معاون وزیر کشور: برنامه‌ریزی شهرها باید براساس بوم و اقلیم باشد

تهران – ایرنا - معاون عمرانی و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: ظرفیت‌های استان تهران بی‌نظیر است و نباید برنامه‌ریزی شهرها تنها با یک الگو بوده و برنامه‌ریزی شهرها باید بسته به بوم، طبیعت و اقلیم باشد.

مهدی جمالی نژاد روز سه شنبه در نشست بررسی مشکلات شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرستان دماوند که با حضور شهرداران ۵ شهر و دهیاران در سالن اجتماعات فرمانداری این شهر برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۸۰ هزار پروژه عمرانی در کشور داریم و در هفته دولت سال جاری، بیش از ۱۸ هزار پروژه با بیش از ۵۰ هزار میلیارد در شرایط پیچیده اقتصادی و تورم افتتاح شد.

وی با بیان اینکه اضافه بر پروژه‌های معمول، ۱۳۰ هزار مورد نوسازی منازل در بحث زلزله کرمانشاه صورت گرفت، افزود: انصافا همه مدیران کشور تلاش می‌کنند، اما در برخی موارد این اقدامات عنوان نمی‌شود و نارضایتی مردم به دلیل دیدن نیمه خالی لیوان است؛ اعتمادسازی، نظام‌مند بودن، حضور در مراکز عمومی و پاسخگو بودن شهرداران از جمله موضوعات حایز اهمیت است

معاون عمرانی و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور بیان داشت: طبیعت، فضای سبز و قدرت خدادادی در شهرستان دماوند بی‌نظیر است و نباید این قدرت را از بین برد؛ همچنین دماوند باید صنایع منحصر به فرد و پاک داشته باشد و در حوزه صنایع تبدیلی و وابسته به کشاورزی ورود کرد.

وی ادامه داد: با توجه به مطالعه اخیر در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، شاهد مهاجرت افراد از تهران به شهرها و روستاهای پیرامون هستیم که در صورت برنامه‌ریزی صحیح، این موضوع فرصت و در غیر این صورت تهدید خواهد بود.

این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به موضوع بین‌شهری بودن دماوند، شاهد سرریز گردشگران و مسافران در ایام پایانی هفته به این شهرستان هستیم که باید با برنامه‌ریزی‌ صحیح، از این ظرفیت استفاده کرد.

جمالی نژاد عمده مشکلات شهرداری ها را موضوعات مالی و تخصیص اعتبار جهت اجرای پروژه های عمرانی دانست و بیان داشت: البته طی بازدید صورت گرفته از دو شهرستان دماوند و فیروزکوه، عمده مشکلات آنان نگرانی از زلزله های اخیر، بازآفرینی و توجه به بافت فرسوده، ابهام در طرح تفصیلی با هدف کاهش ساخت و سازهای غیرمجاز، مهاجرت های معکوس از شهر تهران به اطراف و ایجاد شرایط مناسب در حوزه درآمد پایدار بود.

وی با اشاره به افزایش حدود ۱۵هزار میلیارد تومانی درآمد پایدار شهرداری های کشور با تصویب برابری سهم شهرداری‌ها و دولت از مالیات بر ارزش افزوده، ادامه داد: هم اکنون دولت در حوزه درآمدهای پایدار و ارزش افزوده طرح هایی را مطرح نموده و مراحل نهایی خود را طی می کند که امید است با اجرای این طرح ها، درآمدهای مقطعی و تراکم فروشی رها شده و مشکلات در این حوزه مرتفع شود.

معاون عمرانی و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور تصریح کرد: از شهرداران می خواهیم در حوزه پاسخگویی و کاهش نارضایتی ها و بی اعتمادی ها گام بردارند؛ همچنین در حوزه مطالبات بخش تامین ماشین آلات و اعتباری نیز، تسهیلات لازم پرداخت می شود.

شهرستان دماوند از جمله شهرستان های استان تهران است که در ۴۵ کیلومتری پایتخت قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =