چهارهزار فرصت شغلی با اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی در کرمان ایجاد شد

کرمان - ایرنا - رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به این مطلب که بسیاری از پروژه های اقتصاد مقاومتی استان کرمان از پروژه های پیشران هستند و نزدیک به ۳۰ هزار شغل را ایجاد می کنند، گفت: از این تعداد ۱۴ هزار فرصت شغلی در سال جاری ایجاد خواهد شد که تاکنون نیز چهارهزار فرصت شغلی ایجاد شده است.

به گزارش ایرنا، جعفر رودری روز دوشنبه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان با حضور وزیر نیرو افزود: ۵۹۲ پروژه در ستاد استانی اقتصاد مقاومتی در استان کرمان مصوب شده که از این تعداد ۲۴ پروژه در حوزه جهش تولید بوده که  به منظور اجرای آنها تفاهم نامه ای بین استاندار کرمان و رئیس سازمان برنامه و بودجه منعقد شده است.

وی ادامه داد: برای اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی استان کرمان به لحاظ وضعیت سرمایه گذاری ۴۰ هزار میلیارد تومان  منابع ارزی نیاز داشته اند و در حوزه تامین ارزی این پروژه ها باید اقدامات لازم در سطح کشوری دنبال شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه در مجموع چهار میلیارد دلار برای اتمام پروژه های ملی استان کرمان نیاز است که در شرایط کنونی تامین تمام آن در سال جاری  مورد انتظار نیست، گفت:  در این رابطه در حوزه جهش تولید تامین ۶۵۰ میلیون دلار برای پروژه پتروشیمی بافت و تامین ۱۵۰ میلیون دلار نیز برای احداث پالایشگاه پلاسمای خون مورد تاکید قرار دارد زیرا در راستای طرح های جهش تولید و تیپا هستند.

رودری بیان کرد: در مجموع ۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان  و ۷۶۵ میلیون دلار برای طرح های جهش تولید و نیپا در سال جاری در استان کرمان هزینه خواهد شد.

وی با اشاره به این مطلب که استان کرمان یکی از استان های پرجمعیت کشور است و چهار درصد جمعیت کشور در این استان حضور دارند، گفت: سهم جمعیت روستایی در این استان ۱۵ درصد از میانگین  کشوری بالاتر و سهم جمعیت شهری از میانگین کشوری کمتر است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان اظهارداشت: اقتصاد استان کرمان بیشتر به حوزه های کشاورزی  و منابع طبیعی بستگی دارد، اما ظرفیت های زیادی در گردشگری و معدن نیز در این استان وجود دارد که ظرفیت های این بخش ها خالی مانده است.

رودری  با بیان این مطلب که در حوزه صنایع کوچک و متوسط خلاء هایی در این استان وجود دارد، گفت:  تولید ناخالص داخلی استان ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است و این استان ۳.۴  درصد از  GDP کشور را به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: اندازه اقتصاد استان در تولید ناخالص داخلی و نرخ مشارکت اقتصادی براساس بهار سال جاری ۳۹.۱ و متوسط کشور ۴۱ درصد است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان از نظر نرخ بیکاری وضیت بهتری نسبت به وضعیت کشوری داشته است، عنوان کرد: نرخ تورم استان کرمان در بلندمدت یک تا دو درصد از متوسط کشوری پایین تر است.

در سفر وزیر نیرو به استان کرمان، عملیات آبگیری سد قدرونی با حجم مخزن ۴۴ میلیون مترمکعب و با اعتباری بالغ بر ۹۷ میلیارد تومان آغاز شد.

مساحت حوزه آبخیز سد قدرونی ۴۴۱ کیلومتر مربع است و مطالعات این سد در سال های ۷۴ و ۷۵ انجام و عملیات اجرایی آن سال ۸۷ آغاز شده است.

هدف اجرای این پروژه جلوگیری از سیلاب های مخرب دو رودخانه هتکن و قدرونیه و تامین آب شهر راور است.

همچنین همزمان با سفر وزیر نیرو به استان کرمان و در هفته نوزدهم پویش هر هفته _ الف _ ب _ ایران علاوه بر سد قدردونی، پست ۴۰۰/۱۳۲ کیلوولت جیرفت، پست ۴۰۰/۱۳۲ کیلوولت کهنوج و چهار پروژه فوق توزیع و خط انتقال نیروی برق با جمع سرمایه گذاری ۵۰۷ میلیارد تومان افتتاح شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =