کاهش ۸۴ درصدی سفرهای ریلی به مشهد

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: تعداد مسافرانی که طی پنج ماه نخست امسال با قطار به مشهد سفر کرده‌اند نسبت به مدت مشابه پارسال ۸۴ درصد کاهش داشته است.

محمدصادق براتی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی مدت یاد شده تعداد مسافران ورودی به مشهد با ناوگان هوایی ۷۴ درصد، اتوبوس ۸۶ درصد و وسایل نقلیه شخصی نیز ۱۵ درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شد با افزایش دما و گرمی هوا میزان شیوع ویروس کرونا کاهش یابد و به تبع آن سفر به مشهد در فصل بهار و تابستان رونق گیرد اما نه تنها همه گیری کرونا کاهش نیافت بلکه با افزایش شمار مبتلایان به این ویروس در استان مواجه شدیم.

معاون استاندار خراسان رضوی به آغاز فصل پاییز اشاره کرد و گفت: به طور سنتی سفرها به مشهد با فرارسیدن فصل پاییز کاهش می‌یابد و تا پایان سال به جز برخی سفرها که بواسطه فراغت کشاورزان از کشت و کار انجام می‌گردد شاهد کاهش سفرها هستیم.

وی افزود: امید است با یاری خداوند شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور متوقف و بیماری کووید ۱۹ در کشور برطرف شود که در صورت تحقق این امر در نوروز ۱۴۰۰ می‌توان به رونق سفرها به مشهد امیدوار بود.

در راستای بیان جزئیات سفرهای ریلی به مشهد تلاش خبرنگار ایرنا برای گفت و گو با مسوولان راه آهن خراسان که پیش از شیوع ویروس کرونا هر ماه شمار مسافران ورودی به مشهد را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دادند، نتیجه ای نداشت.

این مسوولان اعلام کرده‌اند راه آهن جمهوری اسلامی به صورت متمرکز اینگونه اطلاعات را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد با این حال تیرماه امسال سعید رسولی، معاون مسافری شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در سفر به مشهد تنها با بیان فعالیتهای راه آهن در خصوص مقابله با شیوع ویروس کرونا از ارائه هرگونه آمار در ارتباط با سفر با قطارهای مسافربری در فصل بهار و میزان استقبال مردم از ناوگان حمل و نقل ریلی در دوران همه گیری کرونا خودداری کرد.

مدیر کل راه آهن خراسان پیشتر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرده بود: کوپه قطارهای مسافربری عازم مشهد از دیگر نقاط کشور و بالعکس با هدف جلوگیری از شیوع ویروس همه‌گیر کرونا تنها با ۵۰ درصد از گنجایش مسافری خود در این مسیر رفت و آمد می‌کنند.

مصطفی نصیری ‌ورگ با تایید کاهش میزان مسافر ریلی در سال جاری از ارائه جزئیات این کاهش خودداری کرد.

با وجود عدم رونق سفر به مشهد شنیده ها حکایت از توسعه و تنوع قطارهای مسافربری در مسیر مشهد دارد از جمله اینکه شرکت رجا وابسته به تامین اجتماعی قصد دارد فردا (چهارشنبه) قطار جدید، مجلل و پنج ستاره‌ای را در مسیر رشت - مشهد راه اندازی کند.

تا پیش از شیوع ویروس کرونا، مشهد مقصد حدود نیمی از قطارهای مسافربری کشور بود اما با توجه به افت ۸۰ درصدی مسافر ریلی در این مسیر طی پنج ماه گذشته به نظر می رسد دورنمای سفرهای ریلی و سرمایه گذاری در بخش مسافرت با قطار در مسیر مشهد تیره و تار باشد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =