۱۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۰۰
کد خبرنگار: 831
کد خبر: 84031974
۰ نفر

برچسب‌ها

طرح جامع ۲ شهر مازندران ابلاغ شد

ساری - ایرنا - استاندار مازندران طرح جامع و تفصیلی ۲ شهر عباس‌آباد و خرم‌آباد در غرب این استان را به شهرداری‌های این شهرها ابلاغ کرد.

بر اساس گزارش اداره کل راه و شهرسازی مازندران ، طرح جامع و تفصیلی شهر عباس آباد ۱۴ اسفند ماه سال گذشته در شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسید.

عباس آباد مرکز شهرستان عباس آباد در غرب مازندران است که بر اساس نتایج سرشماری سال ۹۵ حدود ۱۴ هزار نفر جمعیت دارد. کلارآباد و سلمانشهر هم از دیگر شهرهای تابعه شهرستان عباس آباد هستند.

همچنین طرح جامع و تفصیلی شهر خرم آباد سی ام دی ماه پارسال در شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب شده بود.

خرم آباد مرکز بخشی به همین نام در شهرستان تنکابن است که بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن حدود ۱۰ هزار نفر جمعیت دارد.

طرح جامع شهر طرح بلندمدت برای چارچوب بندی شهری و شهرسازی است. در این طرح نحوه استفاده از اراضی و منطقه‌بندی مربوط به حوزه‌های مسکونی ، صنعتی ، بازرگانی ، اداری و کشاورزی مشخص می شود. نقشه تاسیسات و تجهیزات و تسهیلات شهری و نیازمندی های عمومی شهری ، خطوط کلی ارتباطی و محل مراکز انتهایی خط (ترمینال) و فرودگاه‌ها و بنادر و سطح لازم برای ایجاد تأسیسات و تجهیزات و تسهیلات عمومی مناطق نوسازی ، بهسازی و اولویت‌های مربوط به آنها هم در این طرح تعیین می ‌شود.

ضوابط و مقررات مربوط تمامی امور شهری و همچنین ضوابط مربوط به حفظ بنا و نماهای تاریخی و مناظر طبیعی هر شهر بر اساس طرح جامع تهیه و تنظیم می شود. طرح جامع شهر بر حسب ضرورت قابل تجدیدنظر خواهد بود.

طرح تفصیلی هم به طرحی می گویند که بر اساس معیارها و ضوابط کلی طرح جامع شهری تهیه می شود . در طرح تفصیلی نحوه استفاده از زمین‌های شهری در سطح محلات مختلف شهر و موقعیت و مساحت دقیق زمین برای هر یک از آنها و وضع دقیق و تفصیلی شبکه عبور و مرور و میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری مشخص می شود. اولویت‌های مربوط به مناطق بهسازی و نوسازی و توسعه و حل مشکلات شهری و موقعیت کلیه عوامل مختلف شهری در طرح تفصیلی مشخص می شود. نقشه‌ها و مشخصات مربوط به مالکیت بر اساس مدارک ثبتی نیز بر اساس طرح تفصیلی تهیه و تنظیم می شود.

استان مازندران با ۲۲ شهرستان دارای ۶۰ نقطه شهری است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =