تقویت کننده موشک چینی در نزدیکی یک دهکده سقوط کرد

تهران- ایرنا- بوستر (تقویت کننده) موشک چینی «لانگ مارچ ۴B» پس از ارسال یک ماهواره به مدار زمین دچار سانحه شد و در نزدیکی دهکده‌ای در شمال غرب چین سقوط کرد.

به گزارش روزنامه دیلی میل، چین روز گذشته یک موشک «لانگ مارچ ۴B» را به فضا پرتاب کرد. این موشک یک ماهواره رصد زمین را به طور موفقیت آمیز به مدار زمین ارسال کرد، اما بازگشت بوستر این موشک چندان موفقیت آمیز نبود.

این بوستر در مسیر فرود بر زمین در فاصله کمی از یک مدرسه در نزدیکی دهکده «لیلونگ» (Lilong) در استان شانشی سقوط کرد و منفجر شد.

اگرچه گزارش شده است که این سانحه تلفات و مصدوم نداشته است، اما مرحله اول راکت لانگ مارچ  ۴B دارای مخلوط سمی از هیدرازین و تتروکسید نیتروژن است که می تواند مشکلات جدی برای سلامتی افرادی که در تماس با آن قرار گیرند، ایجاد کند.
چین صبح دوشنبه یک ماهواره سنجش از راه دور را به نام گائوفن ۱۱ به فضا فرستاد. این ماهواره برای بررسی اراضی، نقشه کشی شهری، طراحی شبکه جاده ها، تخمین محصول و جلوگیری از بلایا به فضا ارسال شده است. این ماهواره به سیستم «رصد زمین با وضوح بالا در چین» ملحق می شود که از سال ۲۰۱۰ آغاز و اولین دستگاه آن در سال ۲۰۱۳ به فضا ارسال شد.

اگرچه پرتاب فضایی با موفقیت کامل همراه نبود، اما چینی ها روز جمعه ماموریت فضایی دیگری را انجام دادند که هیچ مشکلی به دنبال نداشت. آنها روز جمعه نخستین فضاپیمای آزمایشی قابل استفاده مجدد خود را به فضا پرتاب کردند و آن را با موفقیت به محل تعیین شده در روی زمین بازگرداندند. این موفقیت بزرگ می‌تواند به انجام سفرهای دورتر به فضا منجر شود.

این مأموریت بی سر و صدا انجام شد و رسانه های دولتی عکس یا فیلم ویدئویی از پرتاب و فرود این فضاپیما را منتشر نکردند. این فضاپیمای چینی روز جمعه با راکت «لانگ مارچ ۲اف» ( Long March ۲F )، خانواده ای از راکت ها که سال ها سفینه فضایی «شن ژو» (Shenzhou) را در مأموریت های سرنشین دار و بدون سرنشین به مدار منتقل کرده است، در مدار زمین قرار گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =