آموزش به تنهایی منجر به ایجاد اشتغال نمی‌شود

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری کرمانشاه گفت: آموزش به تنهایی منجر به ایجاد اشتغال نمی‌شود، بلکه باید با راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری، لوازم کار، مواد اولیه، بازار خرید و فروش تولیدات افراد تضمین شود تا اشتغال پایدار به ویژه در مشاغل خانگی ایجاد کنیم.

زهره رستمی روز سه شنبه در حاشیه افتتاح دفتر تسهیل گری گلیم و گبه انجمن بانوان کارآفرین شهر کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا؛ دفاتر تسهیل گیری را حلقه مفقوده رونق و توسعه مشاغل خانگی در استان عنوان کرد و افزود: دفاتر تسهیل گری از یک طرف مواد اولیه و لوازم کار را در اختیار افراد قرار می دهند و از طرفی کالاهای آنان را خریداری می کنند و این باعث رونق این مشاغل می شود.

او با بیان اینکه در سال جاری سه دفترتسهیل گری برای رشته های گلیم و گبه، چرم دوزی و دوخت و دوز کاور وسایل خانگی و مبلمان راه اندازی کرده ایم، گفت: دفتر امور بانوان استانداری با هم افزایی سازمان های مردم نهاد در راستای توانمند سازی و اشتغال پایدار زنان سرپرست خانوار ساکن در مناطق حاشیه نشین بنا دارد، در هر یک از رشته های شغلی مشاغل خانگی یک دفتر تسهیل گری راه اندازی کند.

رستمی اضافه کرد: راه اندازی دفاتر تسهیل گری باعث می شود که افراد دغدغه و نگران تهیه مواد اولیه که خود یکی از موانع اشتغال افراد است، وسایل کار که هزینه بر است و حتی فروش تولیدات خود نباشند و به راحتی  در کنار خانواده مشغول به کار شوند.

وی با بیان اینکه در طول یک سال گذشته ۶۰۰ زن مناطق حاشیه نشین شهر کرمانشاه در قالب طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، آموزش فنی حرفه ای را فرا گرفتند، گفت: اما این آموزش بدلیل هزینه بر بودن لوازم کار و گرانی خرید مواد اولیه منجر به شغل نشد به همین دلیل ایجاد دفاتر تسهیل گر مورد حمایت سازمان های مردم نهاد و استانداری قرار گرفت.

مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری کرمانشاه همچنین از راه اندازی یک دفتر تسهیل گری بسته بندی مواد میوه ای با اشتغالزایی بیش از ۱۰۰ زن در سطح روستاها که قبلا آموزش دیده اند، خبر داد.

رستمی در بخش دیگری از سخنان خود همچنین در راستای توانمند سازی زنان سرپرست خانوار و اشتغال پایدار؛ از فروش کالاهای آنها در فضای مجازی با کمک اداره پست خبر داد و گفت: طی تفاهم نامه ای با اداره پست، امکان فروش تولیدات زنان سرپرست خانوار در قالب دفاتر تسهیل گر در سایت های این اداره کل با تعرفه بسیار پایین فراهم شده است.

او اضافه کرد: بانوان می توانند با کمترین تعرفه در سایت های اداره پست کالاهای خود را بفروشند و تولیدات شان به دست مشتریان برسانند.

اشتغال ۲۰  نفر در دفتر تسهیل گری گلیم و گبه شهر کرمانشاه فراهم شد

مدیر دفتر تسهیل گری گلیم وگبه شهر کرمانشاه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه دفتر تسهیل گری گلیم و گبه زمینه اشتغال ۲۰ نفر را فراهم کرده است، گفت: این دفتر مواد اولیه، طرح و لوازم کار مانند دار در اختیار زنان سرپرست خانواری که قبلا در سازمان فنی حرفه ای اموزش دیده اند، قرار می دهد.

سمیه رستمی اضافه کرد: افراد پس از دریافت مواد اولیه و وسایل کار، تولیدات خودشان را برای فروش به این دفتر تحویل می دهند و بابت فروش کالاهای خود نگرانی ندارند و بااطمینان خاطر به کار مشغول می شوند.

او با بیان اینکه این دفترتاکنون هیچ تسهیلاتی دریافت نکرده است، افزود: این دفتر بیشتر با حمایت سازمان های مردم نهاد دایر شده و اکنون زمینه اشتغال پایدار ۲۰ نفر فراهم را کرده است و می تواند در صورت رونق اقتصادی اشتغال افراد زیادی از زنان سرپرست خانوار را فراهم کند.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت ۱۴ شهرستان و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا و ۳۵ شهر دارد.