آلمان: همه گزینه‌ها در مورد تحریم‌های روسیه بر سر ناوالنی پیش رو است

تهران- ایرنا- وزیر مشاور در امور اروپا در دولت آلمان سه شنبه گفت: آلمان همه گزینه‌ها را برای تحریم‌های احتمالی علیه روسیه به دلیل مسمومیت الکسی ناوالنی وبلاگ نویس مخالف دولت روسیه مورد توجه قرار خواهد داد. 

به گزارش ایرنا، میخائیل روث وزیر مشاور آلمان در امور اروپا در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: تمام جوانب (مسمویت ناوالنی) را بررسی خواهیم کرد. 

روث که در حال حاضر کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، گفت: هر پاسخی باید در نتیجه گفت‌وگوها و با هماهنگی نزدیک با اروپا صورت گیرد. 

وزیر مشاور آلمان خاطر نشان کرد که این پرونده در زمینه دعوای دو جانبه نبود بلکه  یک درگیری میان روسیه و کشورهای مشروطه دموکراتیک به ویژه در اروپا و  سراسر جهان است. 

به گفته وزیر مشاور آلمان در امور اروپا، مسمومیت ناوالنی نقض جدی توافق نامه سلاح‌های شیمیایی است و ماهیت بین‌المللی دارد تا دو جانبه. 

روث تاکید کرد که ما نمی‌توانیم تلاش برای قتل فردی که رژیم، دولت و رئیس جمهوری روسیه را مورد انتقاد قرار داده است تحمل کنیم. 

مواضع دولت آلمان در حالی عنوان می‌شود که سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه از احضار سفیر آلمان در مسکو برای توضیح درباره مساله الکسی ناوالنی وبلاگ نویس مخالف دولت روسیه که در بیمارستان در برلین بستری است خبر داد. 

ماریا زاخارووا به خبرنگاران گفت:  «گزا آندریاس فون گیر» سفیر آلمان در روسیه برای گفت‌وگو در خصوص وضعیت وبلاگ نویس الکسی نوالنی به وزارت خارجه روسیه احضار شد. 

وی افزود: ما از برلین انتظار داریم همه اطلاعاتی که در اختیار دارند از نتایج تحقیقات در آزمایشگاه ارتش آلمان گرفته تا برخی شواهدی که وزارت خارجه آلمان در اختیار دارد را ارائه کند. 

زاخارووا گفت: انتظار داریم سفیر آلمان به میدان اسمولنسک (محل قرار گرفتن ساختمان وزارت خارجه روسیه) بیاید. 

الکسی ناوالنی ۱۸ روز پیش در حالی که از تومسک در سیبری به مسکو پرواز می‌کرد در هواپیما دچار حمله عصبی شدید شد و در حالی که به کما رفته بود در بیمارستانی در شهر اومسک سیبری بستری شد. 

مقام‌های آلمانی به تازگی مدعی شدند که ناوالنی با ماده‌ای سمی به نام نوویچوک که ۲ سال پیش در مسمومیت سرگئی اسکریپال سرهنگ سابق روسی پناهنده به انگلیس و دخترش یولیا بکار گرفته شده بود، مسموم شده است. 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =