارات تفاهم نامه هایی منعقد کند.
رئیس شورای عالی استان ها تاکید کرد: در همین راستا نیز بزودی تفاهم نامه ای با دیوان عدالت اداری منعقد خواهد شد.
در  این دیدار توافق شد که تفاهم نامه آموزشی، علمی و پژوهشی بین دیوان عدالت اداری و شورای عالی استان ها تهیه و تنظیم شود و در مواردی که قوانین و مقررات حاکم به موضوع شوراها و شهرداری ها مواجه با مشکل و یا دارای ابهام باشد با استفاده از ظرفیت ارائه طرح و لوایح از سوی شورای عالی استان ها و مجلس شورای اسلامی اقدام شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =