۱۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۳۱
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 84031361
۱ نفر

برچسب‌ها

سرو ۶۰۰ ساله لرستان ثبت ملی شد

خرم‌آباد – ایرنا – مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: درخت افسانه‌ای و ۶۰۰ ساله «اَوِرس» از تیره گیاهان سرو در شهرستان الیگودرز ثبت ملی شد.

سید امین قاسمی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در اجرای تبصره ماده ۲ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب ۲۳ دی ماه ۱۳۸۳ و آئین نامه اجرایی قانون مذکور مصوب هیات وزیران به تاریخ ۴ مرداد ماه ۱۳۸۴ این اثر طبیعی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

وی افزود: درخت کهنسال «اَوِرس» در منطقه بزنوید الیگودرز واقع شده که طبق بررسی کارشناسی قدمت آن به ۶۰۰ سال می‌رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان اظهار داشت: ارتفاع درخت حدود ۲۴ متر تخمین زده می‌شود، قطر برابر سینه درخت ۱۶۸ سانتیمتر، وسعت سطح تاج و پوشش آن ۲۳ مترمربع و محیط آن ۵۲ متر اندازه‌گیری  شده است.

قاسمی افزود:این اثر به شماره ۶۸۱ در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت و ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ به استاندار لرستان ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه اکنون تعداد آثار طبیعی ثبت شده لرستان به ۳۸ مورد رسیده اظهار داشت: ۶ اثر دیگر استان پس از بررسی اعضای شورای ثبت کشور تایید شده اند که شماره ثبت آنها در آینده نزدیک ابلاغ خواهد شد.

قاسمی گفت: درخت «اورس» یا سرو کوهی گونه‌ای بسیار با ارزش و دیرزی از تیره سرو است که در مناطق کوهستانی و مرتفع می‌روید و در افسانه‌ها و اسطوره های مردمان منطقه جایگاه خاصی دارد.

«اورس» و سرو از دیرباز در فرهنگ ایران نماد جاودانگی و نامیرایی بوده و به شکل نگارگری ایرانی در سنگ نگاره‌های پیش از اسلام و در شکل نماد ترمه پس از اسلام در گستره هنرهای تجسمی ایران همواره نقش اساسی داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =