کمیساریای عالی حقوق بشر: دادگاه پرونده خاشقچی شفاف نبود

تهران-ایرنا- سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه با انتقاد از مختومه شدن پرونده جمال خاشقچی روزنامه‌نگار مطرح سعودی از سوی دادگاهی در عربستان سعودی، گفت که این دادگاه در روند اجرای عدالت از شفافیت لازم برخوردار نبود.

به گزارش پایگاه خبری روسیاالیوم، رابرت کولویل سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در جمع خبرنگاران در ژنو، احکام صادره از سوی دادگاه عربستان درباره متهمان پرونده قتل خاشقچی را فاقد شفافیت خواند. 

وی تاکید کرد که باید مسئولان قتل خاشقچی تحت پیگیرد قانونی قرار بگیرند و احکام متناسب با جرم ارتکابی برایشان صادر شود.

کولویل در ادامه افزود: مشکل بزرگی در شفافیت روند پیگیری این پرونده و محاکمه عاملان آن وجود دارد.

دادگاه سعودی روز گذشته دوشنبه با صدور احکام نهایی، از بسته شدن پرونده قتل خاشقچی خبر داد و هشت نفر از متهمان قتل خاشقچی را به تحمل حبس با سال‌های مختلف محکوم کرد. طبق این احکام، پنج تن از محکومان هر کدام به ۲۰ سال، یک نفر به هفت سال و دو نفر هم به تحمل ۱۰ سال حبس، محکوم شدند.

این دادگاه، احکام صادره را نهایی و لازم الاجرا دانست.

آگنس کالامارد گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در اعدام‌های خودسرانه، حکم دادگاه عربستان درباره پرونده قتل جمال خاشقچی را فاقد مشروعیت خواند.

جمال خاشقچی روزنامه نگار ۵۹ ساله به‌عنوان منتقد هیات حاکمه سعودی، دوم اکتبر ۲۰۱۸ (۱۰ مهر ۹۸) یک هفته پس از آن که از مقام‌های سعودی به خاطر سکوت در برابر اهانت‌های رییس جمهوری آمریکا انتقاد کرده بود، در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسید.

خاشقچی پیش‌تر نیز در سلسله مقالاتی در روزنامه واشنگتن پست آمریکا، از سیاست‌های عربستان در خصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد مقامات سعودی با رسانه‌های و فعالان مدنی به‌ویژه مدافعان حقوق بشر انتقاد کرده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =