اردن خواستار توقف تجاوز رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی شد

تهران - ایرنا - وزارت امور خارجه و مهاجران اردن با محکوم کردن ادامه تجاوز رژیم صهیونیستی به «مسجدالاقصی» و زیر پا گذاشتن قوانین مرتبط با این مکان که آخرین مورد آن نصب بلندگو بر روی دیوارهای شمالی و غربی مسجد و دستگیری تعدادی از کارمندان مدیریت آن بوده، خواستار توقف این اقدام‌ها از سوی این رژیم شد.

به گزارش ایرنا، شبکه «المملکه» اردن روز سه شنبه به نقل از "ضیف الله الفایز " سخنگوی این وزارتخانه افزود: آنچه پلیس رژیم صهیونیستی در مسجد الاقصی انجام می‌دهد، اقدامات غیر مسئولانه، غیرقابل قبول و محکوم است که احساسات مسلمانان در سراسر جهان را تحریک می‌کند و  نقض آشکار قوانین بین‌المللی و بر خلاف قانون فعلی و تاریخی در نظر گرفته شده برای این مکان است.  

وی اضافه کرد: به همین منظور وزارت امور خارجه و مهاجران اردن دیروز با ارسال یادداشت اعتراضی از طریق کانال‌های دیپلماتیک، از رژیم صهیونیستی به عنوان یک اشغالگر خواست تا از نقض قانون و برهم زدن آرامش دست بردارد و به مسئولیت اداره اوقاف قدس و امور مسجد الاقصی به مدیریت اردن، احترام بگذارد.  

الفایز با هشدار نسبت به ادامه تخلفات رژیم صهیونیستی، خواستار توقف این اقدام‌ها و احترام به وضع تاریخی و قانونی مسجد الاقصی شد.  

وی تاکید کرد که مسجد الاقصی یک مسجد منحصر به فرد برای مسلمانان با مساحت ۱۴۴ هکتار است و اداره اوقاف قدس و امور مسجد الاقصی به مدیریت اردن به تنهایی مسئولیت آن و نظارت بر همه امور این مسجد را برعهده دارد.  

سخنگوی وزارت امور خارجه و مهاجران اردن از جامعه جهانی خواست تا مسئولیتهای خود را برای تحت فشار قرار دادن رژیم صهیونیستی جهت جلوگیری از نقض و مخالفت با قوانین مرتبط [ با مسجد الاقصی ] و قوانین بین‌المللی را انجام دهند.  

پیشتر نیز وزارت خارجه اردن در پی سخنان جنجالی " گلعاد اردان " وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در مورد تغییر وضعیت مسجد الاقصی و ادای مراسم یهودیان در حرم شریف قدس، در نامه‌ای رسمی به مقامات صهیونیستی در مورد پیامدهای نقض وضعیت قانونی و تاریخی مسجد الاقصی به این رژیم هشدار داده بود.  

مرکز اوقاف قدس وابسته به وزارت اوقاف اردن است و بر اساس قوانین بین‌المللی، این وزارتخانه ناظر رسمی مسجد و اوقاف قدس است. 

اردن بر اساس توافقنامه‌ای که با عنوان " وادی عربة " در سال 1994 با رژیم صهیونیستی امضا کرد، حق نظارت بر امور دینی قدس را برای خود محفوظ می‌داند. 

پس از آن نیز در مارس ۲۰۱۳ " عبدالله دوم"  شاه اردن و " محمود عباس " رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، توافقنامه‌ای را به امضا رساندند که در آن به اردن حق قیمومیت و دفاع از قدس و مقدسات موجود در فلسطین را می‌دهد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =