۳۰ تعاونی تا پایان امسال در همدان تشکیل می‌شود

همدان- ایرنا- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان با بیان اینکه تعاون ساختاری مناسب برای عدالت اجتماعی و اقتصادی و راهکاری برای تجمیع سرمایه‌های خرد است، گفت: در همین راستا تا پایان سالجاری ۳۰ شرکت تعاونی در استان تشکیل می‌شود.

احمد توصیفیان روز سه شنبه در پانزدهمین دوره معرفی تعاونی های برتر استان همدان با گرامیداشت هفته تعاون با اشاره به مزیت های تعاونی ها در کشور افزود: استان همدان دارای یک هزار و ۱۷۲ شرکت تعاونی و اتحادیه فعال با ۱۳ هزار و ۴۳۲ فرصت شغلی است که در گرایش های مختلف در حال فعالیت هستند.

وی تعداد تعاونی‌های تولیدی را ۶۱۸ مورد اعلام و اضافه کرد: ۳۷۱ تعاونی خدماتی و ۱۸۳ تعاونی توزیعی در این استان فعال و طی پنج ماهه ابتدای سال ۱۴ شرکت تعاونی با ۱۱۷ فرصت شغلی تشکیل شده است و برای مابقی سال نیز تشکیل ۳۰ شرکت تعاونی در دستور کار قرار دارد.

توصیفیان خاطرنشان کرد: گسترش فرهنگ تعاون، باعث کارآفرینی، توسعه و عدالت اجتماعی و توزیع بهتر و مناسب‌تر ثروت در جامعه می شود.

وی گفت: تعاون راهکار مناسب برای گردش عدالت اجتماعی و اقتصاد تعاون با نگرش اقتصاد انسان محور، دارای ویژگی‌های رشد گرایی و باز توزیعی است.

توصیفیان ادامه داد: فعالیت در عرصه تعاون موجب رونق و جهش تولید داخلی، استقلال و استفاده از ظرفیت ظرفیت‌های اقتصادی و در نهایت تجمیع سرمایه‌ها، سرمایه گذاری داخلی و مشارکت افراد در برابری فرصت ها می شود.

به گفته وی، توسعه اقتصادی در گرو کار جمعی، سخت کوشی، پشتکار، مسئولیت‌پذیری اجتماعی و تقویت سرمایه‌ی انسانی و اجتماعی است و ضرورت دارد باور تعاون، فرهنگ کار و کار جمعی در جامعه تقویت شود.

توصیفیان تاکید کرد: فعالیت در عرصه تعاون علاوه بر تاب آوری اقتصادی در شرایط اعمال تحریم‌ها با حاکم بودن روح جمعی سبب نقش‌آفرینی در پیشرفت کشور خواهد شد.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: تعاون کار گروهی، داوطلبانه و نظام مند است که با تکیه بر توان تعاون و شرکت‌های تعاونی که چتر گسترده آنها اقشار کم درآمد و آسیب‌پذیر را پوشش می‌دهد در واقع زیرساخت اقتصاد مقاومتی در کشور را شکل می دهد و رویکرد این اداره کل حمایت، هدایت و نظارت بر تعاونی ها است.

وی با تاکید بر اینکه توسعه  اقتصادی فقط توسعه بنگاه‌های اقتصادی بزرگ نیست گفت: برای توسعه روستاها می توان به ظرفیتهای بخش کشاورزی و خدمات از قبیل حوزه گردشگری و بوم گردی توجه و اشتغال و درآمدزایی لازم را ایجاد کرد.

توصیفیان از افتتاح مرکز مدیریت و کسب و کار توسعه نوآوری تعاون با حضور اساتید و خبرگان بخش تعاون این استان خبر داد و افزود: همدان جزو اولین استانها در زمینه راه اندازی مرکز مدیریت و کسب و کار توسعه نوآوری است.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون کشور ادامه داد: این سامانه با هدف شفافیت و اعمال نظارت اعضای تعاونی‌ها در دسترس قرار گرفته است و کلیه تعاونی‌ها موظفند مجامع عمومی خود را در سامانه فوق ثبت کنند.

توسیفیان از افتتاح ۱۴ شرکت تعاونی با ۲۳۵ فرصت شغلی با حدود ۲۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری در هفته تعاون خبر داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =