۱۹ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۱۱
کد خبرنگار: 2183
کد خبر: 84031410
۰ نفر

برچسب‌ها

دیوار آب انبارنو ساری تا هفته آینده مرمت می‌شود

ساری - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت : دیوار تخریب شده ساختمان آب انبارنو ساری تا پایان هفته آینده مرمت می‌شود.

مهدی ایزدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تخریب دیوار ساختمان میراثی آب انبارنو ساری به دلیل برخورد خودرو با این دیوار بود و راننده پس از این حادثه از محل متواری شد.

وی هزینه مرمت این دیوار را بسیار اندک و ناچیز عنوان کرد و گفت : بازسازی این قسمت از دیوار آب انبار نو احتمالا تا اواسط هفته آینده به اتمام می رسد.

معاون میراث فرهنگی مازندران اظهار داشت : برای مرمت این مجموعه به دلیل کم بودن حجم کار نیازی به پیمانکار مجزا و جدید نیست و با یکی از پیمانکاران فعال میراث فرهنگی در شهرستان تکلیف شد تا دیوار ار مرمت کنند.

ایزدی به رفت و آمد افراد نامشخص به داخل محوطه آب انبار نو از طریق شکستگی دیوار اشاره کرد و افزود : یگان حفاظت میراث در محل مستقر شد تا از هرگونه ترددی جلوگیری کند.

آب انبار نو که به زبان محلی به آن “نو انبار” گفته می شود، در شهر ساری پایتخت مازندران قرار دارد و یکی از جاذبه های تاریخی این استان به شمار می رود.

این بنای تاریخی را خورشید خانم (از خاندان کنی ها) در زمان قاجاریه ساخته است. ‌تمام اجزای آن از مدخل، پلکان ، پاشیر و قسمت انبار آب که با پوشش گنبدی ‌ساخته شده است پس از گذر زمان سالم مانده و  پا برجا است. 

آب انبار نو از بزرگ ترین آب انبارهای شهر و دارای سقف گنبدی و هشت پنجره نورگیر برای تهویه است. ارتفاع آب انبار تا بالای نورگیر ۲۱ متر و ارتفاع مخزن آب حدود ۱۳ متر و اندود داخل مخزن از جنس ساروج است. در طرفین سر در آب ‌انبار نیز ۲ اطاق نما با تزیینات کاشی معرق به چشم می‌ خورد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =