اهمیت به امنیت غذایی در جامعه اساسی است

خرم‌آباد - ایرنا - نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: امنیت غذایی در جامعه بسیار مهم و اساسی است و اعتبارات خرد رابطه و پیوند تنگاتنگی با امنیت غذایی دارد.

آیت الله احمد مبلغی روز دوشنبه در نشست هیات اندیشه‌ورز کشاورزی لرستان اظهار داشت: تامین اعتبارات خرد یک مقوله مهم و منتهی به منفعت اجتماعی و آورده هایی مهم برای جامعه و تامین غذایی است، بنابراین باید از نگاه به تامین این اعتبارات صرفا به عنوان یک مقوله معیشتی برای کشاورزان فراتر حرکت کرد و آن را به مثابه یک مقوله منفعت بخش به جامعه تلقی نماییم. 

وی گفت: گاهی در برخی نگاه ها و پیش فرض ها نسبت به اعتبارات خرد، دچار مشکلات اساسی هستیم و تا زمانی که این نگاه ها اصلاح نشود، نمی توانیم به اعتبارات خرد، توجه علمی، منطقی و دانشی داشته باشیم.

آیت الله مبلغی اظهار داشت: عده ای تصور می کنند اعتبارات خرد نقش کم اهمیت و غیر کارگشا دارد، در حالی که باید گفت اصطلاح خرد نباید برای ما غلط انداز باشد واقعیت این است که اعتبارات خرد به دلیل برخورداری از حجم و میزان آورده های مهم، کارکردی کلان و نقشی بسیار اساسی برای کشاورزان و جامعه در بر دارد. 

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: فرایند تامین مالی خرد باید از مکانیزم های ساده ساز و سرعت بخش برخوردار باشد.

آیت الله مبلغی همچنین ایجاد سازوکارهای نظارتی بر وضعیت های خرد در فرایند کشاورزی در سه مرحله پیشاتولید، تولید و پساتولید را مورد تاکید قرار داد و گفت: دولت باید از این حیث بر وضعیت کشاروزی نظارت داشته باشد و مشکلات و خلاء های موجود در این زمینه را رصد و برای رفع آنها تدابیر و اقدامات لازم را اتخاذ کند.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بازتعریف و بازسازی سه نهاد قرض الحسنه، خیریه و تعاونی را در زمینه تامین مالی خرد را مهم و ضروری و فوری دانست و ادامه داد: این سه نهاد هر کدام قابلیت های بزرگی دارد که اگر آن را با تامین منابع خرد گره بزنیم، و بر این اساس آنها را بازسازی و باز تعریف کنیم مشکلات زیادی برطرف خواهد شد. 

آیت الله مبلغی همچنین سیاست تامین اعتبارات خرد برای کشاورزان خرده مالک را نیز ضروری دانست و گفت: در کشور ما باید سیاست تامین اعتبارات خرد برای کشاورزان خرده مالک برجسته و از حالت کج دار و مریز خارج و به عنوان یک مقوله فعال، شفاف و اعلام شده، پا به میدان گذارد و حالت تثبیت به خود بگیرد.

وی با اشاره به اینکه تامین مالی خرد باید همراه با آموزش و فرهنگ سازی های لازم باشد، افزود: فرآیند تامین مالی خرد منهای آموزش و فرهنگ سازی، فرآیندی ناقص الخلقه خواهد بود.

آیت الله مبلغی همچنین تشکیل هیات اندیشه ورز کشاورزی را بسیار مهم دانست و گفت: نگاه های برآمده از دانش، اندیشه و تجربه وقتی در کنار هم قرار گیرند می توانند خروجی ها و پیشنهادات مفید، کارساز و کاربردی را ارائه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =