۱۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۳
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 84031605
۱ نفر

برچسب‌ها

۱۹ هزار نوآموز لرستانی در طرح سنجش سلامت شرکت کردند

خرم آباد - ایرنا - رئیس آموزش و پرورش استثنایی لرستان گفت: ۱۹ هزار ۳۹۶ نوآموز بدو ورود به دبستان در طرح سنجش سلامت استان شرکت کردند.

امیر اسماعیلی روز سه شنبه به رسانه ها  اعلام کرد: از این تعداد 2 هزار و ۵۲۰ نفر مشکوک به مشکل هوشی بودند.

وی اظهار داشت: کار سنجش کودکان در ۲۶ پایگاه (۲۵ پایگاه شهری و روستایی و یک پایگاه تخصصی) انجام شده و سنجش تعدادی دیگر تا پایان شهریورماه انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه کار سنجش سلامت کودکان از ۲۵ تیرماه در استان آغاز شده است افزود: سنجش کودکان در پایگاه‌های مذکور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به درستی انجام گرفت و خوشبختانه تاکنون کوچکترین مورد ابتلا به کرونا از طریق پایگاه‌های ما گزارش نشده است.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی لرستان عنوان کرد: در مدت مذکور ۲۲ هزار ۸۳۷ نفر نوبت‌گیری کردند که از این تعداد ۱۹ هزار و ۳۹۶ نفر مورد ارزیابی و غربالگری قرار گرفتند.

وی بیان کرد: از این تعداد مورد ارزیابی قرار گرفته دو هزار و ۵۲۰ نوآموز مشکوک به مشکل هوشی بودند که به پایگاه‌های  تخصصی  ارجاع داده شدند، از این تعداد کار تخصصی برخی انجام و تعدادی نیز هنوز در نوبت هستند که کار آنها نیز انجام می‌گیرد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه از بین کودکان سنجش شده ۷۰۶ نفر برای مشکل بینایی ارجاع داده شدند تصریح کرد: این افراد پس از ارجاع به متخصص و انجام ارزیابی ممکن است از عینک استفاده کنند و یا برخی که مشکل حادتری دارند از کتب درشت خط و یا حتی کتب بریل استفاده کنند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی لرستان اظهار داشت: در سنجش‌های انجام شده ۲۶۶ نفر مشکوک به مشکل شنوایی  بودند که به مراکز تخصصی ارجاع داده شدند تا به طور دقیق معاینه شوند همچنین ۲۰ نفر مشکل جسمی و حرکتی داشتند که در مراکز تخصصی وضعیت نهایی آنها مشخص می‌شود که با توجه به شرایطی که دارند در مدارس عادی درس بخوانند یا اینکه در مدارس استثنایی تحصیل کنند.

وی با بیان اینکه از بین کودکان سنجش شده سه نفر مشکوک به اوتیسم بودند افزود: فعالیت پایگاه‌های ما در مناطق سیلاخور، معمولان، کاکاوند، سپید دشت، بیران شهر، ویسیان، کوهنانی، طرهان و دوره چگنی پایان یافته است و در زاغه نیز کار سنجش امروز خاتمه می‌یابد. فعالیت پایگاه‌ها در بقیه مناطق استان ادامه خواهد یافت تا همه نوبت‌گیری شده‌ها را مورد ارزیابی قرار دهیم.

اسماعیلی با اشاره به تعیین شاخص پوشش ۹۹ درصدی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی کودکان ابتدای ورود به دبستان در سال تحصیلی پیش‌رو عنوان کرد: امیدواریم در لرستان با ادامه کار پایگاه‌ها تا پایان شهریورماه بتوانیم به این شاخص دسترسی پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: حداکثر زمان فعالیت پایگاه‌ها تا پایان شهریورماه و تا آخرین نفری است که برای مراجعه نوبت داده‌ایم و برای اینکه این امر مهم محقق شود در برخی از شهرستان‌ها از جمله خرم‌آباد و بروجرد پایگاه‌ها به صورت دو شیفت صبح و عصر فعالیت دارند و در هر شیفتی ۲۰ نفر را سنجش می‌کنند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی لرستان در رابطه با تعرفه سنجش کودکان نیز گفت: بر اساس دستورالعمل اولیه ۵ درصد تعرفه باید رایگان می‌شد، ۱۰ درصد نیم بها و ۸۵ درصد کامل پرداخت می‌شد اما به جهت تحت تاثیر قرار گرفتن اقتصاد خانواده‌ها به خاطر شیوع کرونا با پیگیری‌های انجام شده و حمایت سید جواد حسینی و معاونت تشخیص وپیشگیری  سازمان آموزش وپرورش استثنایی کشور  ۵ درصد رایگان به ۲۳ درصد ارتقا یافت و در مناطق عشایری تعرفه رایگان استفاده شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =