فرماندار: شهرستان دماوند نیازمند نگاه ویژه‌ است

تهران – ایرنا – فرماندار شهرستان دماوند گفت: شهرستان دماوند دارای پنج شهر و دو بخش است که پتانسیل‌های بسیار خوب و خاصی دارد و قطع به یقین نیازمند نگاه ویژه‌ای نسبت به سایر شهرستان‌های استان تهران است.

به گزارش ایرنا، نشست بررسی مشکلات شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرستان دماوند روز سه‌شنبه به ریاست مهدی جمالی نژاد، معاون عمرانی و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و با حضور مسئولان ارشد شهرستان، شهرداران و دهیاران این منطقه در سالن جلسات فرمانداری دماوند برگزار شد.

مهدی حیدری، فرماندار شهرستان دماوند در حاشیه این نشست اظهار داشت: همه شهرهای شهرستان دماوند دارای تاریخی کهن و مجموعه‌ای از نشانه‌های تاریخی و فرهنگ اسلامی در منطقه به نام دماوند نامگذاری شده و در تاریخ نیز دارای جایگاه ویژه‌ای است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال‌های بسیار دور، شهرها و روستاهای این منطقه نتوانستند در جایگاه واقعی خود قرار گیرند و همچنان با بسیاری از کمبودها دست و پنجه نرم می‌کنند، بیان داشت: در بخش مرکزی دماوند، ۴۵ روستای پویا و فعال و در بخش رودهن ۱۱ روستا وجود دارد که همه پتانسیل‌های خاص خود را دارند.

فرماندار دماوند با اشاره به اینکه با نگاه ویژه دولت‌ها و حضور فعال شهرداران و دهیاران می توان این مناطق را به کشور معرفی کرد، گفت: امیدواریم با حمایت‌های لازم، با سرعت بیشتری در مسیر توسعه شهرستان دماوند حرکت کنیم.

شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه محرومیت‌های بسیاری دارند

سیداحمد رسولی‌نژاد، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه و دیگر شهرستان‌های استان تهران محرومیت‌های بسیاری دارند، گفت: شهرستان های استان تهران با ۵.۵ میلیون نفر جمعیت، بیش از ۱۰ برابر برخی از استان‌های کشور جمعیت دارد.

وی ادامه داد: اما خدمات، امتیازات و اعتباراتی که در بخش‌های مختلف از جمله بخش فرهنگی به این استان‌ها داده می‌شود، بیش از ۱۰ برابر شهرستان های تهران است.  

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه با تاکید براینکه امید است پیگیری مسئولان موجب رفع مشکلات شهرستان دماوند شود، بیان داشت: در هر زمانی برای حمایت از شهرداران و دهیاران جلسه‌ای در وزارت کشور برگزار شود عضو ثابت آن جلسه‌ها خواهم بود و به هیچ وجه در پیگیری مشکلات شهرستان دماوند کوتاه نخواهم آمد.

طرح هادی روستاها اصلاح شود

حجت‌الاسلام کاظم فتاح‌دماوندی، امام جمعه دماوند نیز در نشست بررسی مشکلات شهرداری‌ها و دهیاری‌ها دماوند، تصریح کرد: دماوند شُش تنفسی پایتخت و نیازمند بودجه و امکانات بیشتری درشهرها و روستاها است.

وی با بیان اینکه باید برای تکمیل کمربندی غربی دماوند بودجه لازم تخصیص یابد و احداث کمربندی جنوبی دماوند باتوجه به ترافیک‌های آخر هفته پیگیری شود، افزود: طرح‌های تفصیلی ابلاغ شده به شهرها و روستاهای شهرستان دماوند، اشکالاتی دارد که باید اصلاح شود تا مردم دچارمشکل نشوند.

امام جمعه دماوند با تاکید براینکه حریم بافت روستاها باید برای ارائه خدمات‌رسانی از جمله آب، برق و گاز تعیین شود، افزود: برای سایت‌های مسکن مهر دماوند و رودهن بودجه‌ای اختصاص یابد تا خدمات‌رسانی شهرداری‌ها بیشتر شود.

حجت الاسلام فتاح دماوند گفت: با توجه به شرایط جاده‌های شهرستان دماوند، باید توجه بیشتری به اختصاص قیر دولتی به این شهرستان شود؛ همچنین مشکل آب شرب وادان هنوز برطرف نشده و مردم مشکلاتی دارند؛ کارهایی دردست اجرا است، اما مردم وادان هنوز گله‌مند هستند.

 در این جلسه شهرداران شهرهای دماوند، رودهن، کیلان، آبسرد و آبعلی نیز به مشکلات و مطالبات خود در حوزه مدیریت شهری پرداختند که می توان به کمبود بودجه، تامین نیروی انسانی، تخصیص اعتبارات کافی جهت اجرا و تکمیل پروژه های عمرانی، رفع کمبود ماشین آلات، مشکلات موجود در طرح تفصیلی، ارائه خدمات در حوزه های زیربنایی همچون آب شرب، احداث آرامستان جدید، رفع مشکل حفظ و حراست از حریم و بستر رودخانه ها، فراهم سازی درآمد پایدار در شهرداری ها، ساخت و سازهای غیرمجاز، بافت فرسوده و... و. اشاره کرد.

شهرستان دماوند از جمله شهرستان های استان تهران است که در ۴۵کیلومتری پایتخت قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =