هنیه: امارات بهانه‌ای برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی ندارد

تهران-ایرنا-"اسماعیل هنیه" رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) شامگاه سه‌شنبه در خصوص عادی‌سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی گفت: ابوظبی هیچ توجیه و بهانه‌ای برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی ندارد.

به گزارش ایرنا، هنیه در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی "المنار" لبنان افزود: امارات بهانه‌ای ندارد، چرا که نه مرزی با اسرائیل دارد و نه منافع مستقیمی با این رژیم.

وی تصریح کرد: این اقدام امارات تنها برای خدمت به دونالد ترامپ [برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا] و بنیامین نتانیاهو و اقدامی برای خارج کردن وی از شرایط سخت داخلی صورت می‌گیرد.

سخنان هنیه همزمان با آن صورت می‌گیرد که ساکنان سرزمین‌های اشغالی از زمان شیوع کرونا به خاطر پرونده‌های مختلف فساد نتانیاهو و سوء مدیریت کابینه تحت امر وی تاکنون ۱۱ بار دست به اعتراض زده‌اند.

 هزاران اسرائیلی در این دوره شغل خود را از دست داده‌اند و نرخ  بیکاری در سرزمین‌های اشغالی به بیش از  ۲۱ درصد رسیده است.

هنیه افزود: کشورهایی مثل امارات هستند که با فکر همزیستی با رژیم صهیونیستی روزگار می‌گذرانند، اما این خنجری از پشت به ملت فلسطین و خارج شدن از موضع کشورهای عربی است و ما آن را فروپاشی می‌دانیم.

آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی پنجشنبه ۲۳ مرداد با انتشار بیانیه‌ مشترکی اعلام کردند که ابوظبی و تل‌آویو رسماً روابط خود را عادی می‌کنند.

سران سعودی و امارات در سال‌های اخیر برای ارتباط با صهیونیست‌ها تلاش‌های زیادی کرده‌اند که با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی این روند، سرعت بیشتری به خود گرفته است.

ریاض و ابوظبی به دنبال آن هستند که پیش از پایان یافتن دوره اول ریاست جمهوری ترامپ، به رابطه با رژیم صهیونیستی دست یابند.

ناظران، کارشناسان و ملت‌های مسلمان و عرب، توافق امارات با رژیم صهیونیستی را در جهت تأمین منافع انتخاباتی ترامپ و منافع نتانیاهو و به مثابه فرو بردن خنجری در قلب ملت فلسطین خوانده‌اند.

هنیه در بخش دیگری از سخنانش خواستار آزادی اسیران حماس دربند در عربستان شد و افزود: ما میهمانان دوستان (عربستانی] هستیم و هرگز در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نمی‌کنیم.
عربستان از فوریه سال ۲۰۱۹ (بهمن ۹۸) "محمد" و پسرش "هانی الخضری" و ده‌ها فلسطینی دیگر را بازداشت کرده و با وجود درخواست‌های مکرر جنبش حماس، تاکنون حاضر به آزادی آنان نشده است.
رییس دفتر سیاسی حماس افزود: ما طرفدار گزینه مقاومت جامع و در رأس آن مقاومت مسلحانه هستیم، از آن حمایت می‌کنیم و آن را یک گزینه راهبردی برای مقاومت در برابر اشغالگری می‌دانیم.
هنیه به حمایت دولت و ملت سوریه اشاره کرد و افزود: درطول ۱۰سال اقامت در سوریه از انواع حمایت‌های ریاست جمهوری، دولت و مردم این کشور بهره مند شدیم.
وی تصریح کرد: سوریه‌ی قدرتمند و یکپارچه و با ثبات، اساسا یک قدرت و پشتیبان برای ملت فلسطین خواهد بود.
هنیه در بخش دیگری از سخنانش به دیدارش با "سید حسن نصرالله" دبیرکل حزب‌الله لبنان پرداخت و افزود که در مورد موضوعات مختلف با ایشان سخن گفته است.
وی تصریح کرد که چگونگی به کارگیری نیروها برای توقف توسعه‌طلبی اسرائیل یکی از موضوعات مورد گفت‌وگو با نصرالله بوده است.
هنیه و هیأت همراه روز یکشنبه با دبیرکل حزب‌الله لبنان دیدار کرد و دو طرف در این دیدار بر لزوم تقویت روابط دو جانبه تاکید کرده بودند.
رییس دفتر سیاسی جنبش حماس افزود: در برابر معامله قرن، شهرک‌سازی و عادی‌سازی روابط باید یک راهبرد برای مقابله با این واقعیت‌های موجود و از طریق تحقق وحدت ملی فلسطینی‌ها داشت.
رییس دفتر سیاسی جنبش حماس سه‌شنبه گذشته در راس هیاتی بلندپایه از این جنبش وارد بیروت شد.
این نخستین سفر اسماعیل هنیه به بیروت پس از ۲۷ سال است.
هنیه چهارشنبه گذشته نیز با مقام‌های ارشد لبنان از جمله نبیه بری رییس مجلس و حسان دیاب نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور این کشور دیدار کرد.
ملاقات با جمعی از علمای لبنان و دبیرکل جنبش جماعت اسلامی این کشور از دیگر دیدارهای وی در این سفر بوده است.
هنیه در ادامه این گفت وگو با المنار افزود: ما در حال کار بر روی یک طرح ملی هستیم که تمرکز آن بر تقویت مقاومت مردمی ، فعال کردن سازمان آزادیبخش فلسطین و پایان بخشیدن به انشقاقات [در درون گروه‌های فلسطینی] است.
وی به نشست دبیران کل گروه‌های فلسطینی که پنجشنبه گذشته در بیروت برگزار شد، اشاره و فضای حاکم بر آن نشست را مثبت ارزیابی کرد و افزود: رهبران باید مسؤولیت تاریخی را در قبال مردم و ملت بپذیرند.
نشست دبیران کل گروه‌های فلسطینی در لبنان پنجشنبه شب گذشته در بیروت پایان یافت و آنان صدور بیانیه مشترک، از توافق برای تشکیل کمیته یکپارچه ملی برای هدایت مقاومت فراگیر مردمی در برابر اشغالگران خبر دادند.
هنیه در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که چالش‌های زیادی پیش رو داریم که مهم‌ترین آن رژیم صهیونیستی است که چشم دیدن اتحاد فلسطینی‌ها را ندارد، تصریح کرد: آمریکایی‌ها نیز به دنبال نابودی آرمان ملت فلسطین هستند.
وی گفت که با اتحاد مردم فلسطین و با پشتیبانی دوستداران آرمان ملت فلسطین با این چالش‌ها مقابله کرده و ثابت می‌کنیم که توانایی متحد شدن را داریم. 
رییس دفتر سیاسی حماس در خصوص نقش لبنان در زندگی فلسطینی‌ها هم گفت: لبنان پایتخت مقاومت و کانونی برای [ترمیم] زخم‌های فلسطینی‌هاست و دارای جایگاه عظیمی است.
هنیه ادامه داد: ما در امور داخلی لبنان دخالت نمی‌کنیم و مردم لبنان و مقاومت لبنان را دوست داریم.
وی در خصوص نقش اتحادیه عرب در خصوص عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی نیز افزود: این اتحادیه در برابر یک آزمون واقعی در برابر ملت‌های [عرب] قرار گرفته است و باید نسبت به موضوع فلسطین صادق باشد و اقدامی در راستای سرپوش گذاشتن بر عادی سازی انجام ندهد.
وی تصریح کرد: برای ملل و اتحادیه عرب ارزش بیشتری قائل هستیم تا در برابر تروریسم صهیونیستی خوار و ذلیل شود.
هنیه گفت: ما در تمام زمینه‌ها کار می‌کنیم تا از رژیم صهیونیستی و عادی‌سازی روابط با این رژیم سلب مشروعیت کنیم.
وی اظهار کرد: موضع ما در خصوص عادی‌سازی ثابت است و مخالف عادی‌سازی روابط هر کشوری با اسرائیل هستیم و آن را نمی‌پذیریم.  
هنیه در پایان گفت: ما یک مقطع تاریخی را پشت سر می‌گذاریم که چالش‌های زیادی را به همراه دارد و من ملت فلسطین را به وحدت و درگیری با دشمن صهیونیستی دعوت می‌کنم.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha