۱۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۷
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 84031546
۰ نفر

برچسب‌ها

سرایت مسمومیت «ناوالنی» به روابط مسکو-برلین

تهران- ایرنا- ماجرای مسمومیت سیاستمدار مخالف روس که به تنش در روابط آلمان و روسیه دامن‌زده، حالا پای پروژه مشترک خط لوله نورد استریم ۲ را نیز به میان کشیده‌است.

به گزارش ایرنا، بهبود وضعیت سلامتی «الکسی ناوالنی» فعال اپوزیسیون روس، خبری بود که بسیاری در آلمان منتظر آن بودند. بعد از ظهر روز دوشنبه اعلام شد که این سیاستمدار ۴۴ ساله پس از حمله سمی به وی دیگر در کما مصنوعی نیست و به تدریج به حال عادی بازمی گردد. در بیانیه کلینیک محل بستری ناوالنی آمده است: 'او به صدا واکنش نشان می دهد. با این حال هنوز نمی توان عواقب طولانی مدت مسمومیت شدید نادیده گرفت.

نشریه اشتاندارد اتریش امروز (سه شنبه) با اشاره به این خبر نوشت: با وجود بهبود جسمانی ناوالنی، می توان وخیم شدن سریع روابط آلمان و روسیه را مشاهده کرد. با شدت گرفتن مشاجرات سیاسی بین دو کشور «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان دیگر متاثر شدن پروژه خط لوله نورد استریم ۲ را که قرار است گاز را از روسیه به آلمان و اروپا برساند، دور از ذهن نمی داند.

دو روز پیش «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان اظهار امیدواری کرد که امتناع روسیه از تحقیق در مورد ناوالنی منجر به تجدیدنظر در این پروژه نشود. در پی این سخنان، «اشتفن زایبرت» سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه گفت که صدراعظم نیز موافق سخنان وزیر امور خارجه است.

زایبرت با این حال تأکید کرد که برای نتیجه گیری و تصمیم گیری در این مورد خیلی زود است. به گفته وی ناوالنی با استفاده از ماده سمی «نوروتوکسین نوویچوک» ساخته شده در اتحاد جماهیر شوروی مسموم شده است و اکنون روشنگری در مورد این مسئله به عهده طرف روسی است. وی اولتیماتومی برای واکنش روسیه تعیین نکرد اما تأکید کرد که برلین انتظار دارد موضوع در آینده ای نزدیک روشن شود: ما مطمئناً در مورد ماه ها یا پایان سال صحبت نمی کنیم.

در همین حال گفته می شود که انجمن ملی پزشکی روسیه در نامه خود به انجمن پزشکی آلمان پیشنهاد داده است که کمیسیونی مشترک برای تصمیم گیری 'بی طرفانه نهایی' در مورد مسموم شدن یا نبودن ناوالنی تشکیل شود.

در این میان در آلمان انتقادهای فزاینده ای نسبت به «گرهارد شرودر» صدراعظم پیشین آلمان و رئیس اسبق حزب سوسیال دموکرات (SPD) وجود دارد. سیاستمداران احزاب حاکم و اپوزیسیون خواهان کناره گیری وی از سمت رئیس هیئت مدیره نورد استریم ۲ در اعتراض به سیاست های روسیه هستند. شرودر تا کنون در مورد پرونده ناوالنی توضیحی نداده، اما پیشتر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه را به عنوان 'یک دموکرات بی عیب' توصیف کرده است.

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان ادعاهای دولت روسیه در خصوص ممانعت کشورش از انجام تحقیقات در مورد مسمومیت الکسی ناوالنی ، سیاستمدار مخالف روس را غیرقابل قبول دانست. ماس عصر یکشنبه در برنامه «گزارش از برلین» شبکه یک تلویزیون آلمان گفت که اتهام زنی به آلمان در راستای به تاخیر انداختن روند رسیدگی به وضعیت ناوالنی است. به گفته وی دولت آلمان از مدتها قبل با درخواست کمک حقوقی متقابل از دادستانی عمومی روسیه موافقت کرده بود و این را یک هفته پیش به اطلاع سفیر روسیه در برلین رسانده است.

ماس همچنین به تحقیقات در حال انجام در کلینیک برلین ، جایی که ناوالنی تحت معالجه است ، اشاره کرد و گفت که نتایج این تحقیقات هنوز به روسیه ارسال نشده است. مااس با تأکید بر اینکه روسیه به نوبه خود ، باید نتایج معاینه خود را پس از معالجه بستری ناوالنی در اومسک سیبری تحویل آلمان دهد یادآور شد: آقای ناوالنی به مدت دو روز در روسیه تحت معالجه قرار گرفت. بنابراین مدارک زیادی در آنجا وجود دارد و تحقیقات انجام شده در آنجا برای نتیجه گیری مهم است.

آلمان هشدار داده که که این یک جنایت واقعاً وحشتناک و نقض قوانین بین المللی تلقی شده و روسیه به راحتی نمی تواند از عواقب آن مصون بماند. به گفته ماس اگر روسیه به تحقیقات کمک نکند یا همچنان مانند روزهای گذشته فرافکنی کند، این نشان می دهد که احتمالا باید چیزی پنهان بماند.

اظهارات ماس در پاسخ به سخنان «ماریا زاخارووا» مطرح می شود. سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه پیش از این دولت آلمان را به تأخیر در تحقیقات پرونده ناوالنی متهم کرده و گفته بود: برلین تحقیقاتی را که خود خواستار آن است به تأخیر می اندازد.

زاخارووا گفت که برلین به درخواست کمک حقوقی از دادستانی عمومی روسیه در ۲۷ آگوست پاسخ نداده است. وی خطاب به ماس افزود: آقای ماس عزیز ، اگر دولت آلمان در مورد آنچه شما گفتید جدی است ، باید علاقه‌مند باشد هرچه زودتر به درخواست دادستان کل روسیه پاسخ دهد. از این رو تاکنون مطمئن نیستیم که آلمان یک بازی دوگانه انجام نمی دهد.

الکسی ناوالنی ۱۷ روز پیش در حالی که از تومسک در سیبری به مسکو پرواز می کرد در هواپیما دچار حمله عصبی شدید شد و در حالی که به کما رفته بود در بیمارستانی در شهر اومسک سیبری بستری شد. دولت آلمان روز چهارشنبه گفت که ناوالنی بدون شک با یک ماده عصبی شیمیایی از گروه موسوم به نوویچوک (Novitschok) مسموم شده است. این سم توسط دانشمندان شوروی در دهه ۱۹۷۰ ساخته شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =