۱۰۰ درصد مطالبات زعفرانکاران تربت‌جام پرداخت شد

مشهد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی تربت‌جام گفت: هشت تن و ۴۰۰ کیلوگرم زعفران خشک طی فصل خرید این محصول به صورت تضمینی از کشاورزان این شهرستان خریداری و ۱۰۰ درصد بهای آن پرداخت شده است.

علیرضا عرفانی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال زراعی جاری سطح زیرکشت زعفران در تربت‌جام با افزایش ۱۲۰ هکتاری به پنج هزار و ۱۲۰ هکتار رسید که نسبت به سال زراعی گذشته ۲ درصد بیشتر شده است.

وی ادامه داد: کشت زعفران در تربت‌جام به صورت پراکنده است با این وجود به ازای هر هکتار کشت این محصول ۱۵۰ نفرروز از مرحله کاشت تا برداشت زعفران در این منطقه مشغول کار می‌شوند.

مدیر جهاد کشاورزی تربت‌جام گفت: عملکرد گل زعفران در کشتزارهای تربت‌جام طی سال زراعی گذشته در هر هکتار به ۵۰۰ کیلو گرم رسید و در مجموع سال گذشته افزون بر ۲۳ تن زعفران خشک در این شهرستان تولید شد.

وی افزود: کشت زعفران با توجه به نیاز کمتر به آب با استقبال شدید کشاورزان روبرو شده و به همین خاطر تامین کودهای شیمیایی و ریزمغذی مورد نیاز، استفاده از روشهای نوین آبیاری، مبارزه با علفهای هرز، جلوگیری از چرای دام در مزارع و ارائه راهنماییها و توصیه‌های فنی در راستای حمایت از زعفرانکاران صورت می‌گیرد.

عرفانی همچنین از توزیع ۶۰۰ تن انواع کود بین زعفرانکاران این خطه در سال گذشته خبر داد و گفت: برداشت این محصول همه ساله از اوایل آبان آغاز و تا اواسط آذر ماه ادامه می‌یابد. 

وی افزود: همچنین در سال زراعی جاری در سطح ۱۰۰ هکتار از کشتزارهای این محصول در تربت‌جام روش‌های نوین آبیاری اجرا شده است.

۶۵ درصد جمعیت شهرستان تربت‌جام  به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند، این شهرستان ۱۱ هزار بهره بردار بخش کشاورزی دارد. سالانه  ۳۰ نوع محصول زراعی و ۲۵ نوع محصول باغی در تربت‌جام  تولید می‌شود.

مرکز شهرستان ۲۴۰ هزار نفری تربت‌جام در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =