تلاوت و تفسیر قرآن باید با یکدیگر گره بخورد

قزوین - ایرنا - رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: تلاوت و تفسیر قرآن باید با یکدیگر گره بخورد تا شاهد بسط و ترویج فرهنگ قرآنی در کشور اسلامی خود باشیم.

مهدی قره شیخلو بعدازظهر دوشنبه در نشست تخصصی فعالان قرآنی قزوین که در حاشیه چهل و سومین دوره مسابقات استانی قرآن برگزار شد،افزود: ضروری است که قاریان قران اهل مفاهیم نیز باشند چرا که فرق زیادی بین قاری قرانی که معنا و مفاهیم را می داند و کسی که آنها را نمی داند، وجود دارد.

این مسوول با اشاره به نقش تفسیر قران در تقویت و گسترش جامعه قرانی، خاطرنشان کرد: مردم و علاقه مندان به قران باید در کنار تلاوت خوب، تفسیر خوب نیز بشنوند و این ۲ لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

قره شیخلو با بیان اینکه فرهنگ انس با قران در کشور ما چندان رضایت بخش نیست،افزود: این فرهنگ که در امور جاری و روزانه خود از قران بهره بجوییم هنوز در بین ما حتی میان قاریان آنچنان که باید و شایسته، جا نیافتاده است.

وی اظهار داشت: قران در بین صدها کار روزانه ما تعریف نشده و هنوز مهجور است و بسیاری از مردم وقتی صدای قران از نزدیک آنها به گوششان می خورد فکر می کنند یک نفر فوت کرده است و صدای قران به مجالس ختم و ترحیم و مناسبت های ماه رمضان محدود شده و مثلا اگر در یک مراسم عروسی قران خوانده شود متعجب می شوند که چنین وضعیتی نشان می دهد جای کار زیادی برای توسعه و تعمیق فرهنگ قرانی در جامعه خود داریم.

قره شیلخو از آموزش و ترویج و تبلیغ به عنوان ۲ ماموریت سازمان اوقاف و امور خیریه در حوزه قران یاد کرد و گفت: با وجود مشکلاتی که بر سر راه پیشبرد و توسعه فرهنگ قرانی از جمله موازی کاری دستگاه ها و عدم اهتمام جدی در حوزه قانون گذاری برای رفع مشکلات این حوزه وجود دارد، مصصم هستیم تا برای توسعه فرهنگ قرانی در کشور برنامه های خود را با قوت و جدیت پیش ببریم.

این مسوول با تاکید بر بازنگری در حوزه آموزش های قرانی و  با بیان اینکه در حوزه آموزش قران آموزش های تخصصی و حرفه ای را دنبال می کنیم و بنا نداریم به حوزه آموزش روخوانی و روان خوانی بپردازیم،افزود: قاری و حافظ پروری در سطح حرفه ای و سرمایه گذاری در این بخش را که مورد غفلت واقع شده را با جدیت دنبال می کنیم.

این مسوول حوزه قرانی خاطرنشان کرد: در حوزه آموزش قصد آمارسازی نداریم بلکه کیفیت و نتیجه کار برای ما مهم است.

وی اضافه کرد: یکی از مشکلات مهم در حوزه آموزش قران این است که هر نهاد و دستگاه و موسسه در این خصوص راه خودش را می رود و فاقد یک سیستم یکپارچه و واحد هستیم.

قره شیخلو با بیان اینکه تاکنون بیشتر توجه ما به مسایل کمی همچون برگزاری مسابقات قران بوده و به شیوه های مناسب آموزشی توجه لازم را نداشته ایم،افزود: ساماندهی آموزش های قرانی و یکپارچه سازی آنها و ساماندهی مسابقات قرانی یک ضرورت است و آنرا در برنامه های خود قرار داده ایم و این مسایل را در گام نخست، در مسابقات قرانی امسال لحاظ کرده ایم.

وی با بیان اینکه تلاوت قران کریم یک هنر تخصصی اسلامی و تاثیرگذار است،افزود: این هنر را نباید کوچک و تفننی بشماریم.

این مسوول، سیستم انتخاب داور برای مسابقات قرانی را تا پیش از این با اتکا به روش های سنتی و تعاملات و ارتباطات دانست و گفت: برای ساماندهی این حوزه و اینکه حقی از افراد ضایع نشود، آزمون هایی را تدوین کرده و برگزار خواهیم کرد که شرط فعالیت افراد متقاضی به عنوان داوران مسابقات قرانی است.

رئیس مرکز امور قرانی سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین از بقاع متبرکه به عنوان بهترین مکان ها برای ترویج فرهنگ قرانی یاد کرد و گفت: ۲۰۰ بقعه شاخص از میان هشت هزار بقعه متبرکه در کشور داریم که درصدد هستیم در آنها هر هفته کرسی تلاوت و تفسیر قران برگزار کنیم که این اقدام می تواند در رشد و پرورش بهتر قاریان و حافظان و مفسران قران و همچنین بسط فرهنگ قرانی در جامعه موثر واقع شود که البته با توجه به شیوع کرونا می توان فعلا این جلسات را بدون تجمعات و از طریق فضای مجازی پخش و دنبال کرد.

قره شیخلو  در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه فعالان قرانی نیازمندی هایی نیز دارند که به دلیل عزت نفس این قشر معمولا بیان نمی شود و تا قبل از این مرجعی نیز برای رسیدگی به آنها وجود نداشته است،افزود: پیگیر آن هستیم تا از محل اعتباراتی که صرف آماده سازی و اعزام قاریان و حافظان به مسابقات بین المللی بود و همچنین از محل اعتبارات یکی از بانک ها، صندوق رفاهی جامعه قرانی کشور را برای کمک به رفع نیازمندی های ضرروی جامعه قرانی و ارایه تسهیلات به آنان راه اندازی کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =