تجلی فرهنگ و هنر ایران در سرزمین چشم بادامی ها

پکن- ایرنا- برگزاری روز «فرهنگ و هنر ایران» در حاشیه نمایشگاه جهان رنگارنگ از زیر مجموعه های نمایشگاه بین المللی خدمات تجارت چین در پکن، فرصتی برای تجلی فرهنگ و هنر ایرانی در سرزمین چشم بادامی ها بود.

به گزارش ایرنا در مراسم امروز که با سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین برگزار شد ضمن به نمایش گذاشته شدن سوغات و صنایع دستی ایران در قالب غرفه سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن، گروه موسیقی اکسیر عشق هم به اجرای موسیقی پرداخت.

پنجمین نمایشگاه فرهنگی جهان رنگارنگ ویژه کشورهای در امتداد یک کمربند یک جاده روز شنبه به میزبانی دفتر اطلاع رسانی شهرداری پکن و با همت انتشارات «ماه پکن» و با مشارکت کشورهای عضو مسیر یک کمربند یک جاده در پارک المپیک پایتخت چین آغاز شد.

از آنجائی که این رویداد نخستین رویداد مهم فرهنگی در چین بعد از شیوع ویروس کرونا در ۱۰ ماه گذشته است از اهمیت زیادی برخوردار است.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین در این نمایشگاه با راه اندازی یک غرفه، توانمندی ها و دستاوردهای صنایع دستی و هنر ایرانی را در معرض دید و علاقه بازدید کنندگان قرار داده است.

در غرفه ایران انواع فرش و قالی دستباف، صنایع دستی چوبی، زعفران و تابلو فرش های دستباف در معرض دید عموم قرار گرفته است.

این نمایشگاه در قالب پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع خلاقه پکن (ICCIE) و یکی از بخش های نمایشگاه بین المللی تجارت خدمات ۲۰۲۰ چین (CIFTIS)  است که از روز جمعه با شرکت ۱۴۸ کشور و منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران در پکن دایر شده است.

در این نمایشگاه که با همکاری وزارت بازرگانی چین و شهرداری پکن دایر شده است سازمان های بین المللی، سفارتخانه های مستقر در چین، انجمن های بازرگانی خارجی و شرکت هایی از ۱۴۸ کشور و منطقه شرکت دارند.

پنجمین نمایشگاه فرهنگی جهان رنگارنگ ویژه کشورهای در امتداد یک کمربند یک جاده با هدف پیشبرد مبادلات فرهنگی بین پکن و جهان خارج، ترویج فرهنگ کشورها و مناطق مختلف و تقویت روابط دوستانه بین چین و مناطق دیگر برگزار شده است.

«عباسعلی وفایی»، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین در مورد آیین روز فرهنگ و هنر ایران به ایرنا گفت: با توجه به اینکه این نمایشگاه بعد از ۹ ماه از شیوع ویروس کرونا برگزار شده است از اهمیت زیاد برخوردار است.


وی با اشاره به مشارکت کشورهای مختلف در این نمایشگاه و استقبال علاقه مندان از روز ایران گفت: در آیین روز ایران علاوه بر موسیقی اصیل ایرانی، صنایع دستی و فرش دستباف هم به نمایش گذاشته شد.

رایزن فرهنگی ایران در چین افزود: در مراسم امروز فیلم کوتاهی از میراث فرهنگی ایران اکران شد که مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت و گروه موسیقی اکسیر عشق با حضور برادران شماعی زاده هم به اجرای موسیقی پرداخت.

وی ضمن تبریک به دولت و مردم چین به دلیل از سرگیری فعالیت های فرهنگی در این کشور بعد از کنترل کرونا اظهار امیدواری کرد که ویروس منحوس کرونا از ایران هم ریشه کن شود و فضا برای برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های فرهنگی فراهم گردد.

وفایی در مورد اهمیت برگزاری روز ایران در چین هم گفت: هر مقدار یکدیگر را بشناسیم همدلی ها بیشتر می شود نمایشگاه ها ظرفیت خوبی برای شناساندن خود به دیگران است و این مراسم هم فرصت خوبی برای معرفی ایران در حوزه های فرهنگی شد.

مجید شماعی زاده از اعضای گروه موسیقی اکسیر عشق که در این مراسم به اجرای موسیقی اصیل ایرانی پرداخت هم به ایرنا گفت که هسته ای اصلی این گروه ما برادران شماعی زاده هستیم اما تعدادی از اعضای گروه هم در ایران هستند که در سال های گذشته چندین نوبت برای اجرای جشنواره های فرهنگی به چین سفر کرده اند.

او گفت: گروه اکسیر عشق برای شرکت در جشنواره موسیقی پکن که اواخر مهر در پکن برگزار می شود هم شرکت کرده است به این ترتیب بخشی از اجرای این گروه در ایران و بخشی هم در چین ضبط شده است و قرار است در جشنواره انلاین موسیقی پکن پخش شود.

مسعود شماعی زاده از دیگر اعضای این گروه هم گفت که برگزاری چنین مراسم هایی با وجود شیوع کرونا، باعث تقویت روابط فرهنگی و هنری چین و ایران می شود.

وی تصریح کرد که در دوران کرونا باید از هر فرصتی استفاده کرد این جشنواره نیز فرصتی برای معرفی موسیقی ایران به دوستداران چینی است.

نمایشگاه جهان رنگارنگ از زیر مجموعه های نمایشگاه بین المللی خدمات تجارت چین در پکن فردا پایان می یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =