از تفاهم‌نامه موسسه اکو و فرهنگسرای نیاوران تا «راویان حماسه»

تهران- ایرنا- حوزه فرهنگ و هنر از جمله تئاتر طی هفته جاری مانند دیگر شاخه‌ها با اتفاقات متعدد روبرو بود که از مهمترین اخبار آن می‌توان به امضای تفاهم‌نامه موسسه فرهنگی اکو و فرهنگسرای نیاوران تا تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره رادیویی «راویان حماسه» ویژه چهلمین سال دفاع مقدس با همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس اشاره کرد.

هر چند یکی، دو ماه اخیر با افزایش آمار شیوع کرونا در کشور و افزوده شدن به استان‌ها و شهرستان‌های در معرض خطر این ویروس، التهاب فعالان فرهنگ و هنر به دلیل صدور دستور تعطیلی مجدد فعالیت‌های این حوزه کمی بالا گرفت؛ دولتمردان ضمن رد این شایعه بر لزوم بیشتر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و اجرایی بر تلاش و تعامل جامعه هنری و مردم برای باز نگه‌داشتن فعالیت‌های این حوزه تاکید داشتند.

در کنار این امر حوزه هنرهای نمایشی نیز خالی از اتفاق نبود و از مهمترین آنها می توان به اختصاص بخشی به نام امضای تفاهم‌نامه موسسه فرهنگی اکو و فرهنگسرای نیاوران تا تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره رادیویی «راویان حماسه» ویژه چهلمین سال دفاع مقدس با همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، اعلام اسامی اعضای هیئت انتخاب آثار جشنواره تئاتر صاحبدلان، آغزا اجرای عمومی نمایش «بیداری» در تئاترشهر، میزبانی دیوار چهارم از «حقایقی درباره یک ماهی مرده»، اعلام برنامه‌های تئاتر مستقل تهران، اعلام تاریخ آغاز اجرای نمایش  «در انتظار گودو» و رویدادهای دیگر اشاره کرد.

اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در بازه زمانی ۱۳ تا ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۹ مرور کنید.

امضای تفاهم‌نامه میان موسسه اکو و فرهنگسرای نیاوران

مدیران موسسه فرهنگی «اکو» و بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران به منظور تسهیل، تقویت و گسترش تعاملات فرهنگی و هنری منطقه در حوزه فرهنگ و تمدن تفاهم نامه همکاری امضای کردند.

این مراسم با حضور سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو، عبادرضا اسلامی کولایی مشاور معاون وزیر و رییس فرهنگسرای نیاوران و حسن دولت آبادی نویسنده و کارگردان هنرهای نمایشی در موسسه فرهنگی اکو برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سرور بختی در صحبت‌هایی با اشاره به نقش موثر مراکز مهم فرهنگی هنری کشورهای اکو در همراهی این موسسه در برگزاری برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی و هنری اظهار کرد: بسیار خوشحالم که اولین تفاهم نامه همکاری در زمان حضورم در موسسه اکو با فرهنگسرای نیاوران منعقد شد. فعالیت‌های مشترک ما می‌تواند گام‌های ارزشمندی در پایدار کردن فعالیت‌های مختلف فرهنگی و هنری داشته باشد.

برگزاری وبینارها، همایش‌ها و نشست‌های مشترک فرهنگی و هنری با حضور شخصیت‌های فرهنگی و هنری، همکاری و مشارکت در برگزاری کارگاه‌های آموزشی با حضور استادها و مدرسان برجسته، برگزاری و اجرای هفته‌های فرهنگی و هنری مشترک در فرهنگسرای نیاوران و نیز در کشورهای عضو موسسه فرهنگی اکو، همکاری در اجرای فعالیت‌های مشترک فرهنگی هنری در حوزه‌های شعر و ادبیات، موسیقی، نمایش، هنرهای تجسمی، فیلم و هنرهای سنتی و دستی با استفاده از ظرفیت‌های موجود سخت افزاری و نرم افزاری به منظور معرفی اشتراکات فرهنگی کشورهای اکو از جمه موضوعات این تفاهم نامه همکاری است.

تمدید مهلت ارسال آثار جشنواره رادیویی «راویان حماسه»

امین رهبر دبیر جشنواره رادیویی «راویان حماسه» ضمن اعلام تمدید مهلت ارسال آثار جشنواره گفت: با توجه به درخواست‌های مکرر علاقه‌مندان و هنرمندان فعال به‌ ویژه هنرمندان شهرستانی در حوزه نمایش‌های رادیویی و با موافقت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، مهلت ارسال این جشنواره تا دهم مهرماه تمدید شد تا علاقه‌مندان و هنرمندان بیشتری بتوانند در این جشنواره حضور پیدا کنند.

وی درباره میزان استقبال از جشنواره عنوان کرد: تاکنون هنرمندان و علاقه‌مندان از این جشنواره که به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه غرورآفرین دفاع مقدس برگزار می‌شود استقبال شایانی به‌عمل آورده‌اند و امیدواریم تا دهم مهرماه آثاری با کیفیت بیشتر به دبیرخانه جشنواره ارسال شود.

جشنواره رادیویی «راویان حماسه» به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو در دو بخش نمایش‌های رادیویی و روایتگری، به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس برگزار خواهد شد.

هیئت انتخاب تئاتر صاحبدلان مشخص شد

دکتر یدالله وفاداری، دکتر احمد جولائی و دکتر محمد حمزه زاده از سوی کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی به عنوان هیئت انتخاب بخش صحنه‌ای دهمین دوره تئاتر صاحبدلان معرفی شدند.

کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی در ادامه برگزاری تئاترصاحبدلان در ادوار گذشته، تلاش دارد ماه صفر امسال نیز دوره دهم این رویداد تئاتر دینی را  در تهران و بیش از ۱۵ استان کشور در بخش صحنه ای و خیابانی و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار ‌کند.

همزمان با آغاز ماه محرم و روزهای سوگواری امام حسین‌(ع) و یاران باوفای ایشان، کانون تئاتر دینی برنامه‌های اجرایی خود را در قالب «تئاتر صاحبدلان در سال ۱۳۹۹» اعلام کرده بود که اجرای تعزیه در پهنه رودکی و محوطه تئاتر شهر برگزار شد.

اجرای ۱۰ نمایش صحنه‌ای در استان‌ها در قالب اجراهای عمومی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضبط حرفه‌ای و پخش از درگاه سایت «ایران‌تئاتر». اجرای نمایش‌های خیابانی با مضامین دینی و دفاع‌ مقدسی در تهران و دیگر استان‌ها.  اجرای تعزیه در فضای باز تئاترشهر به مدت ۱۰ شب در ایام صفر و اربعین حسینی. اجرای نمایش «نجوای عزازیل» در تالار فرهنگسرای اندیشه. اجرای نمایش فضای باز در محوطه تئاترشهر به مدت ۱۵ شب. اهدای جوایز مسابقه نمایشنامه‌نویسی «تئاتر صاحبدلان» که در سال ۹۸ برگزار شده بود از دیگر برنامه های این کانون در سال جاری است.

«بیداری» مجموعه تئاتر شهر آغاز شد

اجرای نمایش «بیداری» از محصولات گروه سینما تئاتر «آیین» به نویسندگی ژولیان گارنر و کارگردانی داود دانشور از روز شانزدهم شهریور در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر آغاز شد.

این اثر نمایشی در حالی به صحنه رفت که گروه اجرایی در بروشور نمایش «بیداری» از زنده یاد قدرت‌الله صالحی عضو فقید گروه سینما تئاتر «آیین» نیز یادی کرده‌اند. این بازیگر پیشکسوت تئاتر کشورمان فروردین ماه سال جاری دار فانی را وداع گفت.

نمایش «بیداری» روایت یک معلول ذهنی به نام یوهان است. او در اثر جرمی که مرتکب شده در زندانی تحت مراقبت قرار می‌گیرد. بعد از مدتی سرزندانبان او را به یکی از روستاهای اطراف شهر منتقل می‌کند تا به زندگی طبیعی بازگردد اما آشنایی معلول ذهنی در روستا با یک زن اتفاقاتی را رقم می‌زند که پس از چند ماه موجب شگفتی می‌شود.

در نمایش «بیداری» رضا امامی در نقش یوهان، افشین زارعی در نقش ایورسن، فرزانه نشاط خواه در نقش اگنس و گیلدا حمیدی در نقش آنا به عنوان بازیگر حضور دارند.

نمایش «بیداری» هر روز غیر از شنبه‌ها ساعت ۱۹:۳۰ با مدت زمان ۶۰ دقیقه و قیمت بلیت ۳۰ هزار تومان در تالار قشقایی تئاتر شهر به صحنه می‌رود.

میزبانی دیوار چهارم از «حقایقی درباره یک ماهی مرده»

«حقایقی درباره یک ماهی مرده» عنوان نمایشی است که اجرایش از ۱۳ شهریور در مجموعه تئاتر دیوار چهارم آغاز شده است و تا ۱۳ مهر هر شب ساعت ۲۱:۳۰ به صحنه می رود.

داستان نمایش «حقایقی درباره یک ماهی مرده» پیرامون تعریف یک کلمه، ما بین تولد و مرگ است که آن را ورود و خروج ماهی یا (زندگی) می نامیم.

محمد چرمشیر نمایشنامه‌نویس این اثر، ‌کار کارگردانی بر عهده علی روان‌بُد و مرجان پورمحمودی، امیر شریعت، ابوالفضل سلحشور، میترا مسائلی و سجاد افشاریان به عنوان بازیگر در این اثر نمایشی حضور دارند.

برنامه‌های تئاتر مستقل تهران اعلام شد

«تئاتر مستقل تهران» این روزها مجموعه‌ای از فعالیت‌های فرهنگی - هنری شامل برگزاری نشست‌های هفتگیِ «اسطوره‌خوانی»، «تاریخ شفاهی تئاتر ایران»، اکران «فیلم‌تئاتر» و میزبانی از گروه‌های تئاتری برگزیده استانی را در برنامه دارد.

دو نمایش «نوشت سر» به نویسندگی و کارگردانی محمدنیما مظاهری و «سِون سی» نوشته علی دلپیشه به کارگردانی مجتبی راوش در تئاتر مستقل تهران روی صحنه رفته‌اند.

«نوشت سر» ماجرای زوجی را روایت می‌کند که در روزی خاص قصد دارند به یک سفر مهم بروند، درست در همان روز مشکلی برای مرد پیش می‌آید و این زوج حالا چهار ساعت فرصت دارند مشکل را حل کنند. این نمایش هر روز ساعت ۱۸ میزبان علاقه‌مندان هنرهای نمایشی است.

«سِوِن سی» یکی دیگر از آثار روی صحنه در این مجموعه فرهنگی- هنری نیز با استفاده از ظرفیت‌های موجود در مکتب سوررئالیسم، ماجرای خانواده‌ای در دوران معاصر را روایت می‌کند.

در خلاصه داستان نمایش آمده است: «وسایل را بار زده‌اند، خانه خالی است و ماشین آماده حرکت است ولی یک چیز در این بین درست نیست ...»

علی دلپیشه، فائزه یوسفی، حامد شریف‌پور، خالق استواری و امید دانشوران در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

نمایش «سِوِن سی» تا بیست و هشتم شهریور ماه هر شب ساعت ۲۱ میزبان علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی است.

علاوه بر اجرای آثار نمایشی، برپایی مجموعه‌ نشست‌های رایگان مرتبط با زمینه هنرهای نمایشی نیز در دستور کار تئاتر مستقل تهران قرار دارد که طی آن صدرالدین زاهد بازیگر، کارگردان و از اعضای شناخته شده «کارگاه نمایش»، جمعه‌ها در کافه بام تئاتر مستقل میزبان نشست «تاریخ شفاهی تئاتر ایران» است. زاهد در این مجموعه‌ نشست‌ها که با همراهی هنرجویان و علاقه‌مندان برپا می‌شود، از تجربه‌های حرفه‌ای خود در تئاتر دهه‌های چهل و پنجاه شمسی می‌گوید.

کافه بام تئاتر مستقل همچنین، هر هفته شنبه‌ها از جلسه‌های «اسطوره‌خوانی» با حضور سیاوش پاکراه، نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر میزبانی می‌کند. این سلسله نشست‌ها که تا کنون با استقبال همراه بوده، ساعت ۲۱ روز یاد شده برگزار می‌شود.

شروع اجرای «در انتظار گودو» از ۲۰ شهریور

«در انتظار گودو» که برداشتی آزاد امیررضا کوهستانی در مقام کارگردان از نمایشنامه ساموئل بکت است، با حضور لیلی رشیدی، الهام کردا، مهین صدری، مونا احمدی و خزر معصومی از ساعت ۲۰ روز پنجشنبه ۲۰ شهریور، اجرای عمومی خود را در فضای باز پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتاب (مجموعه دکر پارس) آغاز می کند.

پیش فروش بلیت های ۵ روز نخست اجرای این اثر نمایشی در سامانه آرت سیت به نشانی اینترنتی artseat.ir آغاز شده است.

لازم به ذکر است جایگاه تماشاگران نمایش «در انتظار گودو» با توجه به رعایت فاصله گذاری اجتماعی در شرایط کرونایی طراحی شده و تماشاگران باید در طول اجرا از ماسک استفاده کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =