استفاده از متخصصان در پژوهش و آموزش عالی قرآنی ضروری است

تهران- ایرنا -وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: استفاده از نیروها و مبلغان متخصص در زمینه توسعه فرهنگ قرآنی مبتنی بر تحقیقات و آموزش‌ ضروری است خوشبختانه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ظرفیت مناسبی برای تربیت چنین نیروهایی دارند.

به گزارش روز دوشنبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، منصور غلامی در بیست و هشتمین نشست کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی که به صورت حضوری و مجازی (از طریق  ویدئو کنفرانس) برگزار شد با بیان اینکه بحث پژوهش و آموزش عالی قرآنی به وزارت علوم واگذار شده است، اظهار داشت: مسیر انجام فعالیت در این زمینه باید هماهنگ با سند توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی باشد.

وی در این نشست که در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم شکل گرفت افزود: توجه به حرکت در چارچوب و قالب سند راهبردی، کمک می‌کند که با توجه به مسیرهای مختلف که افراد علاقه‌مند و صاحب‌نظر پی می‌گیرند، به سمت هماهنگی و مسیر مشترک گرایش پیدا کنیم و از پراکنده کاری جلوگیری می‌شود.
غلامی گفت: در راستای ارتقای کیفیت حاکمیت فرهنگ قرآنی در کشور، به ویژه در مبحث آموزش و پژوهش قرآنی لازم است که این رویه با بهترین حالت ممکن انجام شود، البته در کنار آن باید به آسیب‌شناسی و انجام کارهای تخصصی در این زمینه و همچنین انطباق این روش‌ها با موارد و یافته‌های جدید پرداخته شود.
وزیر علوم با اشاره به عملکرد سه گانه این کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در بخش‌های آموزش، پژوهش و حوزه بین‌الملل گفت: در حوزه بین‌الملل لازم است کار ویژه‌ای در جهت معرفی بهتر جمهوری اسلامی ایران در خصوص فعالیت در مباحث قرآنی به عنوان مرکزیت شیعه در جهان صورت گیرد.
وی با اشاره به حساسیت دانشگاه‌های جهان نسبت به فعالیت علمی و فرهنگی در کشورمان و رصد این فعالیت‌ها اظهار داشت: به عنوان مثال در جشنواره دانشجویی حرکت که اخیراً به صورت مجازی برگزار شد، ۳۰ هزارنفر دانشجوی غیر ایرانی از ۱۲۷ کشور جهان در این جشنواره شرکت کرده بودند.
غلامی با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی بیشتر و قرار دادن این نوع برنامه‌ها در معرض دید همگان به خصوص در فضای مجازی گفت: در خصوص فعالیت‌های حوزه بین‌الملل قرآنی، لازم است که با دست پر و توانمندی‌های لازم و کافی، داشته‌ها و دستاوردهایمان را به بهترین نحو منتشر کنیم تا بیشتر مورد توجه قرار گیرند و در این راستا با توجه به فضا و تبلیغات مسموم و نادرستی که در ارتباط با شیعه در جهان صورت می‌گیرد، عملکرد بخش بین‌الملل این کمیسیون بسیار مهم است.
وزیر علوم اظهار امیدواری کرد با استفاده از ظرفیت مناسب این کمیسیون، برنامه‌ها و اهداف قرآنی و دینی به بهترین نحو ممکن عملیاتی شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =