ملاقلی‌پور؛ فیلمسازی خودآموخته که خود را تکرار نکرد

تهران- ایرنا- رسول ملاقلی‌پور به مفاهیم سینمای انقلاب و وضوع انسان، انسانی که حوادثی همچون انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را پشت سر گذاشته بُعد داد و آنها را در آثارش متجلی کرد. او فیلمسازی خودآموخته بود اما بر خلاف دیگر هنرمندانی از این دست، خود را تکرار نکرد.

امروز دوشنبه هفدهم شهریور مصادف است با شصت و پنجمین سالروز تولد زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور، یکی از چهره‌های شاخص و تاثیرگذار سینمای دفاع مقدس.

رسول ملاقلی‌پور فیلم به فیلم پیش آمد و در تکنیک و روایت به پختگی و کمال رسید. او سینماگری بود که با بلمی به سوی ساحل نشان داد آدم‌های جنگ را می‌شناسد، قهرمانش ایرانی بود و برخلاف بعضی فیلمسازان برای موفقیت به سمت الگوهای غربی نرفته بود. 

فیلم‌های دوره اول فیلمسازی ملاقلی‌پور با تمام خام دستی‌هایشان، انعکاس صادقانه درک و دریافت او از جنگ بودند. در حیطه‌ای بی‌الگو و بدون پشتوانه فیلم ساخت. 

در این سال‌های فقدان ملاقلی پور، سینمای جنگ به لحاظ امکانات (چیزی که او به سختی به دستش می‌آورد) و تکنیک (که تسلط چشمگیری بر آن داشت و خوب می‌دانست چگونه خاکریزی که زیر آتش دشمن است را به تصویر بکشد و شب عملیات را جوری دکوپاژ کند که تماشاگر خود را در میانه آتش و خون ببیند) پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته و حتی نگاه ملاقلی پور به جنگ در این سال‌ها به فیلم‌های دیگر تسری یافته است. آنچه غایب است امضای شخصی است و فردیتی که فیلم‌های رسول ملاقلی‌پور را با تمام تفاوت هایشان به یکدیگر پیوند می‌داد. 

اما امروز به مناسبت تولد این هنرمند فقید پوستر جایزه «نشان رسول» که در حاشیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «مقاومت» برگزار می‌شود، رونمایی شد.

پرویز فارسیجانی دبیر جایزه «نشان رسول» در این باره گفت: «نشان رسول» ادای احترام به سینماگری است که خلاقیت، جسارت و نوآوری از ویژگی‌های کارنامه اوست. در آیین افتتاحیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «مقاومت» که سی و یکم شهریور برگزار می‌شود، این نشان به یک سینماگر اهدا خواهد شد. امروز و در سالروز تولد این کارگردان پوستر «نشان رسول» رونمایی شد، طراح این پوستر محمدرضا رسولی است.

وی ادامه داد: امیدوارم «نشان رسول» به یک رویداد و جایزه تاثیرگذار در سینمای ایران تبدیل شود، جایزه‌ای که به سینماگران جوان و نوجوان در حوزه سینمای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی انگیزه حرکت بدهد.

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «مقاومت» در ۲ زمان ۳۱ شهریور تا ۶ مهر همزمان با هفته دفاع مقدس در بخش‌های «مدافعان سلامت»، «جشنواره جشنواره‌ها» و انتخاب استانیِ بخش «فیلمسازان بسیجی» و «نشان رسول» و یکم تا هفتم آذر همزمان با هفته بسیج در بخش‌های «سینمای ایران و جهان»، «سیدالشهدای مقاومت»، «روایت قلم»، «نقد و پژوهش تحلیل» و انتخاب برگزیدگان ملی «فیلمسازان بسیجی» به دبیری مهدی عظیمی‌میرآبادی به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =