۱۷ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۴۰
کد خبرنگار: 984
کد خبر: 84030460
۰ نفر

برچسب‌ها

سیب زمینی‌کاران اردبیل در برداشت محصول عجله نکنند

اردبیل - ایرنا- معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل به کشاورزان سیب زمینی کار توصیه کرد که در برداشت محصول خود عجله نکنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، احمد شهریار روز دوشنبه گفت: بهترین زمان برداشت محصول سیب زمینی جهت نگهداری در انبار بعد از خشکیدگی کامل شاخ و برگ آن و در حالتی است که پوست­‌بندی آن کامل شده و به­ راحتی پوست آن با فشار دست کنده نشود.

وی بیان کرد: کشاورزان در هنگام جمع‌آوری و انتقال محصول مراقب زخمی کردن غده‌ها بوده و  غده‌های بیمار و آفت زده همراه محصول کیسه گیری نشوند  و تنها محصول سالم به انبار منتقل گردد.

او با بیان اینکه  نفوذ آب و سرما موجب خرابی غده‌های انبار شده خواهد گردید، اظهار کرد: قبل از انتقال محصول سیب زمینی به انبار نسبت به تعمیر سقف، دیوارها و پنجره‌ها و ضد عفونی کردن انبار  با سموم توصیه شده اقدام لازم صورت گیرد.

به گفته شهریار،  پنجره‌های انبارها می‌بایست مجهز به توری مناسب و سیستم تهویه هوا باشند و از انبار کردن غده‌های آلوده به انواع بیماریها و آفات در کنار غده های سالم خودداری گردد.

وی همچنین به کشاورزان توصیه کرد که غده‌های انبار شده را طوری بچینید که تهویه کافی داشته باشند و از چیدن کیسه‌ها به صورت متراکم و فشرده خودداری نمائید، همچنین جهت جلوگیری از نفوذ پروانه­‌های بید سیب زمینی به داخل کیسه­‌ها حتما، روی آنها را با موادی نظیر کاه و کلش و غیره بپوشانیدو جهت جلوگیری از گرم شدن توده انبار شده در اثر تنفس غده‌ها تهویه مناسب  انبار از طریق نصب سیستم هواکش در پنجره‌ها انجام گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =