۲۰ شهریور، روز شکوفایی جزایر قشم و کیش

بندرعباس - ایرنا- آخر این هفته بازهم برای سومین بار قرعه شکوفایی با بهره برداری از طرح های بزرگ زیربنایی در استان هرمزگان به صورت ویدئوکنفرانسی به دست رییس دولت تدبیر و امید در جزیره های قشم و کیش به ارزش افزون بر ۳۲هزار و ۳۵میلیارد ریال و ۳۴۰ میلیون یورو افتاد.

دکتر روحانی رییس دولت دوازدهم در روز پنجشنبه ۲۰ شهریور ۹۹دستور آغاز بهره برداری از۵۸طرح عمرانی به ارزش ۴۳۷ میلیون یورو برای اشتغال ۴ هزار ۴۱۲ نفر به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی  صادر کرد که ازاین تعداد ، ۲۵طرح تولیدی ، خدماتی ، اداری، اقتصادی بخش خصوصی و دولتی درجزیره های کیش وقشم بود که فرصت شغلی به صورت مستقیم برای دوهزارو ۷۶۸نفر و غیر مستقیم برای یک هزارو ۷۰۰نفر ایجاد شد.

ازاین تعداد طرح، ۱۴مورد آن شامل پایانه صادراتی ترمینال نفتی دیرستان قشم،ترمینال کانتینری سایت شهید رجایی بندرعباس، بهسازی معابر ۲۰ روستای جزیره ،کارخانه ساخت قطعات بتنی پیش ساخته ، زیرسازی و آسفالت مسیر روستاهای چاهکوه، گلزار طولا و اسکله سهیلی، ساخت سه هتل ،ساخت پارک محلات، پارک‌های خطی ساحلی و زمین های ورزشی و آماده‌سازی سه سایت مسکونی شهری به ارزش ۳۴۰میلیون یورو و ۱۱هزارو ۶۳۰میلیارد ریال در قشم بود.

۱۱طرح بهره برداری شده کیش به ارزش ۲۰هزارو ۴۰۵میلیارد ریال شامل مرکز نوآوری کیش، باند هلی پورت فروگاه بین المللی کیش ، اجرای کابل دریایی پشتیبان،توسعه شبکه زیر ساختی فیبرنوری، شرکت های مهریز و چوب ، مجتمع های مسکونی وبازار پارسیس بوده که زمینه اشتغال یک هزارو ۶۸ نفر را دراین جزیره فراهم کرد.

پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه‌های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف‌های ایجاد مناطق آزاد قشم و کیش بوده  که سالهای اخیر طرحهای مهمی در دولت به بهره برداری رسیده است.

صادرات ۱۳۴ میلیارد دلار کالا در ۶ سال اخیر از مناطق آزاد

رییس جمهوری روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: از سال ۹۲ تا ۹۸ - یعنی در طول ۶ سال اخیر- ۱۳۴ میلیارد دلار صادرات از مناطق آزاد انجام شده است که بخش اعظم این صادرات به خارج بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی گفت: بسیار خوشحالم که در ۲۳ جلسه در طول سال ۹۹ شاهد افتتاح طرح‌های مهم در سراسر کشور هستیم. امروز نوبت افتتاح طرح‌های مهم در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشورمان بود.

وی با بیان این که مناطق آزاد برای ما اهمیت ویژه هم از لحاظ خدماتی، گردشگری،  تجارت و صنایع دارد، اظهار داشت: در افتتاح‌های اخیر در زمینه گلخانه و کشاورزی و شرکت‌های دانش بنیان شاهد یک مرکز نوآوری در کیش بودیم. مناطق آزاد و ویژه ما در سراسر کشور چهره دیگری به خود گرفته است.

رییس جمهوری اضافه کرد: از آغاز دولت تدبیر و امید و نخستین جلسه با مدیران مناطق آزاد تاکیدمان این بود که مناطق آزاد از مناطق وارد کننده به مناطق صادرکننده و جذب گردشگر داخلی و خارجی تبدیل شود. این مناطق در شرایط تحریم اقتصادی می‌توانند نقش بسیار خوبی را برای حل مشکلات در زمینه بانکداری بیمه انباردایی ایفا کنند.

 روحانی ادامه داد: امروز شاهد بودیم در قشم یک منطقه مهم صادرات فراورده نفتی افتتاح شد که کشتی‌ها در این منطقه برای این که سوخت خود را بگیرند پهلوگیری کنند و برای صادرات فراوری نفتی است بسیار مهم است.

وی یادآور شد: در این مناطق آزاد، گلخانه‌های مهمی را در دست افتتاح داریم امروز یک گلخانه ۸۰ هکتاری را در منطقه آزاد ارس شاهد بودیم با سیستم هیدروپونیک افتتاح شد که  یکی از بزرگترین طرح گلخانه ای در منطقه خاورمیانه است این طرح می‌تواند اشتغال خود صادرات نقش داشته باشد این گلخانه اکثر محصولاتش صادراتی خواهد بود و به گونه‌ای است که می‌تواند در طول سال برای مصرف داخلی و صادرات محصول داشته باشد

رییس جمهوری تاکید کرد: مناطق آزاد ما تحرک جدیدی به خود گرفته است، در گذشته از مناطق آزاد صرفا به عنوان گردش محور دیده می شود ولی امروز این همه کارخانه هایی که افتتاح می شود مراکز تولیدکننده هست می تواند تولیدش به خارج و داخل صادر شود.

روحانی تصریح کرد: در مناطق آزاد و ویژه از سال ۹۲ تا ۹۸ یعنی در طول شش سال، ۱۳۴ میلیارد دلار صادرات انجام شده که شامل صادرات خارجی و داخلی بوده است. البته صادرات داخلی مجموعا زیاد نیست حدود سی و چند میلیارد است.  

 مدیران مناطق آزاد تسهیلات لازم برای سرمایه گذاری را فراهم کنند

رییس دولت تدبیر و امید گفت: مناطق آزاد ما با توجه به شرایط خاص آنها از برخی مقررات معاف هستند، مناطق بسیار ارزشمندی برای سرمایه گذاران است و من به مدیران مناطق آزاد تاکید می‌کنم که تسهیلات لازم را برای سرمایه گذاری فراهم کنند.

روحانی یادآورشد: گاهی اوقات سرمایه گذاران در این زمینه گلایه مند هستند ما باید همه امکانات لازم را در اختیار سرمایه گذار بگذاریم و موانع تولید را مخصوصا در سال جهش تولید برداریم و مقام معظم رهبری در هفته دولت بار دیگر تاکید کردند که سه قوه باید برای رفع موانع تولید دقت و تسهیلات لازم را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه ما در شرایط تحریم امروز راهی جز فعال شدن سرمایه‌های اقتصادی کشور نداریم، اظهارداشت: کشور ما کشوری بزرگ و پهناور و دارای منابع بسیار و آب و هوای متنوع است و امکان سرمایه‌گذاری در کشور ما وجود دارد؛ همه استانداران ما همه مدیران مناطق آزاد و مناطق ویژه آمادگی دارند که سرمایه را جذب کنند.

رییس جمهوری اظهارداشت: سرمایه داخلی در اولویت اول است و سرمایه خارجی نیز اینگونه است و تفاوتی ندارد. این سرمایه‌ها باید جذب و به کالا یا خدمات تبدیل شود.

روحانی ادامه داد: امروز اعلام شد که با افتتاح هتل در منطقه کیش، ۱۷ هزار تخت برای گردشگران و مسافران آماده شده که رقم قابل ملاحظه‌ای است؛ البته از شرایط کرونا که ما عبور کنیم در این مناطق استعداد و ظرفیتهای بیشتری برای جذب گردشگر دارد و می‌توانیم شاهد یک تحول بزرگ در کشور باشیم.

جذب سرمایه گذاری ۳۴۰۰ میلیون یورویی مناطق آزاد در دولت تدبیر و امید

دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: براساس سیاست‌های توسعه ای مناطق آزاد، از دی ماه سال ۹۸ تا پایان دولت تدبیر و امید ۵۹۸ طرح عمرانی و سرمایه‌گذاری به ارزش ۵۵ هزار میلیارد تومان معادل (سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو) و اشتغالزایی ۱۰۲ هزار نفر به بهره برداری رسیده و مابقی تا پایان دولت بهره برداری می‌شود.

«مرتضی بانک» در آیین بهره برداری از طرح های ملی سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری ضمن قدردانی از همکاری وزرارتخانه‌های جهاد کشاورزی، نفت، صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، بانک کشاورزی و  استانداران استان های هرمزگان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، فارس و البرز افزود: امروز  ۵۸ طرح اقتصادی در مناطق آزاد کشور به ارزش چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان معادل (۴۳۸ میلیون یورو  و ۴.۴ میلیون دلار) و اشتغالزایی مستقیم برای چهار هزارو ۴۰۰ نفر که منابع آن عمده توسط بخش خصوصی تامین مالی شده در مناطق آزاد ارس، قشم، کیش، سرخس، پیام، شیراز، کاوه و یزد به طور همزمان در سراسر کشور افتتاح شد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد اظهارداشت: از این تعداد ۱۲ طرح مربوط به منطقه آزاد ارس، ۱۱ طرح در منطقه آزاد کیش، ۱۴ طرح در منطقه آزاد قشم، ۲۱ طرح در مناطق ویژه اقتصادی پیام، سرخس، شیراز، کاوه  و یزد است.

بانک تصریح کرد: این طرح‌ها با حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی، تکمیل زیرساخت‌ها با هدف توسعه تولید و تجارت، توسعه صادرات در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، استفاده از ابزارهای پولی و مالی، ایجاد ظرفیت‌های مالی مستمر و پایدار،   توسعه امنیت پایدار پیرامونی و افزایش قدرت رقابت پذیری با همسایگان، حمایت از فعالیت‌های دانش بنیان، همسان سازی توسعه اجتماعی و اقتصادی با توانمند سازی جوامع محلی، صیانت از ظرفیت‌های قانونی مناطق برای اعتماد سازی فعالان اقتصادی، نظام مندی سازی اجرای پروژه ها و راه اندازی پنجره واحد خدمات الکترونیک به منظور بهبود شاخص سهولت کسب و کار، شفافیت، تسریح، انساجم بخشی و اصلاح در فرایندهای مرتبط با فعالیت های اقتصادی به بهره برداری رسیده است.

بهره برداری از۱۴ طرح عمرانی قشم توسط رییس جمهوری

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت:۱۴ طرح‌ به ارزش ۳۴۰ میلیون یورو و ۱۱ هزار و ۶۳۰ میلیارد ریال  توسط رییس جمهوری و به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری در قشم بهره برداری رسید.

حمید مومنی  درمراسم بهره برداری ازطرحهای بزرگ که به صورت ویدئو کنفرانسی در قشم آغازشد، افزود: این طرح بخشی از ۱۰۰ طرح در منطقه آزاد قشم است که تا پایان دولت تدبیر و امید در سال ۱۴۰۰ به ثمر می‎رسد.

وی یاد آور شد: طرح پایانه صادراتی ترمینال نفتی دیرستان به ظرفیت ۶.۵ میلیون بشکه نفت با اعتبار ۱۵۰ میلیون یورو بوده که با اجرای این طرح ۳۵۰ فرصت شغلی مستقیم و یکهزار و ۷۰۰ فرصت شغلی به صورت غیر مستقیم ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: ترمینال کانتینری سایت شهید رجایی بندرعباس با مساحت چهار هکتار و اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال نیز به بهره برداری میرسد که باعث ایجاد ۱۱۷ فرصت شغلی به صورت مستقیسم و غیر مستقیم می‌‎شود.

مومنی ، بهسازی معابر ۲۰ روستای جزیره قشم با اعتبار ۵۷۰  میلیارد ریال، احداث و بهسازی ۲۰ مدرسه با اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال و زیرسازی و آسفالت ۳۰ کیلومتر از معابر برون شهری در مجموع با اعتبار ۱۸۰ میلیارد ریال از دیگر طرح هایی است که روز پنجشنبه به بهره برداری رسید.

به گفته وی ، زیرسازی و آسفالت مسیر روستاهای چاهکوه، گلزار طولا و اسکله سهیلی با ۴۸ هزار متر مربع و اعتبار ۱۷۰ میلیارد ریال و طرح بلوار گیاهدان به درگهان به طول سه کیلومتر و اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال از دیگر طرح‌های بهره‌برداری بود.

کارخانه ساخت قطعات بتنی پیش ساخته

کارخانه ساخت بنت و قطعات بتنی پیش ساخته با ظرفیت تولید ۵۱۸ هزار و ۸۰۰ تُن بتن معمولی، ساخت ۲۴۳۰ تُن تیرچه فولادی و ۲۰۰ هزار تُن محصولات بتنی غیر مسطح با اشتغال ۹۰ نفر و اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال روز پنجشنبه به بهره برداری شد.

وی ، ساخت سه هتل با ظرفیت ۲۱۴ تخت و اشتغال ۵۴ نفر و با ۳۲۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ،پارک محلات، پارک‌های خطی ساحلی و زمین های ورزشی با ۱۰۰ هزار متر مربع مساحت و ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار ، آماده‌سازی سه سایت مسکونی شهری در مجموع با مساحت ۳۱۸ هکتار و با ۹ هزار و ۳۵۰ میلیارد اعتبار از جمله طرح‌هایی است که توسط رییس جمهوری به بهره‌برداری شد.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر در سال‌های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ با تصمیم دولت به ۲ بخش منطقه آزاد با مساحت ۳۰۰ کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر تقسیم شد.

اجرای ۶۷ پروژه عمرانی توسط بخش خصوصی در کیش

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش از اجرای ۶۷ پروژه عمرانی به ارزش بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در سطح جزیره کیش  خبر داد و گفت که بهره برداری  از این طرح ها زمینه اشتغال بیش از ۳۵ هزار نفر را فراهم می‌کند.

علی مقدس زاده تحقق جهش تولید به عنوان شعار امسال را رویکرد مجموعه سازمان منطقه آزاد کیش برشمرد و گفت: اقدام های متعددی در برنامه ریزی های معاونت اقتصادی در نظر گرفته ایم که نوید بخش روزهای بهتر و روشن تر در این خطه است.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به افتتاح ۱۱ طرح ملی توسط ربیس‌جمهوری گفت: علاوه بر اجرای این طرح های دولتی و خصوصی، طرح های مهم دیگری در این منطقه آزاد در دست اجراست که تا پیش از پایان دولت دوازدهم به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه در دوره اخیر استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه برای تامین مالی طرح های بزرگ حاکمیتی و در ادامه توجه به طرح های مرتبط با بخش خصوصی در سطح جزیره یکی از اقدامات خوب انجام شده است گفت: تامین مالی ساخت ترمینال بزرگ مسافری کیش از طریق عرضه اوراق صکوک با نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار، یکی از اقداماتی بود که موجب تسریع اجرای این طرح ملی شد.

 مقدس زاده افزود: نتیجه اجرای این طرح مهم افزایش امکان حضور گردشگران کیش تا ۶ میلیون نفر در سال است که رشد و شکوفایی زیادی برای سرمایه گذاران، تجار و کسبه به دنبال دارد و همه از آن منتفع خواهند شد.

وی همچنین اظهار داشت: تاسیس صندوق های پروژه، صندوق های زمین و مسکن و اجرایی کردن آن نیز اقدام موثر دیگر برای در پایداری منابع درآمدی و گردش اقتصادی مطلوب است که با اتصال فعالان اقتصادی به بازار سرمایه و استفاده از این منابع و به حداقل رساندن بروکراسی، روند پیشرفت امور سرعت می گیرد و طرح ها بدون رکود و وقفه در بازه زمانی مناسب به چرخه فعالیت وارد می شوند.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش حجم سرمایه گذاری داخلی و خارجی و تصمیمات و تدابیری که موجب تداوم رشد در این زمینه شده است را یکی از مباحث مهم مرتبط با حوزه فعالیت این مدیریت عنوان داشت و گفت: در سال جاری ۶۷ پروژه عمرانی به ارزش بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در سطح جزیره کیش به اجرا درآمده که پس از بهره برداری موجب اشتغال بیش از ۳۵ هزار نفر می شود.

وی با اشاره به میزان سرمایه گذاری های بخش دولتی و خصوصی در طول فعالیت دولت های یازدهم و دوازدهم که حدود ۱۱۰ هزار میلیارد ریال است افزود: برای پروژه هایی که ارز بر بوده و در سطح جزیره کیش در حال اجرا هستند ۱۰۰ میلیون دلار جذب منابع ارزی شده و به آنها زمین نیز واگذار شده است.

مقدس زاده در ادامه با تاکید بر میزان چشمگیر سرمایه گذاری ها گفت: مبلغ قراردادهایی که در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۷ منعقد شده نیز ۱۱۳ درصد رشد را نشان می دهد. همچنین حجم سرمایه گذاری ریالی در سال ۹۹ ،۱۶۲درصد به نسبت ۹۷ افزایش یافته و حجم سرمایه گذاری ارزی بیش از ۵ برابر در سال ۹۸ به نسبت ۹۷ بوده است که این آمار نشان دهنده فعالیت های بسیار گسترده تر در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ می باشد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش یکی دیگر از مزیت های فعالیت در این منطقه را معافیت گمرکی برای واردات مواد اولیه محصولات تولیدی به شرط صادرات به کشور های دیگر عنوان کرد و بیان داشت: از آنجا که تولید کنندگان در حوزه تولید دارو و تجهیزات پزشکی و تولید محصولات ارایشی و بهداشتی در سرزمین اصلی به عنوان تولید کنندگان موفق فعالیت می کنند، طی تفاهم نامه ای که با وزارت بهداشت با حضور سندیکاهای این تولید کنندگان به امضا رسید، پهنه ای را در یکی از شهرک های صنعتی را به این گونه تولیدات اختصاص دادیم.

وی ادامه داد: شرکت های دانش بنیانی که در این زمینه فعالیت می کنند و در سرزمین اصلی هم به تولید مشغول هستند با ایجاد یک چرخه و حوزه تولیدی در کیش، می توانند زمینه خیلی خوبی برای سرمایه گذاری ایجاد کنند و در عین حال به حفظ محیط زیست نیز کمک کنند.

مقدس زاده همچنین در خصوص فعالیت های گمرکی با ارائه توضیحاتی مبنی بر ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران گفت: در مناطق آزاد دو نوع گمرک(کشوری و سازمانی) داریم در گمرک کشوری هر کالایی که از کشور خارج شود و از مسیر مناطق آزاد عبور کند و وارد سرزمین اصلی شود تابع ضوابط و قوانین گمرک ملی ایران می شود. گمرک سازمان منطقه آزاد کیش نیز در مناطق آزاد به عنوان یک گمرک مستقل وجود دارد و بر ورود کالاهایی که در سطح جزیره کیش استفاده می‌شوند،‌ نظارت می‌کند.

وی ایجاد بستر و زمینه مناسب برای توسعه واحدهای تولید ارز مجازی را یکی دیگر از اقدامات مهم سازمان منطقه آزاد کیش برشمرد و اظهار داشت: معتقد هستیم که هر چه این بخش از صنعت را توسعه دهیم و ارز مجازی بیشتر تولید شود می تواند برای کیش و همچنین کشور مفید واقع شود.در این راستا متقاضیانی داریم که درخواست دارند واحد های تولید ارزهای مجازی را احداث کنند و تمام این درخواست ها ضمن بررسی مجوزهای لازم صادر می شود ضمن این که این متقاضیان اعلام می کنند که نیروگاه تامین برق این واحدهای تولیدی را خودشان احداث می کنند و با این رویکرد، در سال ۹۹ تعداد قابل توجهی از مجوزهای این حوزه صادر خواهد شد و ارزهای مجازی در سطح جزیره کیش تولید می شود که می تواند ظرفیت و فرصت خیلی خوبی را برای تامین بخشی از نیاز های زیر ساختی و اساسی کیش و سرزمین اصلی را فراهم کند.

وی همچنین از تامین خودروهای جدید به جای خودروهای فرسوده شبکه حمل و نقل عمومی فعلی کیش با استفاده از ارزهای مجازی خبر داد و افزود: اخیرا مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نامه ای را برای ریاست بانک مرکزی ارسال کردند تا بتوانیم خودروهای جدید را از این طریق وارد منطقه کنیم.

علی مقدس زاده معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش توسعه زیرساخت های این منطقه را یکی دیگر از اقدامات سال ۹۸ توسط سازمان عنوان کرد و گفت: به طور مثال در جزیره کیش شبکه جمع آوری آب های سطحی وجود نداشت و مانند برخی کشورهای مجاور خلیج فارس، در ایام بارندگی شاهد آب گرفتگی در خیابان ها بودیم که در این رابطه با ایجاد زیر ساخت های لازم، شبکه جمع آوری و هدایت آب های سطحی ناشی از بارندگی های سیل زا در جزیره ایجاد شد و امروز خوشحالیم که ۹۰درصد مشکلات آب گرفتگی در سطح کیش برای همیشه حل شد.

وی توسعه تصفیه خانه پساب به ظرفیت ۱۰میلیون متر مکعب را از دیگر اقدامات زیرساختی مجموعه سازمان عنوان کرد و بیان داشت: این واحد بیش از ۳۰ سال پیش احداث شده و با توجه به توسعه جزیره، به تدریج نیاز به افزایش ظرفیت و امکان تصفیه احساس و وارد مرحله عملیاتی شد که این اقدام تا پایان سال ۹۹ به اتمام خواهد رسید و تا ۲۵ سال آینده کیش ازاین ظرفیت برخوردار و ۶۰درصد آبیاری شهری نیز از این محل تامین می شود.

علی مقدس زاده معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش در پایان به توسعه و ارتقای تکنولوژی بازیافت زباله در کیش برای حفظ محیط زیست و پاک ماندن این منطقه از هرگونه آلایندگی اشاره کرد و گفت: باید با همدلی و عزم راسخ در سازمان برای انجام کارهای بزرگ و تاثیر گذار گام برداریم تا کیش مسیر پیشرفت و توسعه را پله پله طی کند و شاهد روزهای زیباتری برای این نگین خلیج فارس باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =