آسیب تحریم از زبان کارگردان ایرانی در جشنواره ونیز

تهران- ایرنا- کارگردان «جنایت بی‌دقت» در جشنواره فیلم ونیز عنوان کرد که تحریم‌های سیاسی، محافظه‌کاری در بروکراسی اداری و... موانع تولید مشترک ایران با سایر کشورهاست.

به گزارش روابط عمومی پروژه، شهرام مکری در میزگرد تولید مشترک سینمایی در جشنواره فیلم ونیز، ایران را جذاب‌ترین کشور خاورمیانه برای تولید مشترک فیلم‌های سینمایی دانست. این میزگرد به میزبانی اتحادیه اروپا با عنوان «آینده سینمای جهان» در حاشیه جشنواره ونیز برگزار شد.

مکری در این میزگرد قدمت سرزمین ایران و ادبیات غنی آنکه مملو از داستان‌های افسانه‌ای و اسطوره‌ای است، طبیعت چهار فصل که امکان تولید فیلم در شرایط آب‌و هوایی مختلف فراهم می‌کند، نیروی متخصص و ماهر سینمایی و سابقه صد و ده ساله سینما در ایران، نیروی کار ارزان در عرصه سینما، علاقمندی مردم ایران به سینما و همراهی آنها با گروه‌های فیلمسازی، بازار فیلم خوب و مناسب برای تولیدات مشترک سینمایی، به‌کارگیری سرمایه دولتی و بخش خصوصی در تولید فیلم، سرعت بالای تولید فیلم در ایران نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی را از جمله ظرفیت‌های و جذابیت‌های ایران برای تولیدات مشترک سینمایی دانست.

اما از سوی دیگر کارگردان جنایت بی‌دقت تحریم‌های سیاسی که مانع از جابه‌جایی پول و سرمایه میان بانک‌های ایران و سایر کشورها می‌شود، محافظه‌کاری در بروکراسی اداری، عدم داد و ستد سینمایی و نبود تمایل برای تولید فیلم در سایر کشورها از سوی مدیران سینمای ایران و شرایط پیچیده حاکم بر سینمای ایران به لحاظ محتوی را از جمله موانع برای ساخت فیلم‌های مشترک میان ایران و سایر کشورها برشمرد.

قبلا اعلام شده بود که شهرام مکری نویسنده و کارگردان سینما که امسال با فیلم جنایت بی‌دقت، در جشنواره فیلم ونیز حضور دارد، در بخش آسیایی ویژه برنامه آینده سینمای جهان، در ونیز، درباره مشکلات سینمای ایران برای تولید مشترک سخنرانی می‌کند.

مقرر شد برنامه ویژه‌ای به میزبانی اتحادیه اروپا با عنوان «آینده سینمای جهان» برگزار شود که این برنامه شامل دو میزگرد بود که با تمرکز بر تولیدات مشترک بین قاره آسیا و آفریقا با سایرکشورهای دنیا با مجموعه‌ای سخنرانی برگزار شد.

در بخش آسیایی شهرام مکری به عنوان نماینده ایران برای سخنرانی به این میزگرد دعوت شده بود که درباره مشکلات سینمای ایران برای دستیابی به تولیدات مشترک سخنرانی کرد. جرجیو فیکارلی رییس بخش فرهنگی اتحادیه اروپا میهمانان این بخش را با مشورت البرتو  باربرا مدیر جشنواره انتخاب کرده و سخنرانان را دارای ایده‌هایی خوب برای آینده سینمای کشورشان دانسته است.

فیلم سینمایی جنایت بی‌دقت، به کارگردانی شهرام مکری و تهیه کنندگی نگار اسکندرفر سومین فیلم ایرانی حاضر در این جشنواره در کنار خورشید به کارگردانی مجید مجیدی و دشت خاموش به کارگردانی احمد بهرامی است. هجده شهریور نمایش رسمی این فیلم در بخش افق‌ها با حضور کارگردان، تهیه کننده و بازیگران فیلم برگزار خواهد شد.

امروز ۱۸ شهریور نمایش فیلم جنایت بی‌دقت به کارگردانی شهرام مکری و تهیه‌کنندگی نگار اسکندرفر در بخش افق‌ها با حضور کارگردان، تهیه‌کننده و ۲ بازیگر فیلم برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =