۱۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۴۴
کد خبرنگار: 1224
کد خبر: 84031098
۰ نفر

برچسب‌ها

۶ اثر تاریخی شیروان نیاز به مرمت دارد

بجنورد-ا یرنا- سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیروان گفت: اینک ۶ اثر تاریخی این شهرستان مربوط به دوره های مختلف از جمله غارهای دستکند «هنامه» نیاز به مرمت دارد.

میثم زارع روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این آثار تاریخی شامل مرمت غارهای هنامه، قلعه تیموری، ارگ دوین، ارگ نادری، خانه هاشمی و خانه پرهیزکار در بخش مرکزی و شهر زیارت است.

وی با بیان اینکه هنوز اعتبارات مرمت آثار تاریخی شهرستان مشخص نشده است گفت: براساس نظر کارشناسان برای مرمت آثار تاریخی مزبور، ۲ میلیارد ریال اعتبار لازم است.

زارع با اشاره به اینکه سال گذشته سه میلیارد اعتبار برای مرمت بناهای تایخی این شهرستان تخصیص یافت افزود: اینک مرمت حمام خزینه پیرشهید واقع در بخش مرکزی شهرستان آغاز شده که روند اجرایی خوبی دارد و تا ۴۰ روز آینده به اتمام خواهد رسید.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیروان گفت: برای این اثر تاریخی ۲.۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی تخصیص داده شده که محوطه سازی آن را دهیاری روستا قصد دارد انجام دهد.

زارع با اشاره به اهمیت و حفاظت آثار تاریخی شهرستان افزود: هر سال تمام آثاری که مرمت می شوند به صورت کاربری در اختیار دهیاران قرار می دهیم تا تخریب نشوند و قصد داریم در محل چهارتاقی تیموری واقع در امام زاده حمزه رضا(ع) شیروان مکانی برای فروش فعالیت های فرهنگی انجام شود و کاربری فرهنگی داشته باشد.

وی گفت: چنانچه کسی برای کاربری فرهنگی در این‌گونه مکان های تاریخی اقدام کند برای حفاظت از این آثار ارزشمند، از آن استقبال خواهیم کرد و اجاره بامیزان محدودی انجام می شود.

در چهار دهه گذشته، ۶۵  اثر تاریخی این شهرستان خراسان شمالی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =