اسطوخودوس و سنبل‌الطیب در رفع بیخوابی موثر هستند

کرمانشاه- ایرنا- یک طرح تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نشان داد گیاهان دارویی ایرانی «اسطوخودوس» و «سنبل الطیب» در رفع بی‌خوابی موثر هستند.

بر پایه نتایج طرح تحقیقاتی «بررسی اثربخشی گیاهان دارویی ایرانی موثر بر بی‌خوابی» که توسط دکتر «علیرضا خاتونی» با همکاری «محمدرضا صادق‌پور» در معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه انجام شد، نتایج فراتحلیل این مطالعه مرور سیستماتیک و متاآنالیز نشان داد که رایحه اسطوخودوس و سنبل الطیب در کیفیت خواب اثر معنی‌داری دارد.

دکتر علیرضا خاتونی در این ارتباط گفت: خواب یک عملکرد طبیعی بدن است که نقش مهمی را در حفظ سلامت روانی و جسمی افراد بر عهده دارد. هرگونه اختلال در خواب طبیعی می‌تواند سلامتی فرد را به مخاطره بیاندازد.

وی اظهار داشت: شایع‌ترین اختلال خواب بی‌خوابی است که با سه ویژگی شکایت ذهنی از ناتوانی در به خواب رفتن، ناتوانی در حفظ خواب و نداشتن خواب نیرو بخش مشخص می‌شود.

او تصریح کرد: استفاده از گیاهان دارویی می‌تواند به عنوان یک روش مؤثر و مقرون به صرفه برای بهبود کیفیت خواب، قابل توصیه باشد.

به گزارش ایرنا؛ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه در سال ۱۳۴۷ با مدرسه عالی پرستاری کار خود را آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۵۴ با تبدیل شدن به دانشکده پزشکی به خدمت رسانی به مردم خطه غرب کشور همت گماشت.

دانشکده پزشکی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در سال ۱۳۶۴ با تبدیل شدن به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه قوام بیشتری گرفت و علاوه بر امر درمان و آموزش به پژوهش، نوآوری و تلاش برای پیشرفت علوم پزشکی و پیراپزشکی پرداخت.

این دانشگاه هم اکنون دارای هشت معاونت، هشت دانشکده، هفت مرکز آموزشی درمانی در شهرستان کرمانشاه، ۱۷ بیمارستان و ۱۴ شبکه بهداشت و درمان در شهرستان‌ها است.

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هشت دانشکده دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و مامایی، بهداشت، تغذیه، پیراپزشکی و دانشکده پرستاری سنقروکلیایی دارد.

۸۵ رشته تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مقاطع مختلف دایر است که از این تعداد ۱۴ رشته در مقطع PHD (دکترای تخصصی) است و ۲۰ رشته در دستیاری تخصصی، سه رشته دکترای عمومی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی)، ۲۵ رشته کارشناسی ارشد، ۲۲ رشته کارشناسی و ۲ رشته کاردانی است.

این دانشگاه همچنین ۴۵۳ عضو هیأت علمی دارد.

۱۱۶ دانشجوی خارجی نیز در رشته‌های دکترای عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

براساس آمارها سالانه بیش از ۸۰۰ مقاله در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تولید و منتشر می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها