آموزش الکترونیکی؛ مبنای آموزش دانشگاه فنی و حرفه‌ای در زمان کرونا

تهران- ایرنا- مدیرکل خدمات آموزشی دانشگاه فنی و حرفه ای از اهتمام جدی این دانشگاه در مسیر آموزش الکترونیکی و برگزاری وبینارهای آموزشی متعدد به‌منظور توانمندسازی استادان در حوزه آموزش‌های مجازی خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه فنی و حرفه ای، هادی ناطقی راد در ارائه گزارش عملکرد آموزشی این دانشگاه از زمان شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: کلاس‌های آموزشی حضوری دانشکده‌ها و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای در نیم‌سال دوم سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۳۹۸، بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه، حداقل به مدت ۳ هفته (تا دهم اسفندماه ۱۳۹۸ و پیش از اعلام تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها توسط ستاد ملی مدیریت کرونا) برگزار شد.

وی افزود: تعطیلی فعالیت‌های آموزش حضوری در دانشگاه فنی و حرفه‌ای، همچون دیگر مراکز علمی و دانشگاهی کشور، بر مبنای اعلام ستاد ملی مدیریت کرونا انجام گرفت و بلافاصله پس از تعطیلی کلاس‌های حضوری، اولین بخشنامه آموزش مجازی به مراکز ارسال و بر برنامه‌ریزی برای اجرای آموزش‌های از راه دور تأکید شد.

ناطقی راد با اشاره بر اینکه با توجه به زیرساخت موجود و آمادگی قبلی در زمینه آموزش‌های مجازی و متناسب با وضعیت استان‌های مختلف از جهت شیوع ویروس کرونا ابراز داشت: با ارسال بخشنامه‌ای عملاً اجرای آموزش‌های مجازی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای (در مراکزی که از زیرساخت‌های لازم برخوردار بودند)، آغاز شد و از طریق بخشنامه‌ای دیگر گزارش تشکیل کلاس‌های مجازی از واحدهای استانی و مراکز تابعه اخذ و در پی گزارشات رسیده و مطالعه و بررسی زیرساخت‌های آموزش مجازی، نسبت به رفع نواقص سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم به‌منظور ارتقا کیفی آموزش‌های مجازی اقدام شد. 

مدیرکل خدمات آموزشی دانشگاه فنی و حرفه ای تصریح کرد: در گام بعدی بلافاصله پس از دریافت بخشنامه آموزش مجازی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی با امضای معاون محترم آموزشی وزارت عتف، بخشنامه جامع آموزش مجازی به همراه شیوه‌نامه آن در دانشگاه فنی و حرفه‌ای تهیه و به مراکز تابع ابلاغ و با توجه به شرایط مختلف استان‌های کشور از حیث شیوع ویروس کرونا، تصمیم‌گیری در خصوص اجرای مفاد بخشنامه مذکور به کارگروه آموزش مجازی استان‌ها و مراکز تابعه، تفویض شد.

وی از تقدیر مدیر کارگروه آموزش‌های الکترونیکی وزارت عتف در خصوص موفقیت دانشگاه فنی و حرفه‌ای در اجرای آموزش‌های مجازی خبر داد و افزود: این امر مبین پیمودن مسیری درست و به کار بردن حداکثر توان و امکانات دانشگاه بوده است و اهتمام جدی دانشگاه به آموزش‌های الکترونیکی و برگزاری وبینارهای آموزشی متعدد به‌منظور توانمندسازی استادان در حوزة آموزش‌های مجازی، دانشگاه فنی و حرفه‌ای را از وضعیت ممتازی در بین دانشگاه‌های دیگر برخوردار ساخت و این موضوع نیز، به صراحت در متن تقدیرنامه مدیر کارگروه آموزش‌های الکترونیکی وزارت عتف ذکر شده است.

دبیر شورای آموزشی دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: با شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر کشور و توزیع واحدهای دانشگاهی این دانشگاه در استان‌های مختلف با وضعیت‌های گوناگون شیوع بیماری، تغییر در تقویم آموزشی و امتحانات پایانی نیم‌سال تحصیلی در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: بر همین اساس، تمدید مدت زمان نیم‌سال مذکور به مدت ۳۰ تا ۴۵ روز جهت اتمام سرفصل‌های تعیین و ابلاغ‌شده و تغییر زمان پایان کلاس‌ها و برگزاری آزمون‌های پایانی متناسب با آن از جملة اقدامات در این زمینه بود.

ناطقی از آموزش دروس در نیم‌سال دوم سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸، متناسب با نوع درس با روش های آموزش و آزمون پایانی تمامی دروس نظری، الزاماً به روش مجازی خبر داد و گفت: کلاس‌های حضوری برای دروس عملی و بخش عملی برخی از دروس نظری-عملی، متناسب با شرایط استان‌ها و شهرستان‌ها از حیث شیوع ویروس کرونا تشکیل شد. تشکیل این کلاس‌ها، مطابق با جدول زمان‌بندی مراجعه حضوری دانشجویان به تفکیک گروه‌های مختلف آموزشی و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصلة اجتماعی، پس از اتمام امتحانات دروسی که از طریق آموزش مجازی ارائه شده‌ بودند، انجام شد و مراکز ملزم شدند تا در همان بازة زمانی که دانشجو در مرکز حضور دارد، بلافاصله پس از ارائه آموزش حضوری، آزمون پایانی درس را نیز برگزار کنند تا از رفت و آمدهای مکرر دانشجویان جلوگیری شود.

وی گفت: امکان تشکیل کلاس درس در رشته‌های مختلف تحصیلی برای دانشجویان نو ورود در تمام دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور، با حداقل تعداد دانشجو که توسط شورای آموزشی دانشگاه تعیین و ابلاغ می‌شود، فراهم گردید و در صورتی که تعداد دانشجویان در یک رشته-گرایش خاص به حد نصاب تعیین‌شده نرسیده باشد، براساس مجوزی که  از سازمان سنجش آموزش کشور اخذ می‌گردد، شروع به تحصیل دانشجویان ممکن است از مهر به بهمن و یا برعکس تغییر یابد. در این جابه‌جایی، رعایت دو نکتة مهم مدنظر قرار دارد: ۱. نظام پذیرش (روزانه یا شبانه) دانشجو غیرقابل تغییر است. ۲. نیم‌سال اول برای دانشجویانی که از نیم‌سال مهر به نیم‌سال بهمن‌ جابه‌جا می‌شوند، مرخصی بدون احتساب در سنوات محاسبه می‌گردد. بنابراین، با قاطعیت می‌توان گفت که موضوع مرخصی با احتساب در سنوات برای دانشجویان، منتفی است.

دبیر شورای آموزشی دانشگاه فنی و حرفه ای با اذعان به اینکه پس از شیوع گسترده ویروس کرونا عملاً امکان گذراندن دروس کارآموزی در بخش‌های مختلف صنعتی، خدماتی و  غیره فراهم نشد، اظهار داشت: در بخشنامه‌های وزارت عتف و دانشگاه، امکان ناتمام ماندن این درس و تمدید آن به منظور گذراندن آن در تابستان نیز ایجاد شد. به دلیل موج دوم شیوع ویروس کرونا در کشور دانشجویان موفق به گذراندن این دروس نشدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =