بررسی مسائل آموزش و پرورش در مجموعه مستند «نهالی برای فردا»

تهران- ایرنا- مجموعه مستند «نهالی برای فردا» به تهیه کنندگی و کارگردانی مهدی عوض‌زاده با موضوع کنکاش در مسائل آموزش و پرورش ایران از امشب (سه شنبه) ۱۸ شهریور از شبکه مستند پخش می‌شود.  

مهدی عوض‌زاده در گفت و گو با خبرگار فرهنگی ایرنا درباره مجموعه مستند نهالی برای فردا، گفت: این مجموعه مستند در ۱۵ قسمت حدود ۳۰ دقیقه ای مروری کلی و گذرا به مشکلات و چالش‌های نظام آموزشی کشور دارد و در هر قسمت از این مجموعه، طی گفت وگو با کارشناسان آموزشی، به نقاط قوت و ضعف نظام آموزشی ایران پرداخته می‌شود.

وی افزود: در هر قسمت و با حضور کارشناسان، معلمان، والدین و دانش آموزان، به یکی از ویژگی‌های نظام آموزشی ایران و چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه هستیم پرداخته می‌شود همچنین معلمان مناطق مختلف کشورمان از تجربیات خود در ارائه راهکارهایی برای رفع بعضی از موانع آموزشی می‌گویند.

عوض زاده با بیان اینکه متاسفانه معضلات نظام اموزشی ایران بسیار زیاد است، افزود: دغدغه نظام آموزشی کشور همواره با من بود تا زمانی که موقعیتی پیش آمد و فرصت را برای ساخت مستندی درباره وضعیت آموزشی کشور تا پیش از دانشگاه مغتنم دانستم و شروع کردم. 

وی افزود: یک تیم پژوهشی حدود ۶ ماه روی موضوعات این مستند کار کردند و سعی کردیم سوژه‌هایی را استخراج کنیم که نظام آموزشی کشور به طور جدی با آنها مواجه است. 

این کارگردان ادامه داد: موضوعاتی مثل معضلات کتاب‌های درسی، چالش‌های آموزش و پرورش برای تربیت نیروی متخصص، مباحث مرتبط با کنکور و و مافیای این حوزه، روش تدریس، بحث مهم و مفصل مدارس غیر انتفاعی و تعارض ماهیت وجودی آنها با  اصل ۳۰ قانون اساسی که به موضوع آموزش رایگان در دوره‌های قبل از دانشگاه صراحت دارد، موضوع عدالت آموزشی و محرومیت گروهی از فرزندان این سرزمین از خدمات و امکانات آموزشی و ...

وی گفت: در این مستند علاوه بر نقد، از نمونه های موفق نظام آموزشی سراغ گرفتیم، نمونه‌های موفقی در مدارس، معلمان، شیوه های آموزشی و ... که در همین شرایط موفق عمل کرده‌اند و به الگو تبدیل شده‌اند.  

عوض زاده گفت: این  مجموعه مستند کنکاشی در مسائل آموزش و پرورش ایران است که در مرکز فرهنگی میثاق تولید شده است و از امشب سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه هر هفته ساعت ۱۸:۳۰ از شبکه مستند پخش می‌شود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha