۱۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۷
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 84031627
۰ نفر

برچسب‌ها

۲۰ میلیارد ریال صرف تامین آب شرب حیات وحش و دام مهریز شد

یزد- ایرنا-- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهریز گفت: در سال جاری ۲۰ میلیارد ریال بودجه از محل صندوق توسعه ملی صرف تامین آب شرب حیات وحش برای ساخت ۲ دستگاه آب انبار و سه آبشخور دام در مراتع این شهرستان شده است.

سید علی باقری روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این آب انبارها و آبشخورها بر حسب نیاز با همکاری مرتعداران و دامداران منطقه در مراتع احمدآباد، کردآباد، سرو، کمال آباد، ارنان و بیدک بخش مرکزی ساخته شد.

وی ادامه دارد: ساخت آبشخور دام در هر منطقه با توجه به ظرفیت و تعداد دام های هر مرتع انجام می‌شود و طرح‌های مختلفی برای حفاظت از مراتع و رفاه حال بهره برداران برای تامین آب شرب اجرا می‌شود.

این مسوول خاطر نشان کرد: تامین نشدن آب کافی برای دام‌ها در مراتع منطقه نه تنها موجب ناپایداری صنعت دامداری و افزایش شدید تلفات شده است بلکه موجب تحمیل چرای سنگین دام و تخریب مراتع اطراف منابع آبی است.

باقری اظهار کرد: همکاری دامداران در اجرای طرح‌های مرتعداری و تامین آب مورد نیاز دام‌ها جزو برنامه‌های مهمی است که توسط این اداره با همکاری دامداران و حمایت جدی دولت در سطح شهرستان صورت می‌گیرد .

همچنین رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهریز ۱۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ به ایرنا گفته بود: سال گذشته ۱۸۴ هزار و ۴۷۶ هکتار از مراتع تابستانی و زمستانی بخش مرکزی شهرستان زیرپوشش طرح بیمه قرار گرفت.

 باقری افزود: از این میزان ۸۹ هزار هکتار مرتع تابستانی و بقیه  ار مراتع زمستان است  و هدف از اجرای این طرح  کمک و حمایت از مجریان طرح‌های مرتعداری و جبران خسارت احتمالی بر اثر عوامل طبیعی است.

وی وسعت مراتع زیرپوشش این اداره را  ۸۹ مورد شامل ۵۲ مرتع تابستانی و بقیه را مراتع زمستانی ذکر کرد .

 بخش مرکزی مهریز شامل دهستان‌های میانکوه ، ارنان ، تنگچنار ، بهادران و خورمیزات است و از جمعیت ۵۵ هزار نفری این شهرستان حدود ۳۰ درصد در روستاها زندگی می‌کنند.

عرصه منابع طبیعی مهریز ۶۰۰ هزار هکتار است و مرکز این شهرستان در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =