روستای مِند گناباد به عنوان روستای صنایع‌دستی ثبت ملی شد

مشهد- ایرنا- معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: ثبت ملی روستای مِند در شهرستان گناباد به عنوان روستای ملی صنایع ‌دستی در رشته سفالگری از سوی شورای ملی ثبت قطعی شد.

محمد مطیع روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ثبت ملی این روستا با هدف حمایت از صنعت سفالگری و با هدف شناخته شدن و حمایت بیشتر از هنرمندان این روستا انجام شده است.

وی ادامه داد: ثبت ملی این روستا نه تنها موجب حمایت از اشتغال هنرمندان سفالگر آن ‌بلکه زمینه‌ای برای جذب گردشگران و ایجاد و برگزاری مراکز آموزش هنرسفالگری شود.

تا کنون روستای بسک در استان خراسان رضوی به عنوان روستای ملی ابریشم‌کشی در کشور ثبت ملی شده است. همچنین تاکنون دو شهر فیروزه و بایگ خراسان رضوی نیز به عنوان شهرهای ملی صنایع‌ دستی ثبت شده‌اند.

سفال "مند" از پنج هزار سال قبل در روستایی با همین نام در شهرستان گناباد استان خراسان رضوی تولید می‌شود و از نظر نوع مواد تشکیل دهنده به دو گروه جسمی و چینی تقسیم می شود. مهم‌ترین مشخصه سفال مند عناصر تزئینی برگرفته از طبیعت و در چهار گروه انسانی، حیوانی، گیاهی و هندسی است. نقش ماهی که زینت بخش اکثر سفالهای مند گناباد است جایگاه والایی در روایات اسطوره‌ای دارد.

نقوش دیگر زینت بخش سفال مند که هر یک به مقتضای حضور آن در قلمرو اسطوره و فرهنگ کهن ایران قابل تعبیر و تفسیر است عبارتند از خورشید، پرنده، پروانه، بته جقه، گل و مرغ، گل و پروانه، گل و برگ، گل کدو، کتیبه، ابر و گل، گنجی، اسلیمی، گل گرد و خونه‌کشی.

شهرستان گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =