اتمام حجت وزیر نیرو برای نهایی کردن طرح سازگاری با کم‌آبی تا پایان سال جاری

کرمان - ایرنا - وزیر نیرو  با اشاره به این مطلب که باید به شکلی اقدام کنیم که مردم بدانند قرار است تغییری در وضعیت ما ایجاد شود، گفت: در برنامه امسال وزارت نیرو ۲۰۰پروژه ساخت و سازی و ۵۰ پروژه ساز و کاری در برنامه داریم که یکی از این پروژه ها  نهایی کردن طرح سازگاری با کم آبی استانها است و هر مدیرعاملی که تا پایان سال این طرح را تصویب نکند، بار را از دوش او برمی داریم و در این زمینه تعارفی نداریم.

به گزارش ایرنا، رضا اردکانیان روز دوشنبه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان با تاکید بر این مطلب که تا پایان سال ۹۹ باید طرح سازگاری با کم آبی تمامی استان ها تصویب شود تا یک سند روشنی را به دولت بعد تحویل دهیم، گفت: مجوز تخصیص آب از دریا به استان ها را جز با تصویب کارگروه سازگاری با کم آبی نخواهیم داد.

 وی اظهارداشت: اجرای طرح تخصیص آب از دریای عمان به استان کرمان مستلزم آن است که طرح نهایی سازگاری با کم آبی استان نهایی و تصویب شود و استان کرمان یکی از استان هایی است که در این عرصه عقب است و بارها به استاندار عرض کرده ام که این کار را سرعت ببخشید.

وزیر نیرو اظهارداشت: در ۱۱ استان کشور از جمله استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان و برخی استان های دیگر طرح سازگاری با کم آبی نهایی و تصویب شده است.

اردکانیان بیان کرد: استانی که میلیاردها تومان هزینه می کند که ۱۵۰ تا ۱۷۰ مییون مترمکعب آب را شیرین و منتقل کند، نمی توان قبول کرد که چند میلیارد مترمکعب آب را برای کشاورزی صرف کند و بگوید نمی توانم به آن دست بزنم بلکه باید روشی را پیدا کرد که ضمن تامین امنیت غذایی و اشتغال بخش کشاورزی، در شرایط خشک و نیمه خشک آب کمتری درحوزه کشاورزی مصرف شود.

وی گفت: در خصوص طرح های بلند مدت تامین آب نیز فکرهای خوبی شده و ساز وکارهایی در دست انجام است و تضمین عملی و اجرایی آن این است که همپای آن دغدغه چگونگی مصرف آب در بخش کشاورزی را داشته باشیم و باید به سمتی حرکت کنیم که دستگاه های مسئول در این زمینه هدف مشترک داشته باشند و کارگروه سازگاری با کم آبی ریل گذاری برای آن است که مساله آب  مربوط به یک بخش و دستگاه نیست و اگر بخشی و دستگاهی شود باید بدانیم که به بیراهه رفته ایم.

وزیر نیرو تاکید کرد: برای حفظ حیات، اشتغال پایدار و توسعه جهت دار مسئول هستیم زیرا مدیریت آینده از ما باسوادتر ، با تجربه تر و باسوادتر دسترسی به فناوری های نوین دارد و اگر ما در این مدت که باید فکری کنیم، نکنیم باید به نسل های بعدی پاسخ دهیم.

اردکانیان تاکید کرد: هر انتقال آبی موجب آبادانی می شود و آبادانی موجب تمرکز جمعیت می شود و اگر فکری برای چگونگی مصرف نشود ، مشکل ما در سال های آینده به مراتب بیشتر از دوره کنونی خواهد شد.

منابع قابل توجهی از توانیر را در اختیار نداریم 

وی با اشاره به این مطلب که باید جلسه ای برای حل مشکلات موجود در مسیر پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ با حضور مسئولان مربوطه در سطح کشوری برگزار و موضوع بررسی شود، گفت:  بیش از ۹۰ درصد بودجه برق کشور منابع داخلی است و بودجه عمومی ندارد و به شرطی که سازمان برنامه و بودجه منابع داخلی توانیر را حبس نکند و آزاد کند، حاضر هستیم استان کرمان را در اولویت قرار دهیم زیرا در حال حاضر منابع قابل توجهی از توانیر در اختیار نیست.

وزیر نیرو با بیان این مطلب که متاسفانه ما طرح آمایش سرزمین نداریم، گفت: چند سال زمان باید به دلیل نداشتن این سند برنامه مشخصی برای تداوم کارها نباشد و مردم نیز متحیر باشند، چون طرح آمایش سرزمین نداریم.

اردکانیان ضمن قدردانی از تلاش های انجام شده در راستای اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی استان کرمان، خاطرنشان کرد: برای تامین کسری آب مربوط به نواحی شهرک صنعتی مشکلی وجود ندارد و باید در سطح استان پیگیری شود.

مسایل آبی کرمان مربوط به وزارت نیرور ا حل می کنیم 

وی در ادامه سخنان خود گفت: در قضیه آب و برق که مربوط به وزاررت نیرو است سعی می کنیم استان کرمان مشکل نداشته باشد و مسائل را به موضوعات فوری و نیازهای کوتاه مدت تقسیم و اجرایی می کنیم.

در سفر وزیر نیرو به استان کرمان، عملیات آبگیری سد قدرونی با حجم مخزن ۴۴ میلیون مترمکعب و با اعتباری بالغ بر ۹۷ میلیارد تومان آغاز شد.

مساحت حوزه آبخیز سد قدرونی ۴۴۱ کیلومتر مربع است و مطالعات این سد در سال های ۷۴ و ۷۵ انجام و عملیات اجرایی آن سال ۸۷ آغاز شده است.

هدف اجرای این پروژه جلوگیری از سیلاب های مخرب دو رودخانه هتکن و قدرونیه و تامین آب شهر راور است.

همچنین همزمان با سفر وزیر نیرو به استان کرمان و در هفته نوزدهم پویش هر هفته _ الف _ ب _ ایران علاوه بر سد قدردونی، پست ۴۰۰/۱۳۲ کیلوولت جیرفت، پست ۴۰۰/۱۳۲ کیلوولت کهنوج و چهار پروژه فوق توزیع و خط انتقال نیروی برق با جمع سرمایه گذاری ۵۰۷ میلیارد تومان افتتاح شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =