سرمربی تیم ملی بسکتبال: شانس بیشتری برای کسب سهمیه المپیک داریم

تهران- ایرنا- سرمربی تیم ملی بسکتبال سه نفره زنان گفت: اگر کرونا اجازه دهد و سلامت بازیکنان تامین شود و بتوانیم برای آنان اردو برگزار کنیم، شرایط ما از سال گذشته برای کسب سهمیه المپیک بهتر خواهد بود.

نیکا بیک‌لیک‌لی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: شکل بازی لیگ پنج به پنج و سه به سه مقداری با هم متفاوت است. پارسال این مشکل را داشتیم که اسفند لیگ تمام شد و قرار بود فروردین آنان را از سیستم پنج به پنج به سیستم سه به سه ببریم.

وی افزود: این موضوع مقداری زمان‌بر بود و امسال تصور می‌کنم به دلیل کرونا لیگ زودتر تمام می‌شود و فرصت بیشتری داریم تا بتوانیم ملی‌پوشان را برای گزینشی المپیک آماده کنیم.

سرمربی تیم ملی بسکتبال سه نفره زنان گفت: امسال نسبت به سال گذشته خیلی امیداورتر هستم و اگر دچار پیک‌های عجیب کرونا نشویم، سلامت بازیکنان تامین شود و بتوانیم برای آنان اردو برگزار کنیم، شرایط ما از سال گذشته بهتر خواهد بود.

وی درخصوص شیوه برگزاری لیگ برتر گفت: برای زنان اعلام نشده که لیگ برتر متمرکز یا نیمه متمرکز برگزار خواهد شد. تجربه لیگ نیمه متمرکز را در چند سال گذشته داشتیم و هر یک هفته درمیان بازی انجام می شد.

وی افزود: بازی های متمرکز شبیه قهرمانی کشورهای سابق بود و همه تیم ها یک جا جمع می شدند و بازی می کردند.   هیچ کدام از این شیوه ها تعریف درستی از لیگ نیست زیرا مسابقات لیگ برتر در دراز مدت و باید به صورت رفت و برگشت باشد.

سرمربی تیم شهر گرگان افزود: با توجه به وضعیت کرونا تصمیمی جز این هم نمی توان گرفت زیرا سلامتی بازیکنان هم مد نظر هست و در این بحران کرونا باید اول سلامتی در نظر گرفته شود.

وی گفت: بنابراین چه به صورت متمرکز یا نیمه متمرکز مسابقات لیگ برگزار شود از تیم ها خواستند تا همکاری کنند و قطعا همکاری های لازم را با فدراسیون می کنیم تا مسابقات لیگ این فصل را در کنار هم به سرانجام برسانیم.

وی درخصوص قانون جذب ملی پوشان برای تیم های لیگ برتری عنوان کرد: در مورد این قوانین فدراسیون بسکتبال این آزمون و خطا را انجام داده است. در بحث والیبال حامی مالی قوی ترین است و والیبالیست ها از حامیان مالی خوب بهره مند می شود. 

 بیک‌لیک‌لی ادامه داد: در بسکتبال حامیان مالی بیشتر از ۴ یا ۵ تیم سرمایه گذاری و کار حرفه ای می کنند. اگر این سمهیه را در نظر بگیریم خیلی از بازیکنان ملی پوش بدون تیم می مانند و مجبور می شوند به تیم هایی بروند که هیچ پولی نمی توانند از آن دریافت کنند.

وی تاکید کرد: تا زمانی که بحث حامی مالی را در بسکتبال گسترش ندهیم نمی توانیم این محدودیت را برای بازیکن قایل شویم. بعد مالی برای بازیکنان زیاد مهم نیست و همه در تیم ها بازی می کنند. برای همین در قسمت باشگاهی بازیکن ها می توانند درآمدی داشته باشند اما وقتی سهمیه بندی ملی پوشان برای تیم های مختلف صورت بگیرد، بازیکنان آسیب می بینند.

وی یادآور شد: ما در قسمت بسکتبال زنان در سیر صعودی هستیم و لیگ زنان به شکل مرتبی برگزار می شود و با لیگ مردان برابری می کند. حتی لیگ این فصل که تازه تمام شد بهتر از همه فصل های گذشته وسطح و نظم بازی ها بالا بود و برنامه ریزی دقیق انجام شد.

بیک‌لیک‌لی افزود: امسال را باید در پرانتز بگذاریم و فاکتور بگیریم زیرا ممکن است با مشکلاتی برخورد کنیم که این مشکلات ناشاخته هستند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

سرخط اخبار ورزش